"Zielona planeta". Sir David Attenborough zaprasza na magiczną wyprawę przez bujny świat roślin

Ile tak naprawdę wiesz o świecie roślin? Niezależnie od tego, czy jesteś ich pasjonatem, czy twoja nauka o nich skończyła się w szkole, Sir David Attenborough z pewnością opowie ci coś nowego. BBC Earth emituje właśnie swój najnowszy spektakularny serial "Zielona planeta".

Świat roślin – na co dzień nie dostrzegamy jego piękna, a skrywa wiele zaskakujących zjawisk oraz setki niesamowitych bohaterów. Żyje własnym tajemniczym życiem, które możemy podejrzeć z bliska tylko za pośrednictwem obiektywów specjalistycznych kamer. Jak zapowiadają twórcy, w "Zielonej planecie" zobaczymy niezwykłe zachowania roślin, emocjonalne historie i zaskakujących bohaterów. Wraz z Sir Davidem Attenborough mamy podejrzeć sferę flory tak blisko, jak to tylko możliwe.

"Zielona planeta". Nowa przyrodnicza przygoda pod przewodnictwem Sir Davida Attenborough

Pierwszy odcinek wyemitowany 13 lutego na kanale BBC Earth zabrał widzów do lasów tropikalnych. W najbliższą niedzielę 20 lutego o 11:00 premierę będzie miała kolejna część serialu – "Podwodny świat".

W drugim odcinku serii "Zielona planeta" odkrywamy z Sir Davidem świat roślin wodnych, od Chorwacji po Brazylię, od Kolumbii po Tajlandię. Tworzą one jedne z najpiękniejszych i najważniejszych siedlisk na ziemi. Podczas okresu kwitnienia rośliny wodne zachowują się przez pewien czas jak rośliny lądowe, eksponując kwiaty w powietrze na sztywnych łodygach. Tylko jedna kwitnąca roślina dotarła do morza i tworzy podwodne zbiorowiska – trawa morska. Jej zanurzone sawanny nie tylko podtrzymują ogromną ilość życia zwierząt, ale także pochłaniają dwutlenek węgla 35 razy szybciej niż lasy tropikalne. Teraz zagrożone, mają kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi.

Na "Zieloną planetę" składa się pięć części, a w każdym odcinku poznajemy inną grupę roślin oraz tajniki ich przetrwania. Przewodnikiem wyprawy jest Sir David Attenborough, a program jest jego wielkim przedsięwzięciem zrodzonym z pasji i ukazuje się w krytycznym momencie, kiedy nasz zielony świat stoi na krawędzi upadku. Oglądając serię dwadzieścia sześć lat po emisji "Prywatnego życia roślin", możemy zaobserwować, jak rozwinęło się nasze rozumienie zachowań roślin i interakcji między nimi, ale również to, jaki postęp dokonał się w dziedzinie technologii.

Premierowo "Zieloną planetę" zobaczyli uczestnicy szczytu klimatycznego COP26, który odbył się na przełomie października i listopada 2021 roku w Glasgow. – Dobrze się składa, że program zadebiutował podczas COP26 i cieszę się, że mogłem tam być, aby zobaczyć go z publicznością. Przez lata życie roślin było w dużej mierze ignorowane, gdy mówiliśmy o zmianach klimatycznych. Jak przekonają się widzowie po obejrzeniu naszej serii, zielony ekosystem jest sercem wszelkiego życia na Ziemi, dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie zmierzyli się z bioróżnorodnością i kryzysem klimatycznym – komentował wtedy Sir Attenborough.

Kolejne odcinki „Zielonej planety" można oglądać co niedzielę o godz. 11:00 na kanale BBC Earth do 13 marca włącznie. Powtórki odcinków emitowane są w niedziele o godz. 20:00.

Więcej o: