Męskie Granie jak zawsze kończy z przytupem. "Jest tylko teraz" wybrzmiało w Żywcu

"Księżyc w oku błysk nie idziemy spać" - zabrzmiało z tysięcy gardeł zebranych pod sceną w Żywcu. To oczywiście fragment hymnu "Jest tylko teraz" w wykonaniu Bedoesa, Kwiatu Jabłoni i Krzysztofa Zalewskiego. Wers trochę proroczy, bo nikomu podczas finału w Żywcu nie przyszło do głowy, by iść do łóżka zanim wybrzmią ostatnie nuty utworu.

Męskie Granie 2022 odwiedziło aż osiem miast i w każdym rozgrzewało publiczność przez dwa wieczory. Oczywiście, jak co roku, na koniec zawitały do tego szczególnie ważnego dla imprezy. W Żywcu wystąpili m.in. IGO, Jakub Józef Orliński & Aleksander Dębicz, KORTEZ PROJEKT SPECJALNY, SOBEL oraz Męskie Granie Orkiestra 2022, a koncert z głównej sceny można było śledzić także online.

"Jest tylko teraz" wybrzmiało w Żywcu i w tysiącach domów online

I to był bez wątpienia największy finał Męskiego Grania. Na zakończenie sponsorowanej przez markę Żywiec trasy nie zabrakło wyjątkowych projektów specjalnych, jak choćby występu Jakuba Józefa Orlińskiego i Aleksandra Dębicza, KORTEZ PROJEKT SPECJALNY czy Tribute to Krzysztof Krawczyk: Urbański Orkiestra i Goście. Na dwóch scenach podczas finału odbyło się ponad 20 koncertów - a podczas całej trasy było ich 180! Oczywiście, każdy wykonawca oprócz fantastycznej muzyki i energii, którą dawał publiczności, próbował też zaskoczyć.

Ukoronowaniem wieczoru 27 sierpnia i całej trasy był występ Męskie Granie Orkiestra 2022 w składzie: BEDOES, KWIAT JABŁONI i ZALEWSKI, która po raz ostatni wykonała na żywo tegoroczny hymn Męskiego Grania – "Jest tylko teraz". Wcześniej zagrali po swojemu, często w bardzo zaskakujących aranżacjach, takie ważne i piękne utwory jak "Polskie tango", "Nie pytaj o Polskę" czy "Zwiedzam świat", w którym gościnnie zaśpiewał MIUOSH.

 

Męskie Granie jeszcze bardziej różnorodne

Męskie Granie zawsze było znane z odważnych połączeń muzycznych. Daria Zawiałow i Małgorzata Ostrowska, Grubson i Domowe Melodie, Raz Dwa Trzy i Leszek Możdżęr - takie duety przeszły do historii imprezy, a w tym roku było jeszcze bardziej eklektycznie.

Na dobre na scenach Męskiego Grania rozgościły się tego lata rap, jazz i elektro, a projekty specjalne jak zawsze były połączeniem nieoczywistym i niewyobrażalnie ciekawym. Barok i współczesna muzyka popularna? Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz udowodnili, że to fantastyczny materiał festiwalowy! Projekt specjalny na koncert w Żywcu przygotował również KORTEZ. Na scenie pojawił się razem z Tomkiem Ziętkiem i Tomkiem Sołowiejem oraz Darią ze Śląska – dziewczyną, którą bardzo chciał przedstawić publiczności. Podczas finału zagrali też MIUOSH x Zespół Śląsk "Pieśni Współczesne".

W Żywcu utwory znane z płyty wykonywali licznie: Natalia Grosiak, Bela Komoszyńska, Igor Herbut, król, Julia Pietrucha, Marcelina i Franek Trojanowski. Na scenie pojawili się też PRO8L3M Art Brut na żywo feat. Majka Jeżowska, Martyna Jakubowicz, Wanda i Banda. Podobnie jak tamte koncerty, publiczność w Żywcu świetnie przyjęła też projekt Tribute to Krzysztof Krawczyk: Urbański Orkiestra i Goście. Największe utwory Krawczyka w nowych aranżacjach wykonali: IGO, Kacperczyk, WaluśKraksaKryzys, król, Natalia Szroeder, MIUOSH, Marcelina, Baasch, Jucho, Artur Rojek, Piotr Zioła i Maciej Musiałowski.

Na scenie Ż, która w tym roku zmieniła charakter na bardziej festiwalowy, zaprezentowali się: ta UKRAINKA, jakub skorupa w towarzystwie Marceliny, Kamil Hussein, EABS, ARS LATRANS Orchestra: Sztuka Miłości, Oxford Drama oraz SOBEL.

Ogromne przedsięwzięcie, dwudniowa muzyczna uczta

Finał finałów to oczywiście sobotnie pożegnanie, ale przecież Męskie Granie 2022 w Żywcu to była dwudniowa muzyczna uczta. W piątek na Scenie Głównej zagrali: MEEK, OH WHY?, król z gościnnym udziałem MIUOSHA, BRODKA, PRO8L3M Art Brut na żywo feat. Majka Jeżowska, Martyna Jakubowicz, Wanda i Banda oraz MIUOSH x Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne".

Zwieńczeniem piątkowego wieczoru był projekt Dawida Podsiadły, przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznej trasie. Ze sceny wybrzmiały nie tylko nowe single, ale także utwory promujące wcześniejsze trasy, w tym „Elektryczny" oraz „Początek". Scenę Ż we władanie w piątkowy wieczór objęli natomiast: YANA, ATLVNTA, Dziwna Wiosna, Resina pres. Speechless, Coals oraz projekt TYMEK, URBAŃSKI i FISZ EMADE TWORZYWO.

Męskie Granie to wielkie przedsięwzięcie logistyczne,przy którym pracuje ponad 800 osób. Fani trasy już z pewnością czekają na album Męskie Granie 2022, który ukaże się jesienią.

Więcej o: