Najbardziej rozpowszechniony z tych skrótów to VOD (Video on Demand). W ofercie serwisu VOD można znaleźć różne tytuły, a w odróżnieniu od telewizji internetowej, tutaj nie ogranicza widza ramówka. Skrót można przetłumaczyć jako "wideo na żądanie", "wideo na życzenie". Takie serwisy z reguły umożliwiają oglądanie programów zarówno na komputerze, jak i telefonie czy po prostu na ekranie telewizora. W tym ostatnim przypadku odbiornik musi mieć podłączenie do internetu i oprogramowanie SmartTV.
Dużym plusem serwisów VOD jest nie tylko to, że można wybrać dowolny tytuł dostępny w ofercie, ale także - ze względu na przesył danych w technologii strumieniowej - zatrzymać czy przewinąć program w dowolnym momencie. Niektóre z serwisów VOD pozwalają na wypożyczenie za opłatą jednego tytułu jednorazowo na określony czas (z reguły 48 godzin). CANAL+ online natomiast przyznaje użytkownikowi po opłaceniu subskrypcji dostęp do setek tytułów (w tym przypadku nie tylko znanych z CANAL+, Ale Kino+, MiniMini+, teleTOON+, ale także m.in. z HBO i Netfliksa).
OTT (Over-The-Top) to z kolei usługa, która może być bezpłatna lub płatna. Korzysta z przesyłania strumieniowego treści bezpośrednio do widzów z pominięciem dostawcy usług internetowych. Może to być zarówno audio, jak i wideo - np. w serwisie CANAL+ online subskrybenci z telewizorami ze SmartTV mogą oglądać tytuły z oferty dzięki aplikacji na ekranie swoich odbiorników w dowolnym momencie - trzeba się jednak upewnić czy aplikacja działa na wybranym urządzeniu.
Dzięki VOD i OTT można mieć bezpośredni dostęp dokładnie do takich treści, jakie nas interesują bez opłacania telewizji kablowej z setkami kanałów, z których i tak w większości nie korzystamy. Dodajmy też, że subskrybenci CANAL+ online nie muszą się ograniczać do telewizora - mogą korzystać z aplikacji także za pomocą tabletu czy komputera.
Jeśli chodzi o PPV, skrót oznacza Pay-per-view, co można przetłumaczyć jako "płać za oglądanie". W tym przypadku nie mówimy o opłacaniu subskrypcji, a opłacie za jeden konkretny program lub listę programów. Ta forma funkcjonuje najczęściej w przypadku wydarzeń sportowych, takich jak walki bokserskie o najważniejsze pasy federacji pięściarskich. W drugim przypadku po wniesieniu opłaty widz ma dostęp do kanału z konkretnymi tytułami przez określony czas, a programy są emitowane rotacyjnie. Najczęściej ta usługa jest uruchamiana w ramach telewizji cyfrowej.