Przełomowe rzeczy, które zrobił TVN. Lista jest długa

W tym roku TVN obchodzi 25. urodziny. Ćwierć wieku brzmi dumnie. Co można wpisać na listę kultowych przedsięwzięć TVN-u? Nie tylko pierwszy rodzimy kanał informacyjny czy kanały tematyczne, ale też m.in. pierwsze reality-show i serial paradokumentalny. Pamiętacie, o których tytułach mowa?

1. Wieczór wyborczy

23 września 2001 roku TVN przeprowadził udany wieczór wyborczy. Dziennikarze na żywo relacjonowali wybory parlamentarne, a rezultaty sondaży, przygotowanych przez Pracownię Badań Społecznych wraz z operatorem telefonii komórkowej, okazały się wyjątkowo trafne. Z biegiem lat wieczory wyborcze w TVN przybierały coraz bardziej spektakularną formę - dziś to interaktywne wydarzenia z udziałem licznych ekspertów, wykorzystujące wirtualne studio, trójwymiarowe grafiki i wiele innych trików. Ciekawostka: możliwości wirtualnego studia w TVN wykorzystano już w roku 2009 podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wtedy właśnie nadająca z Brukseli reporterka... pojawiła się w warszawskim studiu dzięki wideoportacji.

Wieczór wyborczyWieczór wyborczy Materiał promocyjny

2. Kanał informacyjny

Sukces wspomnianego wcześniej wieczoru wyborczego w 2001 roku był tym bardziej imponujący, że zaledwie kilka tygodni wcześniej, 9 sierpnia, TVN zaliczył spektakularne otwarcie TVN24, pierwszego w Polsce całodobowego kanału informacyjnego. Jego wizytówką są bieżące informacje, dociekliwi dziennikarze, relacje z ważnych wydarzeń i głośne reportaże. TVN24 to także dziennikarstwo śledcze i filmy dokumentalne. Dziennikarze i reporterzy stacji przedstawiają wielowymiarowy obraz tego, co dzieje się na arenie politycznej, gospodarczej oraz kulturalnej w kraju i na świecie. Antena jest otwarta na różne opinie, komentarze i gości. "Szkło kontaktowe", "Kropka nad i", "Superwizjer", "Kawa na ławę" - to tylko kilka tytułów, które na stałe wpisały się w polski krajobraz medialny. Ich czas ciągle trwa.

TVN 24TVN 24 Materiał promocyjny

3. …i kanały tematyczne

TVN to także kanały tematyczne. Stacja lifestylowa TVN Style w tym roku obchodzi 18. urodziny. Przez te wszystkie lata kształtowała się razem ze swoimi widzkami, odpowiadając na ich potrzeby i pokazując różne oblicza ich ciągle zmieniającego się życia. Jesienią na antenie ponownie zagości miłość, podróże, tematy tabu i sprawdzone porady. Nie zabraknie takich tytułów jak kultowe już "Miasto kobiet", w którym do Marzeny Rogalskiej i Aleksandry Kwaśniewskiej dołączy nowa prowadząca. Nie zapominamy też o TVN Turbo, który w chwili uruchomienia w 2003 roku był jedynym kanałem skierowanym do męskiej części widowni. Programy o tematyce motoryzacyjnej, a także formaty skupione na rozmaitych gadżetach czy nowych technologiach - wszystko to niezmiennie będzie oferować ciągle rozwijająca się stacja.

TVN StyleTVN Style Materiał promocyjny

4. Reality show

W 2016 roku zadebiutował prowadzony przez Kingę Rusin program "Agent-Gwiazdy". Jego formuła została sprawdzona ponad 15 lat wcześniej - dokładnie w roku 2000. Wtedy w TVN pokazano pierwszy sezon "Agenta", który był jednocześnie pierwszym polskim reality show (rok później TVN wyemitował premierową serię słynnego "Big Brothera"). Bazujący na holenderskim formacie, program rzucał uczestników na głęboką wodę. Zagraniczny wyjazd, grupa nieznajomych, trudne zadania z pieniężnymi nagrodami i jeden nieuczciwy, parający się zmniejszaniem puli nagród Agent do wykrycia. Po trzech seriach nadanych w latach 2000-2002 do emocjonującej rozgrywki stanęły gwiazdy - znani i lubiani do tej pory walczyli ze sobą w RPA, Argentynie, Indonezji i na Wyspach Kanaryjskich. Agentami byli kolejno: Hubert Urbański, Odeta Moro, Ilona Ostrowska i Maria Sadowska.

Program AgentProgram Agent Materiał promocyjny

5. Modowe zmagania na szklanym ekranie

"Twoje oczy są hypnotizing", "Jesteśmy w Mediolanie!", "Show me, co potrafisz!" - słynne linijki z tego programu można by cytować bez końca. Od 2010 roku "Top Model" podąża za trendami w świecie mody. Kandydaci na modeli i modelki muszą czuć się doskonale przed aparatem i kamerą, ale przede wszystkim wyróżniać się z tłumu niebanalną osobowością i charyzmą. Rok w rok rywalizacja jest coraz bardziej zacięta. Czy wybrani przez Joannę Krupę, Marcina Tyszkę, Dawida Wolińskiego i Katarzynę Sokołowską kandydaci sprostają wyzwaniom postawionym przed nimi w programie? (A skoro już o modowych zmaganiach - pamiętacie "Project Runway"? Te emocje, kiedy młodzi projektanci walczyli z czasem i szyli kosmicznie wymyślne ubrania… To było coś!)

Top ModelTop Model Materiał promocyjny

6. Kuchenna rewolucja

"Kuchenne rewolucje" to program o tematyce kulinarnej, który niezmiennie od lat wzbudza mnóstwo emocji. Miliony widzów przebudzonych w nocy z głębokiego snu zapewne byłyby w stanie wyrecytować słowo po słowie: "Magda Gessler od lat przemierza cały kraj, zmieniając oblicze polskiej gastronomii. Właścicielka restauracji i niekwestionowany autorytet kulinarny. Kontrowersyjna i bezkompromisowa. Z zabójczą skutecznością wypełnia swoją misję, bo wie, że zaufały jej miliony ludzi, a kuchenna rewolucja ogarnęła całą Polskę"... W tym sezonie (jubileuszowym, 25.) nieustraszona Gessler odwiedzi m.in. Barlinek, Chorzów i Puławy. Po raz pierwszy w historii programu na kulinarnej mapie "Rewolucji" znajdą się też Kępno, Kamionki i Zakręt, gdzie Magda Gessler zmierzy się z kuchnią gruzińską. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak potoczą się losy prezentowanych w programie lokali - nawet sama prowadząca, która w lutym rozwiała wszelkie wątpliwości widzów i zdradziła, że scenariusz do "Kuchennych rewolucji" "pisze samo życie".

Kuchenne rewolucjeKuchenne rewolucje Materiał promocyjny

7. Serial paradokumentalny

W 2004 roku na TVN widzowie mogli zobaczyć pierwsze odcinki "W-11: Wydziału Śledczego",. Później - "Detektywi", "Sędzia Anna Maria Wesołowska", "Ukryta prawda"... Dziś trudno sobie wyobrazić codzienne pasmo popołudniowe bez seriali, które czasem ubarwiają rzeczywistość i ukazują ją w nieco krzywym zwierciadle, ale równie często opowiadają historie z życia wzięte. Tej zimy minęło 10 lat od premierowej emisji "Ukrytej prawdy", w której występują postacie fikcyjne odgrywane przez aktorów-amatorów i statystów.

Sędzia Anna Maria WesołowskaSędzia Anna Maria Wesołowska Materiał promocyjny

8. Milion za wiedzę

Zwycięzcą pierwszego miliona został Krzysztof Wójcik, który w 2010 roku rozbił bank, odpowiadając na finałowe pytanie o instrument, na którym gra Czesław Mozil. Milionową sztukę od tamtej pory powtórzyły jeszcze dwie osoby - Maria Romanek świetnie poradziła sobie z zadaniem matematycznym ("Ile to jest 1111 razy 1111, jeśli 1 razy 1 to 1, a 11 razy 11 to 121?"), natomiast Katarzyna Kant-Wysocka poprawnie wskazała, która ze wskazanych tajemnic różańcowych nie należy do grupy chwalebnych. Prowadzony przez Huberta Urbańskiego program od lat emocjonuje dynamiką, pytaniami z najróżniejszych dziedzin i niezwykłą wiedzą zgromadzonych w studiu graczy. Kto tej jesieni będzie dzwonił do przyjaciela? A może znowu padnie milion? Przekonamy się niebawem!

MilionerzyMilionerzy Materiał promocyjny

9. Spektakularny talent show

Akrobatyka, recytacja, żonglerka, malowanie piaskiem, śpiew, pokazy modeli samochodów, triki z jojo, taniec sportowy z psem, a nawet układanie kubeczków i pokazy baniek mydlanych… Za każdym razem, kiedy wydaje się, że w "Mam talent!" widzieliśmy już wszystko, kreatywni uczestnicy udowadniają, że nic bardziej mylnego. We wrześniu spektakularny talent show w Polsce powróci po raz czternasty i jak zawsze dostarczy widzom niezapomnianych emocji. Agnieszka Chylińska, Małgorzata Foremniak i Jan Kliment będą mieć twardy orzech do zgryzienia - i platynowy przycisk do wciśnięcia.

Mam TalentMam Talent Materiał promocyjny