Członkowie MGO wspominają ubiegłoroczną trasę

Sobotnie Studio Ż było prawdziwą gratką dla fanów żywieckiego Męskiego Grania. W internetowym formacie zagościli członkowie Męskie Granie Orkiestry 2019: Igor Walaszek, Krzysztof Zalewski, Marcin Macuk oraz Michał "FOX" Król. Rozmowę poprowadziła jedna z liderek zeszłorocznego MGO - Katarzyna Nosowska. Artyści wspominali pracę nad singlem "Sobie i Wam" oraz muzycznymi kolaboracjami przygotowanymi specjalnie na ubiegłoroczną, dziesiątą, odsłonę trasy. Ostatni odcinek Studia Ż to przedsmak tego, co czekać nas będzie już 1 lipca, kiedy to premierowo usłyszymy nowy hymn Męskiego Grania oraz poznamy skład Męskie Granie Orkiestry 2020!

Epidemia koronawirusa zmieniła oblicze tegorocznych tras koncertowych i festiwali. Również cieszące się olbrzymią popularnością Męskie Granie nie odbędzie się w tym roku w tradycyjnej formie. Marka Żywiec, sponsor wydarzenia, postanowiła jednak przygotować niespodziankę dla fanów projektu. Jak co roku odbędzie się premiera singla promującego trasę, a na potrzeby projektu stworzono zupełnie nową Męskie Granie Orkiestrę. Przed zbliżającą się wielkimi krokami premierą najnowszego hymnu wydarzenia, miłośnicy projektu mogli powspominać emocje towarzyszące zeszłorocznej edycji – wszystko dzięki sobotniemu wydaniu Studia Ż.

W programie, wielokrotna dyrektor artystyczna trasy, Katarzyna Nosowska, po raz kolejny wcieliła się w rolę prowadzącej. Wraz z nią na kanapach zasiedli członkowie Męskie Granie Orkiestry 2019: Igor Walaszek, Krzysztof Zalewski, Marcin Macuk oraz Michał „FOX” Król. Artyści rozmawiali o pracy nad zeszłorocznym singlem – „Sobie i Wam” oraz będących częścią DNA projektu wyjątkowych kolaboracjach. Męskie Granie Orkiestra co roku przygotowuje bowiem specjalny program artystyczny – na potrzeby trasy znane utwory aranżowane są w zupełnie nowy sposób i wykonywane przez zespół MGO, do którego wielokrotnie dołączają goście (nie tylko muzycy, ale i aktorzy).

Producent muzyczny, Marcin Macuk, wspominał w studiu, że kiedy dowiedział się, kto będzie w składzie MGO 2019 od razu zadzwonił do Michała Króla, aby zaproponować mu wspólne dowodzenia orkiestrą. Macuk opowiadał też o pracy nad singlem, zdradzając, że każdy z muzyków wysyłał swoje propozycje, z których następnie wybrany został jeden singiel.

Artyści opowiadali też, skąd wzięły się pomysły na utwory wykonywane przez MGO. Wielokrotnie propozycje padały podczas prywatnych rozmów i spotkań, a następnie Macuk i Król zastanawiali się, w jaki sposób na nowo je zaaranżować. Król przyznał, że najwięcej problemów nastręczyła mu piosenka „Sing, Sing” wykonywana w oryginale przez Marylę Rodowicz. Według FOXa utwór ten był tak silny i znany, że teoretycznie nie dało się go przearanżować. Włożona praca zdecydowanie się jednak opłaciła i zagrany na koncertach cover spotkał się z wielkim uznaniem publiczności.

Męskie Granie to także platforma do wspierania młodych muzyków, co potwierdza obecność w składzie Męskie Granie Orkiestry 2019 Igora Walaszka. Artysta wraz z Bass Astral dał świetny koncert na małej scenie w Żywcu w 2018 roku i tak spodobał się publiczności i organizatorom, że został zaproszony do MGO 2019, stając się jednym z liderów ubiegłorocznej trasy. Również pozostali muzycy bardzo docenili wybór Walaszka, chwaląc zwłaszcza jego walory głosowe.

Zaproszeni goście zdecydowali się także ujawnić trochę kulisów projektu, wspominając to, co dzieje się po zakończeniu koncertów, gdy gasną już światła sceny. Krzysztof Zalewski wspominał m.in. swoje urodziny, które obchodził w Żywcu wspólnie ze związanym przez wiele lat z trasą Piotrem Stelmachem. Zalewski opowiadał o urodzinowej imprezie i bitwie na torty, która się wtedy rozegrała.

Męskie Granie to jednak nie tylko koncerty. Na trasie współpracują ze sobą artyści, którzy nierzadko nie mieli okazji się wcześniej poznać. Wynikiem tych spotkań są wzajemnie inspiracje, a nawet przyszłe kolaboracje. Zalewski wspomina, że wspólne koncerty z Bass Astral x Igo przełożyły się na jego twórczość i wybrzmiały w najnowszym utworze muzyka – „Tylko Nocą”.

W Studiu Ż toczone były nie tylko rozmowy. Fani mogli także zobaczyć wybrane fragmenty zeszłorocznego koncertu MGO, w tym m.in. „Sobie i Wam”, „Sing Sing” oraz „Taniec lekkich goryli”.

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, Męskie Granie nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Mimo to 1 lipca o godzinie 19.00 zorganizowana zostanie premiera singla oraz ogłoszenie członków składu Męskie Grane Orkiestry.