Gratka dla fanów Męskiego Grania: Studio Ż

Katarzyna Nosowska w roli prowadzącej, a na kanapach Wojciech Waglewski, Brodka, Smolik i Krzysztof Zalewski - tak wyglądała sobotnia premiera Studia Ż. W internetowej rozmowie artyści od lat związani ze sponsorowaną przez markę Żywiec trasą, przytaczali anegdoty dotyczące projektu i komentowali archiwalne materiały ze swoim udziałem. Kolejna odsłona formatu zaplanowana jest na najbliższą sobotę, a już 1 lipca w Studiu Ż odbędzie się premiera tegorocznego singla i ujawnienie składu Męskie Granie Orkiestry.

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów wielu muzycznych wydarzeń, w tym trasy Męskie Granie. Marka Żywiec, sponsor wydarzenia, postanowiła jednak przygotować niespodziankę dla fanów projektu. Jak co roku odbędzie się premiera singla promującego wydarzenie, a w odpowiedzi na liczne prośby miłośników polskiej muzyki, udostępnione zostaną archiwalne materiały – wszystko ubrane w nowy format Studia Ż.

W ostatnią sobotę, wielokrotna dyrektor artystyczna trasy, Katarzyna Nosowska, zadebiutowała w zupełnie nowej roli. Tym razem poprowadziła Studio Ż, które poświęcone zostało ubiegłorocznemu projektowi Orkiestra Orkiestr. Ta supergrupa stworzona została specjalnie na obchodzone w 2019 roku dziesięciolecie trasy. W jej składzie znaleźli się wszyscy wokaliści, którzy wykonywali dotychczasowe hymny Męskiego Grania, w tym wspomniani wcześniej Brodka, Smolik, Krzysztof Zalewski i Wojciech Waglewski.

Waglewski, jako pierwszy dyrektor artystyczny projektu, zdradził m.in. kulisy powstawania początkowych singli, a także klucz doboru muzyków, którzy zagrali podczas edycji 2010 i 2011. Lider Voo Voo przyznał, że zaprosił tylko artystów, którzy swoją twórczością mogliby udowodnić jego zagranicznym znajomym, polska muzyka jest niezwykle zróżnicowana i ciekawa. Przy okazji wyjawił on również, że utwór „Wszyscy muzycy to wojownicy” (jego autorstwa) był tzw. beką, chociaż nie wszyscy wyłapali ten fakt, do czego przyznał się nawet Krzysztof Zalewski.

W Studiu Ż poruszony został również temat powstania Męskie Granie Orkiestry. Smolik przyznał, że w 2013 roku potrzebny był zespół, który zagra singiel. To właśnie wtedy pojawił się pomysł, aby utworzyć protoplastę tak popularnego dziś MGO, czyli Small Sync Orchestra. Według Smolika powołanie dedykowanego zespołu wymagało jednak większej ilości materiału do zagrania. Ustalono więc, że muzycy zagrają singiel, po jednym utworze każdego z członków świeżo powstałej formacji oraz cover zagranicznego utworu. Padło na „Das Model”, który na trasie wykonywała Katarzyna Nosowska. Artystka zdradziła przy okazji, że śpiewany po niemiecku utwór nastręczał jej trochę problemów, dlatego niejednokrotnie przekręcała oryginalne słowa.

Muzycy odpowiedzieli też na pytanie nurtujące wielu fanów, czyli jak powstają hymny promujące żywieckie Męskie Granie. Okazuje się, że artyści zapraszani są do pisania swojej muzyki i słów, a te single, które spotkają się z największym uznaniem organizatorów i pozostałych członków MGO promują potem całą trasę. Krzysztof Zalewski wspomniał, jak napisał największy dotąd przebój Męskiego Grania – „Początek”. Utwór, który ma już ponad 100 mln odsłon na YouTube, został w całości napisany przez Zalewskiego w doskonałym okresie jego życia, co wybrzmiewa z każdego wersu singla. Przy okazji artysta stwierdził też, że bardzo inspirowała go współpraca z Dawidem Podsiadło, którą wspomina doskonale.

Muzycy wielokrotnie podkreślali także doskonałą organizację całego wydarzenia. Brodka wyznała, że bardzo docenia fakt, iż trasa ma swój finał w Żywcu. Jak wspomniała, Amfiteatr pod Grojcem ma dla niej duże sentymentalne znaczenie, ponieważ jako dziecko to właśnie tam rozpoczęła swoją przygodę ze sceną. Artystka była wtedy „maskotką” zespołu swojego taty – Ziemia Żywiecka.

W Studiu Ż toczone były nie tylko rozmowy. Fani mogli także zobaczyć wybrane fragmenty zeszłorocznego koncertu Orkiestry Orkiestr, w tym m.in. „Nieboskłon” oraz „Początek”.

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, Męskie Granie nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Mimo to 1 lipca zorganizowana zostanie premiera singla oraz ogłoszenie członków składu Męskie Grane Orkiestry. Szczegóły poznamy już wkrótce. Kolejne Studio Ż zaplanowane jest na najbliższą sobotę o 19.00.