"Początek" ma już ponad 100 mln wyświetleń i dotarł za granicę. "Chcę się nauczyć polskiego, żeby to zaśpiewać"

Męskie Granie dało nam "Początek". To piosenka, która nie tylko zachwyciła polskich fanów, rozsadziła YouTube'a i nie da się jej wyrzucić z głowy. To także utwór, który wydostał się poza granice Polski i zyskał uznanie zagranicznych słuchaczy.

"Początek" to jeden z najbardziej popularnych singli promujących Męskie Granie. Na potrzeby 9. edycji trasy koncertowej stworzyło go trio w składzie Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło i Kortrez. Zalewski jest jednocześnie autorem słów i muzyki.

"Początek". "Chcę się nauczyć polskiego, żeby śpiewać tę piosenkę"  

Premiera klipu z piosenką, która zmiotła konkurencję, nastąpiła 23 maja 2018 roku. 12 czerwca 2020 roku ten teledysk miał na liczniku ponad 101 mln wyświetleń. Poza tym twórcy dostali Fryderyki w kategoriach: "Piosenka roku" i "Teledysk roku". Ale dowodów na to, że słuchacze są zachwyceni, nie trzeba szukać daleko. Wystarczy spojrzeć w komentarze pod teledyskiem.

 

Po dwóch latach od premiery słuchacze ciągle lubią wracać do "Początku". Pod klipem znajdują się pytania takie jak "Kto leczy koronawirusa tym kawałkiem?" czy "Dzwonili z WHO, że to pokonało koronawirusa". Ale zachwyt polskich fanów to nie wszystko. Pod piosenką znajdujemy mnóstwo komentarzy od ludzi, którzy są tym kawałkiem zachwyceni, chociaż nie mają najmniejszego pojęcia, o czym są słowa. 

W języku angielskim czytamy takie uwagi: "Jestem z Francji, ale przyjechałam do Polski kilka dni temu i słyszałam tę piosenkę już mnóstwo razy. Myślę, że się w niej zakochałam. Macie świetną muzykę w Polsce", "Ta piosenka brzmi naprawdę świetnie. Kiedy usłyszałem ją pierwszy raz w Polsce, nie bardzo zrozumiałem słowa, ale to jedna z moich ulubionych polskich piosenek. Pozdrawiam z Litwy", "Jestem z Grecji i nie znam polskiego na tyle dobrze, żeby zrozumieć słowa, ale ich muzyka i głosy są totalnie niesamowite. To jedna z moich ulubionych piosenek", a także "Jestem Anglikiem, ale ciągle doceniam ten utwór, bo jest niesamowity".

To ciągle nie jest koniec zachwytów - przez dwa lata zebrało się trochę opinii. Im dalej zagłębimy się w sekcję komentarzy pod teledyskiem, tym więcej znajdziemy opinii takich jak te: "Najlepsza muzyka na całym świecie! Pozdrawiam z Azerbejdżanu", "To jedna z najlepszych piosenek, jakie kiedykolwiek słyszałem. Chcę się nauczyć polskiego, żeby zaśpiewać tę piosenkę tutaj, w Brazylii", "Pozdrowienia z Kanady, kocham tę piosenkę", "Uwielbiam ten kawałek! Tyle talentu w jednym klipie! Pozdrowienia z Węgier", "Kurczę, znalazłem tę piosenkę niechcący. Nie żałuję tego", "Ukraina kocha tę piosenkę", "Pozdrawiam z Francji, to jest kawał dobrej muzyki" czy "Jestem Koreanką. Nie znam polskiego, ale naprawdę kocham polską muzykę. Oni mają własną duszę, czuję, jak bardzo są wyjątkowi".

Znalazły się dowody na to, że "Polacy nie gęsi" i swój utwór innym chwalą: "Pokazywałem ten kawałek kolegom z pracy z Finlandii i byli naprawdę pod wrażeniem, mimo że nie rozumieli słów. Fajnie byłoby znaleźć wersję z tłumaczeniem. Taka muzyka jest naprawdę warta pokazywania poza granicami naszego kraju!" czy "Duma z Polskich korzeni. Po takim arcydziele czuję się jak latarnik, z jedną różnicą, że mieszkam na Litwie, a nie w USA. Jak usłyszałem to po raz pierwszy, pomyślałem sobie, że jednak Polacy są wyjątkowi. Pozdrawiam!".  

Nowy singiel Męskiego Grania będzie miał premierę 1 lipca, wtedy też poznamy nowy skład Męskie Granie Orkiestra. Wcześniej, 13 czerwca, w Studiu Ż Kasia Nosowska poprowadziła spotkania z artystami, którzy przez ostatnich 10 lat tworzyli najbardziej charakterystyczną kroczącą trasę koncertową w Polsce.

Studio Ż /Studio Ż / Męskie Granie 2020

Więcej o: