Jednego wieczoru gwiazda światowego kina, innego doskonała orkiestra. Kultura dla każdego we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki

Już 14 sierpnia na scenie wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki wystąpi magnetyczny John Malkovich. To zaledwie jedna z atrakcji, które w najbliższych tygodniach proponuje jedna z najlepszych akustycznie sal koncertowych Europy. Dwukrotnie nominowany do Oscara aktor zagra w dwóch spektaklach "The Infernal Comedy: Confessions of a Serial Killer".

Malkovich pierwszym seryjnym mordercą w historii Austrii w NFM

Malkovich wciela się w rolę seryjnego mordercy, który podczas publicznego czytania prezentuje swoją autobiografię. Odgrywany przez artystę bohater jest wzorowany na Jacku Unterwegerze skazanym w 1976 roku za morderstwo swojej dziewczyny. Zabójca twierdził, że przypominała mu matkę. Odsiadując wyrok, opisał m.in. swoje dotychczasowe życie. Kiedy wyszedł z więzienia, stał się swego rodzaju celebrytą, ale – czego nikt się nie spodziewał – wrócił do zabijania. Media okrzyknęły go Dusicielem z Wiednia. Sposób, w jaki został złapany, jest równie niecodzienny jak reszta tej historii, która zainspirowała Michaela Sturmingera do napisania libretta.

fot. Olga Martschitsch, styles / materiał promocyjnyfot. Olga Martschitsch, styles / materiał promocyjny 

Na scenie w The Infernal Comedy: Confessions of a Serial Killer – wystawianym po angielsku z dostępnymi polskimi napisami – amerykańskiemu aktorowi towarzyszy orkiestra pod kierownictwem Martina Haselböcka oraz dwa soprany. "Kiedy sztuka była gotowa, reżyserowanie jej było czystą przyjemnością, zwłaszcza że dała Johnowi wiele przestrzeni do improwizacji – co oznacza ciągłe ulepszanie! John, pozostając idealnie wierny reżyserii, tekstowi i partnerom na scenie, na każdej próbie czy występie szukał nowych możliwości zaskoczenia siebie i nas" – mówi Sturminger, który sztukę także reżyseruje.

Jak powiedziała Anne-Sophie Mutter: "Tu dźwięk ciągle tętni życiem"

Wrzesień będzie można powitać we Wrocławiu z Thailand Philharmonic Orchestra, która wykona m.in. dzieła estońskiego kompozytora Arvo Pärta oraz dwóch wielkich amerykańskich twórców: George’a Gershwina oraz Leonarda Bernsteina. NFM stawia na różnorodność i często gości gwiazdy muzyki klasycznej, jazzu czy muzyki świata – a sam budynek także jest inspirowany muzyką.

Archiwum NFM, NFM Orkiestra Symfoniczna, fot. Sławek Przerwa / materiał promocyjnyArchiwum NFM, NFM Orkiestra Symfoniczna, fot. Sławek Przerwa / materiał promocyjny 

Kształt i wykończenie elewacji NFM w zamyśle architektów mają kojarzyć się z instrumentem strunowym, a czarne ściany foyer i białe schody z klawiaturą fortepianu. Warto nie tylko wybrać się tu na koncert i spektakl, ale również zwiedzić korytarze oraz sale, co można zrobić z przewodnikiem. Podczas występów warto natomiast skupić się już tylko na dźwięku. Fantastyczną akustykę mogą docenić zarówno słuchacze, jak i wykonawcy – nie bez powodu wrocławski obiekt jest siedzibą dwunastu zespołów odnoszących sukcesy w Polsce i za granicą.

Filharmonicy mają tu swój dom, ale NFM jest otwarty na różnorodność

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu powstało w 2014 roku. Za początek NFM Filharmonii Wrocławskiej, dla której instytucja jest domem, uważa się koncert wykonany na gruzach miasta jeszcze w 1945 roku, a – jak można przeczytać na stronie internetowej – tradycja publicznych koncertów i funkcjonowania miejskiej orkiestry sięga jeszcze wcześniej, do połowy XIX w. Filharmonicy szykują się już do oficjalnego otwarcia sezonu artystycznego 2022/23.

7 października w Sali Głównej NFM orkiestrę poprowadzi maestro Giancarlo Guerrero, zdobywca wielu nagród, który od 2017 roku jest jej dyrektorem artystycznym. W roli solisty wystąpi zaś ceniony skrzypek litewskiego pochodzenia – Julian Rachlin. Będzie można usłyszeć kompozycje Hectora Berlioza, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz Richarda Straussa.

Martha Argerich & Theodosia Ntokou, fot. Adriano Heitman / materiał promocyjnyMartha Argerich & Theodosia Ntokou, fot. Adriano Heitman / materiał promocyjny 

A potem? Zdradzimy trzy wydarzenia. Charyzmatyczna Martha Argerich, zwyciężczyni VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w listopadzie wystąpi w NFM z Theodosią Ntokou. W grudniu wybitna dyrygentka młodego pokolenia Marta Gardolińska po raz pierwszy poprowadzi NFM Filharmonię Wrocławską. A Sylwestra będzie można spędzić z zespołem Raz Dwa Trzy i orkiestrą symfoniczną. Wrocławskiej instytucji przyświeca bowiem hasło: kultura dla każdego.

Więcej o: