Hel to z jednej strony otoczony morzem kurort i przemysłowe rybackie miasteczko, z drugiej - miejsce o strategicznym znaczeniu militarnym. W maju czas toczy się leniwie i dla mieszkańców, i dla nielicznych wczasowiczów. Do czasu. Helscy rybacy wyławiają morświna chorego na gwałtowną i nieznaną chorobę, której źródłem może być wirus lub... zatopiona w Zatoce broń biologiczna. W obawie przed skażeniem stacjonująca w Helu marynarka wojenna odcina mierzeję od świata, aby uchronić Europę przed nieznanym niebezpieczeństwem. Wszyscy – zarówno mieszkańcy, jak i goście – stają się więźniami miasta. Szybko wychodzi na jaw, że nikt ze zgromadzonych nie mówi prawdy…
Empik Go Materiał promocyjny
Jak mówi Zygmunt Miłoszewski, odpowiedzialny za konstrukcje fabularne w "Mierzei", główna oś pomysłu brzmiała: "Odetnijmy Hel od świata i sprawdźmy, co się wydarzy". - Zróbmy to w takim przedsezonie. Na miejscu są wtedy mieszkańcy, trochę rodzin rybackich, dużo przedsezonowych turystów, dzieci na zielonej szkole, biznesmeni na szkoleniu, kochankowie udający, że tak naprawdę są gdzie indziej. I nagle wszyscy zostają uwięzieni w tym jednym miejscu. Wydawałoby się, że znaleźli się tam zupełnie przypadkiem, ale tak naprawdę, jak to w dobrym thrillerze, nikt się tam tak nie znalazł - opowiada pisarz.
W rolach głównych wystąpili: Mateusz Damięcki, Karolina Gorczyca, Anna Smołowik, Sandra Drzymalska, Sebastian Dela i Krzysztof Czeczot, który wyreżyserował "Mierzeję" wraz z Wojciechem Pątkiewiczem. Prym wśród obsady wiodą Damięcki i Smołowik, którzy świetnie odgrywają postacie Roberta i Zosi. Szczególnie druga z postaci, specjalistka od morskiej fauny, wypada naprawdę przekonująco w chaosie niebezpiecznej sytuacji. Na duży plus zasługują efekty dźwiękowe, za których sprawą rzeczywiście przenosimy się myślami na półwysep – kto miał okazję go odwiedzić, ten poczuje się znajomo. Realizacja to jak zwykle klasa sama w sobie - kiedy pod koniec pierwszego odcinka lektor odczytuje ostrzeżenie o nałożonej na mieszkańców Helu kwarantannie, które faluje pomiędzy lewym i prawym kanałem, trudno pozbyć się ciarek na plecach.
Analogicznych sytuacji można wskazać wiele. Zespół realizujący "Mierzeję" zadbał o to, by dźwięk wzburzonych fal czy odgłosy z fokarium zabrały słuchaczy wprost na Hel. Słuchowisko, w którym wzięło udział niemal 50 lektorów, to mała sztuka z aktorami w rolach głównych. "Mierzeja" pozbawiona jest narratora, fabułę przedstawiają jedynie dynamiczne dialogi bohaterów. Ten sensacyjny serial audio to idealny wybór na wakacje. Wystarczy tylko zamknąć oczy, kliknąć przycisk play i próbować rozwiązać intrygę z Mateuszem Damięckim i innymi.
Praca nad wyżej wymienionymi dialogami przypadła w udziale Wojtkowi Miłoszewskiemu, który jako scenarzysta współtworzył m.in. "Watahę". „Mierzeję" oprócz dojmującej atmosfery zagrożenia i tajemnicy cechuje – rozegrany właśnie w dialogach - charakterystyczny dla braterskiego duetu kąśliwy humor do pary z wyrafinowaną ironią. Autorzy nie zapomnieli też o wątku miłosnym. W pędzącej akcji zbudowanej z dialogów i ciętych ripost wybrzmiewa do tego silny komentarz społeczno-polityczny pod adresem współczesnego świata.
Warto wspomnieć o tym, że tekst "Mierzei" pierwotnie powstał ponad dekadę temu jako scenariusz serialu telewizyjnego. Autorzy podobno napisali go trochę za dobrze - dzieje się tam tyle, że okazał się za drogi w realizacji. - Potem zbiegło się w czasie to, że pandemia przyniosła taki renesans słuchowisk, audiobooków czy seriali audio. Wtedy pomyśleliśmy: "Ok. To jest pomysł! Zróbmy z tego serial sensacyjny do słuchania" - wspomina Zygmunt Miłoszewski. Przewidywanego od początku rozmachu nie zabrakło samej produkcji audio - w tworzeniu serialu udział wzięło ponad 40 głosów. Za produkcję odpowiedzialne było studio MAKE IT (wcześniej OSORNO).
12 lipca na Barce Warszawskiej odbyło się wyjątkowe wydarzenie z okazji premiery "Mierzei", które było również okazją do świętowania sukcesów rodzimych produkcji audio i kreatywności ich twórców.
Empik Go Materiał promocyjny
Thrillera audio można słuchać w aplikacji Empik Go - nowe odcinki są udostępniane co tydzień, począwszy od 7 lipca. Ostatnie epizody trafią do sieci 4 sierpnia.