Fani kochają Męskie Granie, ale muzycy też. Organek wspomina wpadkę z Borysewiczem, a inni?

Jedyny koncert Męskie Granie 2020, który odbył się w Żywcu, był pełen interesujących brzmień. Ale nie tylko - wyjątkowa oprawa i okoliczności skłoniły artystów do wspomnień. A jest co wspominać, bo - jak przyznają - Męskie Granie to przedsięwzięcie nieporównywalne do żadnego innego.

Męskie Granie udowadnia, że warto eksperymentować w muzyce i dawać taką możliwość polskim muzykom. W ciągu jedenastu lat tę artystyczną wolność, jaką daje im Żywiec, wykonawcy przekuwają w interesujące brzmienia i intrygujące - i nieraz bardzo zaskakujące - połączenia. W ramach Męskiego Grania 2017 Monika Brodka jako członkini MGO rapowała utwór "Tata Dilera" KNŻ (Kazik Na Żywo), Krzysztof Zalewski i Igo na trasie Męskie Granie 2019 zachwycili tłum pod sceną i samą autorkę tej piosenki, Katarzynę Nosowską.

Męskie Granie Orkiestra jak "koloniści"

Brodka zaśpiewała Kazika tak, że wszyscy oniemieli. Męskie Granie takich niespodzianek dało nam więcej >>

Także w tym roku Męskie Granie Orkiestra w składzie: Daria Zawiałow, Igo i Król i z towarzyszeniem Kasi Piszek, Piotra Rubensa Rubika, Jakuba Wojtasa, Michała Kusha oraz Thomasa Fietza, nie zawiodła. Oprócz premierowego "Świtu" zagrali m.in. przejmujące "Boskie Buenos" z repertuaru Maanamu, "Płoną góry, płoną lasy" Czerwonych gitar w stylu reggae, góralskiego folku i rocka, "Byłaś serca biciem" Andrzeja Zauchy zaśpiewane mocnym głosem Igo czy  "Uważaj na niego" Pudelsów. O tej ostatniej piosence Igor Walaszek mówił przed występem, że jego zdaniem utwór w nowej wersji wyszedł "przegenialnie i po prostu wypłynął z nas" - rzeczywiście, brzmiał bardzo nowocześnie i stylowo.

Męskie Granie 2020Męskie Granie 2020 Damian Kramski

Artyści tworzący tegoroczną MGO nie ukrywali podczas pierwszej wizyty w "Studiu Ż", że dzięki udziałowi w projekcie nawiązała się między nimi prawdziwie przyjacielska relacja (Nosowska mówiła nawet o "zażyłości rodem z letnich kolonii"). To porównanie do kolonii pojawia się często. W trakcie rozmowy z Anną Gacek między kolejnymi występami w Żywcu, wiele osób mówiło o tym, że Męskie Granie to wyjątkowa impreza nie tylko dla fanów, ale także dla samych artystów. Tomasz Organek podkreślał, że zazwyczaj muzycy mijają się tylko gdzieś przez chwilę podczas tras koncertowych, a tutaj wreszcie mają możliwość poprzebywania ze sobą, pogadania, pochwalenia kolegów "Świetną płytę nagrałeś". To z pewnością daje też inspirację do tworzenia tego, co prezentują na Męskim Graniu, ale także potem na kolejnych płytach.

Muzyka to emocje. Męskie Granie daje fanom te najlepsze: "Mam dreszcze za każdym razem, kiedy tego słucham" >>

Jaki moment Męskiego Grania najlepiej wspomina Organek?

Tomasz Organek, który z Męskim Graniem jest związany od wielu lat, zapytany w Żywcu przez Annę Gacek o najbardziej pamiętany moment, opowiedział m.in. historię z jednego z wrocławskich koncertów. Zaprosił do wspólnego występu Jana Bo - jak przyznał, jednego z najbardziej cenionych przez niego gitarzystów. Organek opowiadał, że ekipa przez długi czas ustawiała sprzęt tak, by Borysewicz mógł zaprezentować swoje niepowtarzalne, wypracowywane przez lata brzmienie. Najpierw jednak na scenie pojawił się sam Organek i zaczął na niej szaleć, co zawocowało potknięciem się o jeden z kabli. Dopiero gdy zapowiedział swojego gościa, okazało się, że nie był to jakiś mało znaczący przewód. Gdy Borysewicz po raz pierwszy uderzył w struny, nic się nie stało - Organek odłączył jego instrument. Musiał więc przez kilka minut zagadywać publiczność, podczas gdy dźwiękowcy szukali rozwiązania. 

Ta opowieść świadczy o tym, że przy tak dużym przedsięwzięciu, jakim jest Męskie Granie, nie zawsze wszystko da się przewidzieć. Organizatorzy przez wiele miesięcy starają się wszystko dopiąć na ostatni guzik, ale gdy zdarzy się coś zaskakującego, liczą się refleks i profesjonalizm. Choć wtedy minuty dłużyły się w nieskończoność, a mina Borysewicza zdaniem Organka nie była miną zadowolonego muzyka, wszystko skończyło się na tyle dobrze, że Lady Pank zaprosili go potem do współpracy przy płycie i koncerty. A Organek w tym roku pojawił się w Żywcu jako gość specjalny Darii Zawiałow.

Innym przykładem, przywoływanym w "Studiu Ż" w tym roku przez obu muzyków z Bass Astral X Igo, na to, jak na Męskim Graniu pozorne kłopoty mogą być czymś fantastycznym, jest opowieść o ich koncercie z 2018 roku, który grali na Scenie Ż. Narzucony limit 20 minut z powodu awarii na scenie głównej przerodził się wtedy w dwukrotnie dłuższy show. - Komuś z dużej sceny zepsuł się komputer i uznaliśmy z Kubą, że nie będziemy schodzić i pomożemy im - mówił Walaszek. Oglądający tamtą rozmowę fani, którzy byli wtedy na Męskim Graniu, zapewniali w komentarzach, że awaria była "darem od losu", bo "Bass Astral x Igo mogli w pełni pokazać swoją klasę i genialny styl". 

Z kolei w sobotnią noc w Żywcu A_GIM, czyli Agim Dżeljilji - jeden z czołowych producentów muzyki elektronicznej w naszym kraju, przyznał, że chociaż nie lubi pracować przy coverach, to w przypadku Męskiego Grania robi wyjątek, bo nowe wersje piosenek potrafią brzmieć jak zupełnie inne utwory, artyści dają im zupełnie nową jakość.

Męskie Granie 2020 - w Żywcu nastał "Świt"

Mimo tego, że w tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną zabrakło tysięcy ludzi pod sceną, ze sceny biła niesamowita energia, a muzycy starali się, by dotarła do fanów oglądających transmisję na żywo nadawaną z Żywca. Podczas jedynego koncertu tegorocznego Męskiego Grania Nosowska zaśpiewała z Matą (i nie tylko), a Organek i Daria Zawiałow swój duet zapowiedzieli nawiązując do ostatnich wydarzeń z Warszawy. Koncert dał także Dawid Podsiadło, a potem scenę przejęła Męskie Granie Orkiestra i usłyszeliśmy "Świt". 

Męskie Granie 2020. Jedyny koncert, ale z niesamowitą energią i przesłaniem >>

Tegoroczny hymn Męskiego Grania to owoc współpracy Darii Zawiałow, Króla i Igo. Wspólnie napisali tekst oraz - wraz z Olkiem Świerkotem - skomponowali muzykę. Za produkcję utworu odpowiadają Świerkot i Andrzej Smolik. Teledysk wyreżyserował Daniel Jaroszek, utalentowany reżyser młodego pokolenia, od lat współpracujący z najlepszymi polskimi muzykami.

Zobacz wideo Studio Biznes - odcinek specjalny: Męskie Granie
Więcej o: