"Na straganie w dzień targowy...". BookTarg się skończył, ale czytamy dalej! Jak to wygląda w pandemii?

W dniach 6-12 maja odbyło się wielkie święto książki online - BookTarg, czyli trzecia edycja Wirtualnych Targów Książki. W ramach wydarzenia można było nie tylko uzupełnić książkowe zbiory, ale i posłuchać interesujących rozmów i spotkać się z ulubionymi autorami.

Chociaż na powrót targów książki w wersji fizycznej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, Allegro, Lubimyczytać.pl oraz Legimi nie pozwoliły, żeby czytelników w maju dopadła nuda. Podczas BookTargu miłośnicy książek spotkali się ze swoimi ulubionymi polskimi i zagranicznymi pisarzami oraz mieli okazję skorzystać z wyjątkowych promocji książkowych na Allegro. Nie zabrakło też inspirujących paneli dyskusyjnych o branży książki.

BookTarg trzyma poziom. A w pandemii czytamy więcej kryminałów, literatury pięknej oraz literatury faktu

W tym roku panele dyskusyjne odbyły się pod takimi hasłami, jak "Świat bez wyboru. Historia reżimu, który uczynił kobiety przedmiotami" (rozmowa wokół "Opowieści podręcznej" Margaret Atwood), "Tłumaczenie kryminałów. Intrygi, interwencje i intertekstualność" oraz "Niechęć czy życzliwość? Współpraca z autorem w procesie tłumaczenia". A ponieważ w tym roku BookTarg przypadał w Tygodniu Bibliotek, w części branżowej nie zabrakło szczególnej uwagi dla tego ważnego segmentu rynku książki. 11 maja swoje 100. urodziny na BookTargu świętowało wydawnictwo Nasza Księgarnia, natomiast dzień później, na sam finał wielkiego święta książki, zostały ogłoszone wyniki największego badania czytelników w sieci, przygotowanego przez serwis lubimyczytać.pl wraz z Polską Izbą Książki. Rozmowę na ten temat można obejrzeć tutaj:

16 766 - tylu czytelników w dniach 8-22 kwietnia 2021 roku wypełniło internetową ankietę przygotowaną przez największy lubimyczytać.pl we współpracy z Polską Izbą Książki. Dla 94 proc. czytelników książka to szczególny w czasie pandemii sposób na oderwanie się od rzeczywistości i relaks. Czytanie stało się alternatywą do siedzenia w internecie, odskocznią od codziennych problemów oraz sposobem na znalezienie przeciwwagi dla niepokoju. Książki budują więzi między ludźmi. Z badania wynika, że książki papierowe wciąż stanowią dominującą formę nośnika tekstu i nic nie zapowiada ich odejścia do lamusa. Ciekawie wyglądają odpowiedzi na pytanie o liczbę przeczytanych drukowanych książek w ciągu 12 miesięcy. Czytelnicy wskazali, że w pandemii więcej czytają kryminałów, literatury pięknej oraz literatury faktu. 27 proc. ankietowanych przyznało, że przeczytało ogółem od 21 do 50 pozycji. 13 proc. badanych zadeklarowało przeczytanie w ciągu ostatniego roku tej samej liczby ebooków, a po tyle samo audiobooków, najczęściej w abonamencie sięgnęło 4 proc. ankietowanych.

- Wiemy, że książkowa branża odczuła skutki szalejącego wirusa. Ponad milionowy wzrost zadłużenia księgarń, 240 zamkniętych placówek, odwołane spotkania autorskie i stacjonarne targi, a z drugiej strony dwucyfrowy wzrost sprzedaży książek. Teraz ciekawi nas, jakie zmiany zaszły w postawach czytelników - tłumaczy Izabela Sadowska, prezeska lubimyczytać.pl - Trzecia edycja BookTargu to doskonały czas, aby podzielić się tą wiedzą i podyskutować na ten temat. Bardzo mnie cieszy, że formuła targów on-line nadal cieszy się sporym zainteresowaniem, a czas pokaże, czy takie spotkania targowe staną się praktyką - dodaje.

BookTarg to nie tylko ciekawe i innowacyjne wydarzenie kulturalne, oferujące spotkania i dyskusje z pisarzami, ale również szansa na znalezienie autorów i tytułów mogących urozmaicić domową biblioteczkę. W tegorocznej edycji wzięło udział wiele wydawnictw oraz księgarni, które prowadziły sprzedaż wybranych tytułów w ramach wirtualnych stoisk na tej stronie. Była to więc wyjątkowa okazja do zakupu licznych tytułów w atrakcyjnych cenach z darmową dostawą w ramach Allegro Smart.

Dwie poprzednie edycje BookTargu obejrzały prawie dwa mln widzów, a w programie wydarzeń znalazły się transmisje ponad 100 spotkań autorskich i około 30 konferencji. Dodatkowo na Allegro sprzedały się w sumie 684 tys. egzemplarzy książek. Za pośrednictwem mediów, które objęły patronat nad wydarzeniem, informacje dotarły do ponad 6,6 mln osób. W ostatnich miesiącach organizatorzy nie pozostali obojętni na sytuację branży literackiej i przekazali 100 tys. zł na rzecz Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Fundacji Powszechnego Czytania. Ponadto przygotowali również Akcję Literacką, z której dochód za pośrednictwem Unii Literackiej trafił w formie zapomogi do pisarek i pisarzy.

BookTargBookTarg materiał promocyjny

Więcej o: