Kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy to wymarzony nakład ilustratorów i pisarzy. W tym konkursie to jedna z nagród dla debiutanta

Są takie magiczne obrazki z ukochanych książek z dzieciństwa, które zapadają ludziom w pamięć na całe życie. Jesteś początkującym ilustratorem albo grafikiem i twoim marzeniem jest wyczarowanie takich bajecznych wspomnień? Masz teraz na to szansę.

W konkursie Piórko 2021 zaczęły się poszukiwania idealnych obrazków do zwycięskiego tekstu. Jeśli kochasz malować i tworzyć, to właśnie masz szansę wygrać nie tylko profesjonalny druk twoich prac w sowitym nakładzie, czekają też na Ciebie duże pieniądze.

Wydanie własnej książki nigdy nie należało do łatwych zadań. Wielu zdolnych twórców nie może liczyć na wydanie własnego dzieła. A co dopiero mają zrobić, osoby które dopiero zaczynają stawiać kroki w świecie literatury lub ilustracji. Na szczęście teraz mamy konkurs literacko-graficzny Piórko 2021, w którym debiutujący pisarz i ilustrator mają szansę dotrzeć do czytelników w całym kraju, a do tego dostać po 100 tysięcy złotych. Zwycięska książka trafi bowiem do sprzedaży w sklepach sieci Biedronka w całej Polsce.

Na finał Piórka 2020 Biedronka przygotowała antysmogowy mural na warszawskim Powiślu,Na finał Piórka 2020 Biedronka przygotowała antysmogowy mural na warszawskim Powiślu, materiał promocyjny

Jak rysować i pisać dla dzieci?

Słynne powiedzenie mówi, że dla dzieci trzeba pisać jak dla dorosłych, tylko lepiej. Podobnie jest też z ilustracjami do książek dla dzieci. Nie wystarczy, że będą kolorowe - muszą pobudzić wyobraźnię młodego czytelnika, uwieść go i oczarować. Przecież na ilustracjach z kultowych polskich lektur szkolnych czy elementarzy wychowały się całe pokolenia Polaków, którzy do dziś wspominają je z rozrzewnieniem. Teraz młodzi ilustratorzy, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w wydawniczym świecie, mają szansę na to, by zaprosić nowe pokolenia dzieci w magiczną podróż.

18 maja kapituła konkursu Piórko 2021 ogłosiła, który ze zgłoszonych tekstów książki dla dzieci w wieku 4-10 lat urzekł ją najbardziej. Uczestnicy zgłosili 3667 tekstów, to najwyższa liczba w historii konkursu. Wygrała Justyna Woźniak, która napisała uroczy tekst "Fabryka marzeń". Tytuł nie jest przypadkowy - tegoroczna laureatka części pisarskiej Piórka 2021 wierzy, że najlepszym sposobem na realizację marzeń jest bezgraniczna wiara w to, że się spełnią. Sama jest absolwentką studiów administracyjnych i zarazem studiuje prawo. Do tego wszystkiego jest też szczęśliwą mamą sześcioletniego Jasia i czteroletniej Joasi. Swoją uporządkowaną i schematyczną codzienność lubi rekompensować sobie i im snuciem magicznych historii. Nie bez powodu książki, zwłaszcza te fantasy, towarzyszą jej od zawsze.

Laureatka,Laureatka, materiał promocyjny

Teraz Twoje zadanie polega na tym, żeby przeczytać kilka wybranych fragmentów z “Fabryki marzeń”, wyczuć ich klimat i stworzyć do nich najlepsze możliwe ilustracje, a potem od sześciu do dziesięciu wysłać za pośrednictwem strony konkursowej https://piorko.biedronka.pl/.

O czym trzeba pamiętać? Jury ma kilka rad. Katarzyna Nowowiejska proponuje, żeby w trakcie czytania książki robić od razu szkice i notatki, koniecznie zapisywać pomysły, które na gorąco wpadają do głowy. Jej zdaniem warto też unikać dosłownego ilustrowania historii, a raczej postarać się pokazać ukryty wymiar tekstu - ważne jest też, by znaleźć swój własny, indywidualny styl, bo nie warto kopiować innych. Dobrze też zachować odrobinę humoru i nie traktować wszystkiego zbyt poważnie. Aleksandra Krzanowska z kolei radzi, by techniki wykonania ilustracji poszukać już w samym tekście. W jej opinii dobra ilustracja wnosi do historii coś nowego, jakoś ją uzupełnia. Pamiętaj też o tym, żeby każdy obrazek miał małą niespodziankę dla czytelników - dzieciaki uwielbiają przecież oglądać ilustracje.

Drugi etap konkursu trwa od 18 maja do 28 czerwca. Kapituła Nagrody w kategorii Ilustracje zbierze się 15 lipca, a jej werdykt ogłoszony zostanie do 30 września. Wtedy też Wasza gotowa książka będzie dostępna w sprzedaży w sieci sklepów Biedronka. A Ty dostaniesz poza tym 100 tysięcy złotych.

Do tej pory odbyło się siedem edycji konkursu Piórko, w których debiutanci zgłosili blisko 22 tys. prac literackich i graficznych. W efekcie powstały książki: "Szary domek", "Córka bajarza", "Nieustraszony Strach na Wróble", "Mały Saj i wielka przygoda", "O królewiczu, który się odważył" oraz "O Malwinie i tajemnicy Dziadka piwnicy", które sprzedały się w ponad 320 tys. egzemplarzy.

Agnieszka Syczyło, laureatka kategorii 'Tekst' w Piórku 2021,Agnieszka Syczyło, laureatka kategorii 'Tekst' w Piórku 2021, materiał promocyjny

Więcej o: