Jak kupować książki taniej?

Zapach papieru, szelest przewracanych kartek. możliwość zanurzenia się w fabule powieści dzięki głosowi czytającego ją aktora. A może wygoda i nowoczesność przy korzystaniu z czytnika? Niezależnie od tego, czy sięgamy po wydania papierowe, e-booki czy audiobooki, warto pomyśleć nad tym, jak można kupować je taniej.

Co się składa na cenę książki?

Na to, by książka trafiła w ręce czytelnika, pracuje naprawdę wiele osób. Chociaż to od pomysłu zrodzonego w głowie autora zaczyna się życie każdej powieści czy pozycji non fiction, zaangażowanie redaktorów, korektorów, ilustratorów, pracowników drukarni czy wreszcie osób zajmujących się promocją i sprzedawców sprawie, że w nasze ręce trafia właśnie taki a nie inny produkt. Przy wyborze kolejnej pozycji do kupienia często kierujemy się okładką, opiniami recenzentów czy znajomych, ale także ważna jest dla nas cena, prawda?

Sposoby na kupowanie tanich książek są różne są różne. Chociaż mamy wolny rynek, pojawiły się nawet próby uregulowania ich ustawowo. Polska Izba Książki twierdzi, że na wzrost czytelnictwa duży wpływ miałyby regulacje prawne cen podobne do tych, które obowiązują np. we Francji, i postanowiła złożyć projekt ustawy w tej sprawie. Jednolita cena nowości książkowych miałaby obowiązywać przez 12 miesięcy od premiery, a sprzedawca mógłby ją w tym czasie obniżyć np. w ramach promocji maksymalnie o pięć procent. Są oczywiście wyjątki, a sam projekt budzi kontrowersje – jedni uznają go za próbę wzięcia w obronę księgarzy, inni twierdzą, że to niepotrzebne wprowadzanie regulacji rynku. Sam prezes Polskiej Izby Książki, Włodzimierz Albin, kilka miesięcy temu przyznał, że po sześciu latach rozmów na temat ustawy szanse na jej uchwalenie są niewielkie.

Co ma zrobić czytelnik, który chciałby kupować książki w niższych cenach? Dobrym sposobem na okazyjne kupowanie kolejnych tytułów może być wizyta na wszelkiego rodzaju targach czy świętach książki – tam wydawnictwa często ustawiając stoiska oferują korzystne rabaty dla klientów.

Już niedługo powód do radości powinni mieć miłośnicy technologii i e-booków. W sierpniu sejm przyjął ostatecznie rządowy projekt ustawy, dzięki któremu 23-procentowy podatek VAT na e-booki zostanie zmniejszony do pięciu procent, czyli będzie wynosił tyle samo co w przypadku papierowych egzemplarzy. Można mieć nadzieję, że dzięki temu już w listopadzie zapłacimy mniej zarówno za nowości, jak i klasykę.

Coraz więcej osób, które używają czytników lub słuchają audiobooków, decyduje się na różne rodzaje usług, pozwalających w ramach np. miesięcznej opłaty na korzystanie z bogatego katalogu tytułów bez limitu. Empik oferuje z kolei od niedawna zupełnie nową usługę, która może dać miłośnikom książek naprawdę duże oszczędności, a także inne korzyści. To Empik Premium.

Co to jest usługa Empik Premium?

Usługa, której twarzą została ceniona i lubiana wokalistka Monika Brodka, to atrakcyjna i wygodna dla każdego możliwość kupowania ze stałą zniżką 15 procent w salonach Empik – w tym na książki właśnie. W bogatym pakiecie benefitów znalazła się także dodatkowa nawet 20-procentowa zniżka na setki tysięcy produktów w ramach specjalnej zniżki na Empik.com.

Ci, którzy lubią inwestować w rozbudowę swojej biblioteczki i sięgają także po inne produkty dostępne w serwisie internetowym, mogą liczyć na zwrot nawet do trzech procent środków na swoje konto w Empik.com – nawet do 600 złotych rocznie. No i to, co równie ważne - darmowa dostawa. Czasem, kiedy kupujemy książkę przez internet, musimy prawie drugie tyle zapłacić za przesyłkę. Z Empik Premium ten problem znika. W ramach usługi klient korzysta z darmowej dostawy kurierem oraz do tysięcy punktów odbioru. Bezpłatne jest także doręczenie do ponad 11 tysięcy paczkomatów, placówek Poczty Polskiej i stacji Orlen.

Ci, którzy zdecydują się na korzystanie z usługi Empik Premium mają dostęp do naprawdę bogatego magazynu nie tylko książek w wersji papierowej, lecz także elektronicznej. Przy zakupie e-booka czy audiobooka nie trzeba się martwić o miejsce na półce, a dodatkową zaletą tego ostatniego rozwiązania jest możliwość poznawania kolejnych przygód bohaterów np. w trakcie spaceru z psem czy w autobusie w drodze do pracy. Wystarczy założyć słuchawki i już przenosimy się do innego świata.

Audiobooki to także bardzo dobre rozwiązanie dla rodziców – nic nie zastąpi czytania dziecku, ale książki do słuchania to atrakcyjne uzupełnienie, które pobudza wyobraźnię małego czytelnika.

Wiele e-booków i audiobooków to prawdziwe perełki wydawnicze. W tych pierwszych znajdziemy piękne ilustracje, a drugie są czytane często przez uznanych aktorów i wzbogacone świetnymi efektami dźwiękowymi czy muzyką. Biografię Michelle Obamy czyta niesamowita Agata Kulesza, a prawie 9,5 godziny z Piotrem Fronczewskim, który czyta pierwszą część „Harry’ego Pottera" mija niepostrzeżenie. Przed zakupem warto skorzystać z możliwości ściągnięcia darmowego fragmentu. W domowym zaciszu, korzystając w 100 procentach z wygody kupowania, w kilka minut można dzięki Empik Premium zdecydować się i cieszyć kolejną wciągającą powieścią.

Tanie bilety, płyty, zabawki – jakie jeszcze benefity daje Empik Premium?

Empik Premium to m.in. pakiet audiobooków i e-booków za 0 złotych, ale to usługa nie tylko dla miłośników książek. To dużo więcej. W ramach abonamentu za jedyne 6,67 zł miesięcznie przy zakupie usługi na 12 miesięcy można korzystać również z tańszych i dostępnych w przedsprzedaży biletów na wydarzenia i koncerty.

Kinomani mogą cieszyć się z kolei 20-procentową zniżką w kinach Helios w całej Polsce, a ci, którzy kochają fotografię na pewno nie jeden raz docenią taką samą zniżkę na pełną ofertę Empik Foto. W dodatku na powitanie każdy dostaje 50 odbitek zdjęć w jakości premium, za jeden grosz sztuka. A oferta sieci salonów Empik i Empik.com to przecież także tysiące zabawek, muzyka, filmy, artykuły papiernicze i kreatywne – tu także korzystający z usługi mogą spodziewać się wielu atrakcyjnych cen.