Jak powstają single Męskie Granie Orkiestry? To ciekawy proces

Męskie Granie specjalizuje się w wysmażaniu co roku pysznych singli, za którymi przepada oddana publiczność. Gdzie leży sekret powstawania tych utworów? Do tej pory nie mieliśmy o tym pojęcia, ale dzięki Studiu Ż słodka tajemnica częściowo wyszła na jaw.
Zobacz wideo

Przeboje takie jak "Początek" czy "Elektryczny" nie powstają ot tak. Trzeba się trochę nagimnastykować, żeby później móc się chwalić stworzeniem singla Męskiego Grania. Podczas spotkań w Studiu Ż artyści związani z MG rzucili światło na to, jak wygląda coroczny proces komponowania hitów - nie jest łatwo.

Męskie Granie. Kasia Nosowska składała na konkurs kilka wersji tekstu "Nieboskłonu"

W pierwszym odcinku Studia Ż dowiedzieliśmy się, że artyści zapraszani są do pisania swojej muzyki i słów, a te single, które spotkają się z największym uznaniem organizatorów, promują potem całą trasę. Kasia Nosowska i Monika Brodka wspominały, jak rodził się singiel "Nieboskłon" z 2017 roku. Jak zdradziła wokalistka Hey, napisała na tę okazję kilka różnych wersji tekstu. W studiu ostatecznie nagrano tę wymyśloną przez Tomasza Organka, Brodkę i tajemniczego tekściarza ukrytego za skrótem KN - nietrudno się więc domyślić, że koniec końców któraś ze wspomnianych wersji tekstu jednak "zażarła".

 

Krzysztof Zalewski wrócił za to myślami do chwil, kiedy pisał największy dotąd przebój Męskiego Grania, czyli "Początek". Utwór, który ma już ponad 100 mln odsłon na YouTube, został w całości stworzony przez Zalewskiego w doskonałym okresie jego życia, co wybrzmiewa z każdego wersu singla. Artysta nie ukrywał, że dużą inspiracją był dla niego Dawid Podsiadło i otaczająca go dobra energia. Zalewski żartował też, że po cichu liczył na to, że "Początek" jednak nie wygra, bo mógłby wtedy "przywłaszczyć go sobie".

 

Z kolei w drugim odcinku Studia Ż muzycy związani z Męskie Granie Orkiestrą 2019 rozmawiali o powstawaniu singla "Sobie i Wam". Podwaliny pod utwór budowały rywalizujące ze sobą podzespoły. Marcin Macuk przywołał pierwsze spotkanie z Michałem "Foxem" Królem, na które przyniósł gitarę. Warstwa muzyczna "Sobie i Wam" została, jak stwierdził muzyk, "ukręcona" w jedną noc, chociaż przyniesionej do Foxa gitary Macuk nawet nie zdążył wyjąć. Kasia Nosowska dodała:

Mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju konkursem, kiedy każdy musiał wrzucić do kapelusza swoje propozycje. Sama w tym trochę uczestniczyłam, choć nie w samym procesie dorzucania do kapelusza, bo nie umiem komponować, ale zastanawiałam się, jak każdy z was to przeżywa, że lądują [tam] wasze osobiste numery, a zwycięży tylko jeden.

Macuk dopowiedział, że każdy posłusznie do "symbolicznie zaklejonej koperty" włożył piosenkę i że każdemu towarzyszyły nie lada emocje, ale - jak słusznie stwierdziła Nosowska - wygrany mógł być jeden. I całe szczęście, bo "Sobie i Wam" w finalnym kształcie z tekstem Kasi Nosowskiej to strzał w dziesiątkę.

 

Męskie Granie 2020 zostaje w domach, ale i tak będzie singiel

1 lipca o 19:00 dowiemy się, komu udało się zwyciężyć w tegorocznych singlowych zmaganiach. Singiel i teledysk Męskie Granie Orkiestry 2020 zostaną zaprezentowane na Facebooku i YouTube trasy oraz na Gazeta.pl. Następnie zespół pojawi się w kolejnym odcinku Studia Ż prowadzonym przez Katarzynę Nosowską. W poprzedniej odsłonie Studia artystka tajemniczo zapowiedziała, że w MGO pojawią się trzy silne babki - ptaszki ćwierkają, że przed nami sporo niespodzianek. Organizatorzy Męskiego Grania wyłożą wszystkie karty na stół już w środowy wieczór.

Sponsorem Męskiego Grania jest Żywiec.

Więcej o: