Świat roślin – na co dzień nie dostrzegamy jego piękna, a skrywa wiele zaskakujących zjawisk oraz setki niesamowitych bohaterów. Żyje własnym tajemniczym życiem, które możemy podejrzeć z bliska tylko za pośrednictwem obiektywów specjalistycznych kamer. Jak zapowiadają twórcy, w "Zielonej planecie" zobaczymy niezwykłe zachowania roślin, emocjonalne historie i zaskakujących bohaterów. Wraz z Sir Davidem Attenborough mamy podejrzeć sferę flory tak blisko, jak to tylko możliwe.
Pierwszy odcinek wyemitowany 13 lutego na kanale BBC Earth zabrał widzów do lasów tropikalnych. W najbliższą niedzielę 20 lutego o 11:00 premierę będzie miała kolejna część serialu – "Podwodny świat".
W drugim odcinku serii "Zielona planeta" odkrywamy z Sir Davidem świat roślin wodnych, od Chorwacji po Brazylię, od Kolumbii po Tajlandię. Tworzą one jedne z najpiękniejszych i najważniejszych siedlisk na ziemi. Podczas okresu kwitnienia rośliny wodne zachowują się przez pewien czas jak rośliny lądowe, eksponując kwiaty w powietrze na sztywnych łodygach. Tylko jedna kwitnąca roślina dotarła do morza i tworzy podwodne zbiorowiska – trawa morska. Jej zanurzone sawanny nie tylko podtrzymują ogromną ilość życia zwierząt, ale także pochłaniają dwutlenek węgla 35 razy szybciej niż lasy tropikalne. Teraz zagrożone, mają kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi.
Na "Zieloną planetę" składa się pięć części, a w każdym odcinku poznajemy inną grupę roślin oraz tajniki ich przetrwania. Przewodnikiem wyprawy jest Sir David Attenborough, a program jest jego wielkim przedsięwzięciem zrodzonym z pasji i ukazuje się w krytycznym momencie, kiedy nasz zielony świat stoi na krawędzi upadku. Oglądając serię dwadzieścia sześć lat po emisji "Prywatnego życia roślin", możemy zaobserwować, jak rozwinęło się nasze rozumienie zachowań roślin i interakcji między nimi, ale również to, jaki postęp dokonał się w dziedzinie technologii.
Premierowo "Zieloną planetę" zobaczyli uczestnicy szczytu klimatycznego COP26, który odbył się na przełomie października i listopada 2021 roku w Glasgow. – Dobrze się składa, że program zadebiutował podczas COP26 i cieszę się, że mogłem tam być, aby zobaczyć go z publicznością. Przez lata życie roślin było w dużej mierze ignorowane, gdy mówiliśmy o zmianach klimatycznych. Jak przekonają się widzowie po obejrzeniu naszej serii, zielony ekosystem jest sercem wszelkiego życia na Ziemi, dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie zmierzyli się z bioróżnorodnością i kryzysem klimatycznym – komentował wtedy Sir Attenborough.
Kolejne odcinki „Zielonej planety" można oglądać co niedzielę o godz. 11:00 na kanale BBC Earth do 13 marca włącznie. Powtórki odcinków emitowane są w niedziele o godz. 20:00.