Męskie Granie. Wojciech Waglewski: Pierwszy singiel to była beka z amerykańskiego hard rocka

Internetowa edycja Męskiego Grania ruszyła. 13 czerwca w Studiu Ż Kasia Nosowska spotkała się z artystami, którzy opowiedzieli jej wiele kapitalnych anegdot związanych z projektem. Wojciech Waglewski, jeden z twórców Męskiego Grania, zdradził m.in., że napisany przez niego pierwszy singiel promujący MG był "beką z amerykańskiego hard rocka".

Wojciech Waglewski był pierwszym dyrektorem artystycznym Męskiego Grania. W premierowym odcinku Studia Ż muzyk stwierdził, że "reklama dla pracownika muzycznego jest rzeczą wspaniałą, gdyż udział w takiej reklamie pozwala realizować przeróżne marzenia". Wspominając narodziny MG, Waglewski zaznaczył, że absolutnym początkiem był album "Męska muzyka" nagrany przez niego wraz z synami -Fiszem i Emade. Jednocześnie zarzekał się, że to nie on wymyślił nazwę "Męskie Granie" i dodał, że miał przez nią nie lada kłopoty.

Zobacz też: Męskie Granie bez kobiet nie istnieje. Kasia Nosowska zmieniła zasady gry >>

Wojciech Waglewski o sukcesie Męskiego Grania: Myślałem, że to będzie totalna porażka. Teraz jestem dumny

- Ta nazwa została z jednej strony mocno przyatakowana przez ludzi uprawiających muzykę ostrą, hardkorową, że to jest prawdziwa męska muzyka; z drugiej przez ruch feministyczny; no i ciężko mi było się z tymi zarzutami uporać - opowiadał pierwszy dyrektor artystyczny Męskiego Grania. - Ja sobie wymyśliłem taką teorię, że [ta muzyka jest] męska, bo poświęca się ją kobiecie - skwitował. Zapytany o to, czy wyobrażał sobie, że Męskie Granie stanie się tak wielkim wydarzeniem jak dziś, Waglewski odpowiedział:

Myślałem, że to będzie totalna porażka, ponieważ zaproponowałem artystów raczej mało pokazujących się w telewizji, w radiu. (...) To umocniło moją wiarę w wielkość narodu polskiego. Pozapraszałem artystów, których podziwiałem, których z dumą mogłem pokazać moim kolegom z zagranicy, żeby szczęki im opadły. (...) Zakładaliśmy, że te pierwsze festiwale będą dosyć kameralne, około pięciu tys. osób, ale już na początku to przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania, bo ludzie naprawdę tłumnie ruszyli, żeby posłuchać Tomka Stańki, Leszka Możdżera, DJ-a Eproma, Jacaszka... Dumny jestem z kraju, w którym żyję, mieszkam i pracuję

Wojciech Waglewski ujawnił też kulisy tworzenia pierwszego singla Męskiego Grania, czyli "Wszyscy muzycy to wojownicy". Jak stwierdził artysta, mocny, rockowy utwór, wykonany z Maciejem Maleńczukiem i Abradabem, to w rzeczywistości "pastisz" i "beka z hard rocka amerykańskiego, którą ludzie wzięli na poważnie". - "Maleńki" ze swoim tekstem świetnie to podłapał - śmiał się Waglewski. 

 

Kolejny odcinek programu Studio Ż już 20 czerwca. Kasia Nosowska porozmawia z Tomaszem Organkiem, Igorem Walaszkiem, Marcinem Macukiem, Michał "Foxem" Królem" i Krzysztofem Zalewskim. W odcinku trzecim, który zobaczymy 1 lipca, poznamy skład tegorocznej Męskie Granie Orkiestry i po raz pierwszy usłyszymy nowy singiel. 

Sponsorem Męskiego Grania jest Żywiec.

Zobacz wideo