Męskie Granie nie tylko pozwala się spotkać ze znanymi nazwiskami polskiej sceny, ale i wyciąga przed szereg artystów z wielkim potencjałem do spożytkowania. Nie inaczej będzie w 2021 roku - na koncertach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Żywcu publiczność zetknie się z muzykami, o których mogła wcześniej nie słyszeć wiele, ale po Męskim Graniu z pewnością o nich nie zapomni. Poznajcie ich bliżej.
Bluszcz to wrocławski duet elektroniczno-gitarowy tworzony przez dwóch braci - Jarka i Romka Zagrodnych. Zespół porusza się w klimatach muzyki gitarowo-elektronicznej, czerpiąc z brzmień starej polskiej fali syntezatorowej lat 80' z wyraźnymi wpływami post-punku. Zespół zadebiutował albumem "Junior" wydanym przez Brennnessel Records. Swój pierwszy koncert Bluszcz zagrał na OFF Festivalu w Katowicach. W kwietniu 2019 r. zespół wydał drugi album długogrający zatytułowany "W Naszych Domach" tym razem w całości nagrany w języku polskim. Zespół na swoim koncie ma występy na takich festiwalach jak Open'er czy Męskie Granie. We wrześniu 2020 r. zespół powrócił z trzecim krążkiem zatytułowanym Kresz łączącym współczesnoćć z brzmieniem klasycznych polskich piosenek lat '80 i '90.
Bluszcz wystąpi na Męskim Graniu 6 sierpnia (Kraków) i 27 sierpnia (Żywiec).
Shyness! wywodzi się z nieśmiałości. Paradoksalnie – chociaż jest to słabość - to artystki zamieniają ją w swoją siłę. Stąd, obok nieśmiałości, przekorny wykrzyknik. Ich muzyka to przede wszystkim połączenie hipnotyzujących wokali. Wszystko w sosie z syntezatorów, bitów, przestrzennych gitar i pianina. To przestrzeń, dym, świt pomieszany z mrokiem. Niezwykłe przenikanie się kilku damskich głosów i wrażliwości.
Zaczęło się od niezobowiązującego spotkania w Poznaniu. W 2015 Iwona Skwarek (voc, synths, guitar, beats) zafascynowana projektem Asia i Koty zaprosiła do studia Joannę Bielawską (voc, piano). Celem była jedna wspólna piosenka. Tak po prostu. Muzyczna chemia między nimi była totalna, a każde kolejne spotkanie owocowało nowym utworem. Pod koniec 2019 roku, Iwona i Joanna zaprosiły do zespołu gitarzystkę Igę Krzysik oraz młodą producentkę i wokalistkę Julię Pacyńską (voc, synths). W czerwcu 2020 roku zespół ukończył pracę nad debiutanckim albumem, który ukaże się wkrótce. Producentką płyty jest Iwona Skwarek.
Shyness! wystąpi na Męskim Graniu 14 sierpnia (Warszawa).
- Notoryczni debiutanci - mówią sami o sobie z ironią. Choć zespół Niemoc istnieje od siedmiu lat, wciąż określani są jako "młodzi zdolni", ale to przecież sama prawda.
W 2014 w Zielonej Górze poznali się Filip Awłas i Michał Drozda. Wkrótce po dołączeniu do nich Radka Reguły, Niemoc rozpoczęła wydawanie kolejnych singli i EPek oraz dość szybko zyskała miano koncertowej maszyny. Elektroniczno-gitarowe dźwięki zespołu można było usłyszeć ze scen największych festiwali, a okres ten zwieńczyła wydana w 2019 pierwsza płyta długogrająca "Baśnie". Wkrótce wszyscy członkowie Niemocy przenieśli się do Poznania i rozpoczęły się prace nad "kolejnym debiutem". Poza poszerzeniem i zróżnicowaniem muzycznych wpływów i palety brzmień zespół zdecydował się także na zaangażowanie do współpracy wokalistów.
16 czerwca ukazał się "Plankton", pierwszy z singli zwiastujących nową płytę Niemocy, nagrany z gościnnym udziałem Kachy Kowalczyk z zespołu Coals. Na Męskim Graniu Niemoc pojawi się w towarzystwie kolejnych, nieujawnionych jeszcze gości, którzy pojawią się na płycie. Ich występu wypatrujcie 13 sierpnia w Warszawie.
Drobna blondynka z zachrypniętym głosem, która przeszła drogę od talent show ("Must Be The Music"), przez kilkuletnie rozbijanie się z debiutanckim materiałem, aż do wydania w marcu 2021 roku albumu "Ciche dni", powstałego w ścisłej współpracy z Olkiem Świerkotem. Śpiewa o miłości i zwykłych rzeczach, które przytrafiają się nam wszystkim; inspiruje ją m.in. zespół Daughter, Nick Cave i Sharon van Etten. W komentarzach pod nagraniami z występów czy teledyskami słuchacze dziękują jej za to, że jest "normalna". Niedawno Kaśka Sochacka wygrała plebiscyt Sanki 2021 i została okrzyknięta najbardziej obiecującą artystką na rodzimej scenie - teraz prężnie koncertuje i podbija serca kolejnych słuchaczy.
Na Męskim Graniu wystąpi 20 sierpnia (Poznań) i 28 sierpnia (Żywiec).
Jego muzyka to mieszanka nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich obserwacji związanych z codziennością (rówieśników). Obserwacji zaskakująco kolorowych, jak na też cholernie szarą rzeczywistość, bo jak tłumaczy sam WaluśKraksaKryzys: – Moja muzyka to poezja śpiewana na petardzie.
Pierwsza płyta "MiłyMłodyCzłowiek", nagrana w amatorskich warunkach, została uznana za jedną z ciekawszych propozycji 2019 roku i zaowocowała kontraktem z Mystic Production, zaproszeniami na m.in.: Enea Spring Break, Męskie Granie Young Orchestra, ale... wiadomo, rok 2020. Mimo to WKK został laureatem konkursu "Twój Projekt na Famie" związanego z 50-leciem świnoujskiego festiwalu, zdobył I miejsce w Jarocinie, wystąpił w Żywcu na finale Męskiego Grania i w całości zrealizował płytę "ATAK".
Treści utworów WKK są mocno autobiograficzne, odnoszą się bezpośrednio do postaci nieżyjącego już znajomego, osoby wykluczonej społecznie i właściwie pozbawionej jakiejkolwiek pomocy, w kryzysie. Jednym czy drugim... lub innych, niestety prawdziwych, zdarzeń lub osób. Wszystkie single i klipy szybko zdobyły serca słuchaczy. Równie szybko pojawiły się sukcesy - niezależny serwis internetowy Rytmy.pl w styczniu 2021 uznał WalusiaKraksęKryzys za odkrycie minionego roku w polskiej alternatywie.
Koncerty (którymi już dziś zainteresowane są największe w Polsce festiwale) pełne szczerych, silnych emocji gra tak, jakby urodził się dwadzieścia lat wcześniej, niż wskazuje jego PESEL. Żadnych majteczek w kropeczki i jednocześnie bez nadęcia i niepotrzebnej emfazy. Sam mówi o sobie, że jest prostym w obsłudze chłopakiem, pytany o teksty bezradnie rozkłada ręce i ze śmiechem odpowiada: – Są tak dosłowne, że nie wiem, co jeszcze mógłbym powiedzieć…
WaluśKraksaKryzys wystąpi na Męskim Graniu 7 sierpnia (Kraków) i 27 sierpnia (Żywiec).
Ta dziewczyna w głowie mieści całe światy. Wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów - i artystka totalna. W 2018 roku wydała świetnie przyjęty przez słuchaczy i dziennikarzy album "Wiersz Ostatni". Jej muzykę, koncerty i klipy charakteryzuje niezwykła, wręcz mistyczna atmosfera i filmowy klimat. Ostatni album Kasi, "Moja wina", który ukazał się wiosną 2020 roku, to zbiór opowiadań o piekle i raju, niemocy i pragnieniu, upadkach i uniesieniach. Kasia Lins połączyła na nich instrumenty z niezwykłą wokalizą i chórem, a całość opakowała w widowisko na pograniczu spektaklu i filmu muzycznego pod tytułem "Czego dusza pragnie". To najlepszy dowód na niesamowitą kreatywność artystki, która obrazem i wizerunkiem bawi się tak samo udanie jak słowem i dźwiękiem.
Kasia Lins wystąpi na Męskim Graniu 13 sierpnia (Warszawa).
Tego lata Męskie Granie zawita do czterech polskich miast: Krakowa (6-7 sierpnia, Muzeum Lotnictwa), Warszawy (13-14 sierpnia, Tor Służewiec), Poznania (20-21 sierpnia, Park Cytadela) oraz Żywca (27-28 sierpnia, Amfiteatr pod Grojcem), z którego 28 sierpnia realizowany będzie streaming na żywo. Po raz pierwszy w historii na trasie sponsorowanej przez Żywiec pojawią się aż dwie orkiestry - Męskie Granie Orkiestra 2020 oraz Męskie Granie Orkiestra 2021, której skład zostanie ujawniony 30 czerwca podczas premiery tegorocznego singla.