Thriller kryminalny, który zdetronizował największe bestsellery, już dostępny w Polsce

700 tysięcy egzemplarzy thrillera kryminalnego "Cisza białego miasta" sprzedało się w samej Hiszpanii. I to bez żadnej promocji i reklamy. Wystarczyły narastające lawinowo wyjątkowo pozytywne opinie czytelników.

W dobie, gdy rynkiem książki rządzą wielkie koncerny wydawnicze, coraz rzadziej bestsellery rodzą się same. Bez setek tysięcy dolarów wydanych na reklamę, polecenia uznanych autorów i lansowania przez pisarzy. Nagle pojawiła się "Cisza białego miasta", książka która otrzymuje dużo wyższe noty niż którykolwiek z mocno promowanych bestsellerów.

W idących już w tysiące recenzjach czytelników, znaleźć można porównania do fenomenu, jakim stał się "Cień wiatru" Zafona. "Cisza…" trzyma w napięciu niczym najlepsze kryminały Camilli Läckberg i wywołuje ciarki na plecach godne prozy Stephena Kinga.

Krytycy i recenzenci podkreślają również świeżość kryjącą się południowym temperamencie bohaterów i gorącej hiszpańskiej atmosferze. Stąd zapewne też taj wysokie oceny. Na najpopularniejszym serwisie literackim świata – Goodreads powieść otrzymała średnią ocenę 4,35 na 5 przy aż czterech tysiącach głosów. Z kolei na Amazonie zdobyła notę 4,6 na 5. Dla porównania głośny thriller "Kobieta w oknie" uzyskał na Goodreads ocenę 3,95, a "Dziewczyna z pociągu" 3,90.

Zachwyty także w Polsce

W ciągu zaledwie pięciu dni od pojawienia się w Polsce, "Cisza białego miasta" znalazła się w top 30 najlepiej sprzedających się książek dwóch największych księgarni internetowych - empik.com i bonito.pl. To rzadkie osiągnięcie. Tym bardziej wyjątkowe, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to pierwsza powieść Evy Garcii Saenez de Urturi przetłumaczona na polski. Pojawiło się też już ponad 200 pozytywnych opinii o książce.

- Tylko duet Bonda i Zafón byłby w stanie stworzyć tak wciągającą powieść - pisze jedna z czytelniczek. - Przed Państwem nowa gwiazda thrillerów kryminalnych. Bezprecedensowa, świeża i powalająca - pisze inna. - Gdy myślałam, że już wszystko wiem, że wszystkie fragmenty układanki trafiły już na swoje miejsce, okazywało się, że po raz kolejny dałam się nabrać. Autentycznie chciało mi się płakać, gdy odkładałam przeczytaną książkę na półkę - dodaje kolejna recenzentka Lubimyczytac.pl, gdzie książka uzyskała bardzo wysoką średnią notę 4,36 na 5.

Skąd ten fenomen?

W dobie kreowanych sztucznie bestsellerów odpowiedź może się wydać nietypowa: fenomen "Ciszy białego miasta" bierze się z jej fabuły. To opowieść trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.  Mieszkańcami hiszpańskiej Vitorii wstrząsa wiadomość o podwójnym morderstwie, łudząco podobnym do brutalnych, seryjnych zbrodni sprzed dwudziestu lat. Kraken, śledczy specjalizujący się w profilowaniu kryminalnym, stawia sobie za cel zapobiec kolejnym zabójstwom.

Czas działa na jego niekorzyść, niebezpieczeństwo może czaić się za każdym rogiem. W śledztwie pojawia się coraz więcej zaskakujących zwrotów. Seryjny morderca dbający o każdy szczegół makabrycznych zbrodni czy profiler umiejący dotrzeć do najmroczniejszych zakamarków ludzkiego umysłu? Który wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko?


"Cisza białego miasta" już dostępna w polskich księgarniach.