Widzieliśmy pierwsze dwa odcinki "Belfra". Nowy serial ze Stuhrem zapowiada się na najciekawszy kryminał sezonu

Podczas porannego spaceru po okolicznym lesie, trzech nastoletnich chłopców znajduje ciało dziewczyny, 17-letniej Joasi. Dzień później do Dobrowic przyjeżdża Paweł Zawadzki (Maciej Stuhr). Dlaczego polonista z renomowanej warszawskiej szkoły decyduje się na pracę w odciętej od świata mieścinie?

"Belfer", który będzie miał premierę na antenie Canal + już 2 października o 21:30, zapowiada się na jeden z najciekawszych seriali nadchodzącego sezonu. Jest dobrze skonstruowana intryga, ciekawie zarysowane postaci i tło obyczajowe oraz świetna gra aktorów.

'Belfer', kadr z serialu"Belfer", kadr z serialu Mat. prasowe / fot. Robert Palka Mat. prasowe / fot. Robert Palka

Błyszczy tu przede wszystkim Maciej Stuhr w roli tytułowego belfra, ambitnego nauczyciela "po przejściach", którego intencje nie są do końca niejasne. Na drugim planie m.in. Magdalena Cielecka jako żona lokalnego biznesmena, Piotr Głowacki wcielający się w policjanta prowadzącego śledztwo i bardzo dobry Łukasz Simlat w roli wuefisty ze słabością do uczennic.

Katarzyna Dąbrowska: "Belfer" to nie jest "polska odpowiedź na...". Niech ta historia obroni się sama

Łukasz Palkowski, który jest reżyserem wszystkich dziesięciu odcinków serialu, zgromadził na planie także sporo debiutantów i stawiających pierwsze kroki w zawodzie aktorów - w rolach uczniów zobaczymy m.in. Józefa Pawłowskiego ("Miasto 44"), Paulinę Szostak czy Patryka Pniewskiego.

'Belfer', kadr z serialu"Belfer", kadr z serialu Mat. prasowe / fot. Robert Palka Mat. prasowe / fot. Robert Palka

To przede wszystkim historia mocno osadzona w polskich realiach, oparta na oryginalnym scenariuszu. Choć tu i ówdzie pobrzmiewają echa "Miasteczka Twin Peaks" czy "The Killing", czuć w "Belfrze" powiew autorskiej świeżości. Fikcyjne miasteczko Dobrowice i jego mieszkańcy tworzą swojski klimat polskiej prowincji, gdzie wszyscy się znają i wiedzą o sobie wszystko. Pozory burzy tajemnicza śmierć nastoletniej dziewczyny i szybko okazuje się, że tutaj każdy ma coś "za uszami".

Magdalena Cielecka: nigdy nie gram w serialach, jeśli nie znam zakończenia. Dla "Belfra" zrobiłam wyjątek

Twórcy podkreślają w wywiadach, że rozwiązanie zagadki było trzymane w tajemnicy nawet przed obsadą. Aktorzy dowiedzieli się dopiero w trakcie zdjęć do finałowego odcinka, kto jest mordercą. I, jak zdradzili Łukasz Palkowski i producent Wojciech Bockenheim w rozmowie z Canal+, tylko jednej osobie udało się wskazać winnego. Ale dociec, dlaczego zabił, już nie potrafił nikt.

Palka Robert

Reżyserem serialu jest Łukasz Palkowski, laureat Złotych Lwów na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni za film "Bogowie". Oryginalny scenariusz napisali Jakub Żulczyk (autor takich powieści, jak: "Zrób mi jakąś krzywdę", "Instytut" czy "Ślepnąc od świateł") oraz Monika Powalisz, dramatopisarka i reżyserka teatralna.

W nadchodzący weekend 1 i 2 października, po godz. 15:00 Canal+ będzie odkodowany dla wszystkich abonentów platform satelitarnych i kablówek. Premiera dwóch pierwszych odcinków "Belfra" w niedzielę o 21:30.

Zobacz wideo