Chcesz usłyszeć, jak aktor wypowiada napisane przez ciebie słowa? Weź udział w konkursie na serial audio

Niezależnie od tego, czy jesteś autorem debiutującym, czy masz już doświadczenie w pisaniu, masz szansę na to, żeby właśnie twój pomysł został zaadaptowany na serial audio w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie. Na początek wystarczy, że wyślesz do 30 listopada scenariusz pierwszego odcinka, zarys fabuły, streszczenia wszystkich odcinków oraz opis głównych bohaterów. Nagrody są kuszące, bo poza realizacją produkcji, zwycięzca konkursu Empik Go STORY dostanie też 15 tysięcy złotych. A to nie jedyna opcja.

To już trzecia edycja konkursu Empik Go STORY na najciekawszy scenariusz serialu audio. Tematyka jest dowolna - to może być trzymający w napięciu thriller, ognisty romans, zaskakująca komedia czy klimatyczny kryminał. Wszystko zależy od tego, co najbardziej napędza cię do dalszego pisania. Jury pośród zgłoszonych prac będzie szukać najbardziej oryginalnej koncepcji, dlatego też doświadczenie w pisaniu niekoniecznie jest tu najważniejsze.

Empik Go STORY. To twój scenariusz może wygrać

Ambasador konkursu, popularny pisarz oraz członek tegorocznego jury, Łukasz Orbitowski, ma dla uczestników ważną radę:

"Moja wskazówka dla zgłaszających? Przede wszystkim, pamiętajcie o słuchaczu. Musicie zadbać o to, aby wasz tekst był porywający, ale też zrozumiały, co nie oznacza, że głupi. Mętna historia to żadna historia. Bardzo ważne jest czytanie na głos całego tekstu. Czytajcie Waszym bliskim. W ich oczach zobaczycie, czy efekt Waszej pracy się podoba, czy jednak trzeba bardziej przyłożyć się do prac."

Poza nim o tym, czyj pomysł zwycięży decydować będą także Anna Robak-Reczek (ta pisarka została laureatką 1. edycji konkursu), Łukasz Muszyński (dziennikarz filmowy), Maciej Makselon (redaktor) oraz Maria Tengowska (wydawczyni). Ona zapytana o to, co powinien mieć tekst serialu audio, który ją zachwyci, podkreśliła:

"Dobre dialogi to podstawa! Scenariusz, którego autorka/autor potrafi wsłuchać się w to, jak mówimy i naturalnie się do siebie zwracamy, jak reagujemy na pewne sytuacje, na pewno zostanie przeze mnie zauważony. Nic tak nie psuje – nawet najlepiej skonstruowanej fabuły – jak drętwe i papierowe dialogi, niezręczności. Warto pamiętać, że w serialu audio usłyszymy to jeszcze wyraźniej niż w czytanej przez nas książce.

Liczę też na zachwyt związany ze znalezieniem wśród zgłoszeń tekstu serialu biograficznego. Jest tyle ekscytujących życiorysów – szczególnie kobiecych! – które wręcz proszą się o swoją opowieść. Fikcja uwodzi, ale niezmiennie jestem entuzjastką zwracania się ku życiu."

Z kolei Maciej Makselon dodaje:

"Luki, które pozwolą odbiorcom i odbiorczyniom na zaangażowanie się w historię. Najlepszymi historiami są nie te, przez które autor(-ka) prowadzi czytelnika lub czytelniczkę od jednego do drugiego punktu, pilnując, by każdy krok lądował na wydeptanej ścieżce.

Najlepsze historie to te, które pozwalają czytelnikom i czytelniczkom samodzielnie odnaleźć drogę, interpretować zachowania postaci, dopowiadać to, co nie zostało dopowiedziane. To historie, które zapraszają odbiorców i odbiorczynie nie do tylko odtwarzania, lecz do współtworzenia świata przedstawionego, do poznawania postaci tylko na tyle, na ile człowiek może poznać drugiego człowieka.

Uwierz w inteligencję osoby, dla której piszesz i pozwól jej poruszać się po Twojej historii wedle własnych upodobań."

Organizatorzy postanowili też po raz drugi przyznać również wyróżnienie Filmwebu.

Poza scenariuszem na serial audio jurorzy będą szukać też najciekawszego i najbardziej wciągającego opowiadania z gatunku science fiction - w tym roku wraca bowiem po raz drugi konkurs Empik Go SHORT. W jego pierwszej edycji wzięło udział ponad tysiąc osób - ku szczeremu zaskoczeniu zarówno organizatorów, jak i jurorów. Hasło tegorocznej edycji to "Coś fantastyczneGo!".  Maria Tengowska ma też porady dla uczestników konkursu na opowiadanie science fiction:

"Mam dwie wskazówki: trzymanie się logiki i konsekwentne budowanie świata przedstawionego. Autorzy wybierający SF często ulegają złudzeniu, że w tym gatunku wszystko wolno i wszystko jest możliwe. Niestety muszę ich rozczarować – to nieprawda Fantastyka – przez to, mówiąc bardzo oględnie, że czerpie z tego, co nadnaturalne czy futurystyczne – wymaga jeszcze większego reżimu i dyscypliny, kontrolowania związków przyczyny i skutku, świadomego rysowania psychologii postaci."

Maciej Makselon także przychodzi z pomocną radą:

"Nie przesadzaj! Tworzenie fabuł z gatunku science fiction jest jak projektowanie od zera całego miasta. Dla projektanta lub projektantki znajomość najmniejszych nawet szczegółów jest ogromnie ważna. Muszą wiedzieć, jak odprowadzane są w nim ścieki, gdzie pociągnięte są linie telefoniczne, jak daleko od siebie stoją szpitale i ile autobusów potrzebnych jest, by mieszkańcy mogli dojechać do pracy.

Osoba, która będzie czytać Twój tekst, tego wszystkiego wiedzieć nie musi. Ona ma przez to misternie zaplanowane miasto jedynie przejechać i ważne jest, by nie zgubiła się w gąszczu bocznych uliczek technologicznych opisów."

Gra jest warta świeczki

Główna nagroda w konkursie to 15 tysięcy złotych oraz umowa wydawnicza z Empik Go na cały serial audio. Autor najlepszego opowiadania sci-fi ma szansę wygrać z kolei pięć tysięcy złotych. Poza wyróżnieniem redakcji Filmwebu na uczestników czeka jeszcze jedna gratka - magazyn "Nowa Fantastyka" przyzna od siebie nagrodę specjalną. A ci ludzie wiedzą, co robią - to w ich konkursie przed laty jedno z wyróżnień zdobył polski pisarz, którego powieści podbijają dziś cały świat.

W drugiej edycji konkursu przysłano niemal 1000 zgłoszeń, konkurencja może być więc spora!

Co zrobić, żeby się zgłosić?

Przygotuj scenariusz pierwszego odcinka, zarys fabuły, streszczenia wszystkich odcinków oraz opis głównych bohaterów. Potem wystarczy już tylko wypełnić formularz na www.empik.com/story. W przypadku opowiadania wystarczy je napisać, a potem zgłosić je za pośrednictwem strony www.empik.com/short - termin zgłaszania prac to 30 listopada. A potem trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość - rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na 11 kwietnia 2023 roku.

Na podstawie wyłonionego w pierwszej edycji konkursu zwycięskiego scenariusza Anny Robak-Reczek powstał serial audio "Gra Luizy". Produkcja z udziałem Aleksandry Lindy, Bogusława Lindy oraz Dawida Ogrodnika była nominowana do Bestsellerów Empiku 2021.  Tytuł ten w 2021 roku ukazał się także w wersji książki papierowej wydanej nakładem wydawnictwa W.A.B. Niebawem ukaże się także serial audio „Piekło wciąż płonie" – na podstawie zwycięskiego scenariusza drugiej edycji Empik Go STORY. Tomasz Fiedrich przygotował intrygujący thriller polityczny.

Empik, materiał promocyjnyEmpik, materiał promocyjny 

Więcej o: