Męskie Granie 2020. Nowy singiel wjechał na pełnych obrotach. "Świt" grają Igo, Król i Zawiałow

Męskie Granie 2020 dostarczyło nam świeżutki hymn. I już na wstępie jest gorąco. "Świt" to prawdziwa niespodzianka. Nie bez powodu sponsor zapowiadał "nowe otwarcie" w historii trasy. Faktycznie, trudno było się w Męskie Granie Orkiestra spodziewać samych tak młodych artystów - do tej pory stara gwardia mieszała się z młodym narybkiem.

Organizatorzy Męskiego Grania od zawsze lubią nas zaskakiwać nowymi i świeżymi pomysłami, zapraszając do współpracy coraz ciekawych i młodszych muzyków. W tym roku jednak przeszli samych siebie. 1 lipca usłyszeliśmy nareszcie nowy singiel Męskiego Grania oraz poznaliśmy świeży skład Męskie Granie Orkiestra 2020. Piosenka nazywa się "Świt", a ku szczeremu zaskoczeniu i radości wielu słuchaczy wykonują ją Daria Zawiałow, Igor "Igo" Walaszek i Błażej Król. 

Męskie Granie 2020. Nowy singiel "Świt" i skład MGO to niezłe zaskoczenie

Nie było żadnej przesady w zapowiedziach hymnu Męskie Granie 2020. "Świt" to faktycznie otwarcie zupełnie nowego rozdziału w historii tej trasy. Organizatorzy jednak mają nieziemskiego nosa do młodych talentów, bo kawałek jest lekki, energiczny i idealny na to lato. Na razie to świeżynka, ale już nas totalnie urzekła. Od kiedy usłyszeliśmy po raz pierwszy, nie schodzi nam z twarzy szeroki uśmiech. Nie mamy wątpliwości, że tak jak poprzednich hymnów, tego też nie będzie można wyrzucić z głowy. Sami posłuchajcie:

 

To piosenka stworzona do tego, żeby śpiewać ją na koncercie. W przyszłym roku na trasie na pewno nabierze nowej mocy, a teraz doskonale nadaje się do tego, żeby do niej przetańczyć całą noc... do świtu. 

Część fanów Męskiego Grania wyczuła pismo nosem

Jeszcze kilka godzin przed premierą "Świtu" ludzie w komentarzach na YouTubie dyskutowali o tym, kto w tym roku znajdzie się w Męski Granie Orkiestra. Należy przyznać, że część z nich miała naprawdę niezłą intuicję. Bo choć Kasia Nosowska wiele osób zmyliła, mówiąc w drugim odcinku Studia Ż o "trzech fantastycznych babkach", to kilka osób idealnie wytypowała tegoroczną wokalistkę. Na czacie czytamy: "Ja obstawiam Zawiałow, na milion procent!", "Najlepiej jak by była Daria" i "Pragnę, żeby kobiecy głos to była Daria, rok temu w Żywcu dała czadu".

Inni rację mieli tylko częściowo: "Typuję: Zawiałow, Brodka, Przybysz, Zalewski, Organek", "Zawiałow, Sokołowski, Zalewski", "podobno Kortez, Brodka, Igo", a inni fantazjowali: "Quebo w Męski Graniu to by było coś". Ktoś też był NAPRAWDĘ blisko: "Daria, Król i Spięty z Lao Che".

Wiele osób już dwa dni przed premierą było jednak pewne: "Uuuuu zapowiada się wspaniale", "JUŻ SIĘ BOJĘ, JAKIE TO BĘDZIE ZARĄBISTE", "Męskie Granie jest tylko raz w roku i dlatego właśnie co roku kolejna edycja wynagradza rok czekania", "Myślę, że dacie czadu jak zawsze".

 "Świt" od samego początku porywa ludzi do tańca

Pierwsze komentarze? Ludzie mają dziką frajdę: "Jak dla mnie bomba. Super skład, niech wrzucają bilety i się nie wygłupiają", "Jeeeeest kolejna piosenka najlepszej orkiestry w Europie", "Omg, ale to jest super", "Najlepszy zespół w Polsce", "Daria, czułam w kościach, że w tym roku będziesz Ty w MG. Najlepszy wybór!", "Igo wjechał jak do siebie. Jak zwykle zresztą".

Ludzie zapewniają, że będą słuchać bez końca, a piosenka będzie się pewnie robić coraz lepsza: "Już jest świetnie, a za każdym otworzeniem będzie jeszcze lepiej", "Ale się cieszę!! To jest chyba najlepszy skład jak dotąd. Może brakuje trochę Zalewskiego i Podsiadło, ale i tak jest świetny! Już wiem, czego będę słuchała przez całe lato", "Po trzech odsłuchach mogę powiedzieć jedno - sztos. Piosenka, jak mówią Amerykanie - „grows on you”. Im więcej razy przesłuchasz, tym wydaje się lepsza i lepsza. Będzie hit!".

Męskie Granie 2020. Igo, Król i Daria Zawiałow to mieszanka wybuchowa

Igor Walaszek spodobał się publiczności Męskiego Grania na tyle, że prosto ze Sceny Ż, gdzie wystąpił w 2018 roku z Kubą Traczem, pofrunął do Męskie Granie Orkiestry, którą wspierał podczas 10. edycji swoim charyzmatycznym wokalem. Tracz i Walaszek, znani jako Bass Astral x Igo, najpierw występowali razem w rockowej grupie Clock Machine - Kuba odszedł z niej w 2017 roku, zaś Igo do dziś jest jej wokalistą. Jeszcze za czasów wspólnego grania w Clock Machine przyjaciele wystartowali z elektronicznym projektem Bass Astral x Igo. Do tej pory wypuścili dwa krążki - "Discobolus" i "Orell", w drodze jest kolejny. Na ich koncerty przychodzą tłumy, które dostają od nich moc energii i okazję do niepowtarzalnej zabawy. 

Daria Zawiałow dziś nazywana jest przez wielu "królową polskiego alternatywnego popu". Jeszcze niedawno stremowana grała na Scenie Ż, co w zeszłym roku wspominała tak: - (...) Było bardzo stresowo i nerwowo, natomiast rok później byliśmy już na scenie dużej. Chyba można powiedzieć, że awansowaliśmy - mówiła artystka i dodała, że koniec końców "było ekstra". Daria ma na koncie dwa Fryderyki, dwa studyjne albumy, które pokryły się platyną i przebojowe single (ostatnio "Helsinki"). Męskie Granie

Błażej Król w tym roku wygrał Paszport Polityki w kategorii "muzyka popularna". Za co doceniło go jury?  "Za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy" - czytamy w uzasadnieniu. Król rozpoznawalność zyskał dzięki występom w zespole alternatywnym Gaby Kulki (Kawałek Kulki) i duetu UL/KR, który tworzył do 2014 roku z Maurycym Kiebzakiem-Górskim. Teraz działa przede wszystkim solowo i bawi się muzycznymi konwencjami - nie stroni od rocka ani elektroniki. Przy okazji gra z żoną Iwoną w formacji Kobieta z Wydm. 

Męskie Granie w 2020 roku zostaje w domu, ale nadal dostarcza emocje

11. edycja Męskiego Grania jest wyjątkowa, bo domowa. Choć publiczność nie spotka się z artystami na trasie, organizatorzy nie zostawili miłośników przebojowe imprezy na lodzie. Najlepszymi dowodami są "Świt" oraz program Studio Ż, który 1 lipca dobiega końca. Leśne duszki szepczą jednak, że Męskie Granie w tym roku nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Kasia Nosowska w trzecim odcinku Studia Ż, zaraz po premierze klipu, wyjawiła, że 8 sierpnia zorganizowany zostanie online’owy koncert Męskiego Grania w Żywcu. Wtedy nasza nowa MGO zagra specjalny repertuar - na jego ogłoszenie jeszcze poczekamy. Tymczasem gramy "Świt" aż do świtu i jeszcze dłużej. A wam jak się podoba singiel Męskiego Grania 2020? 

Więcej o: