Natura - nieokiełznana, zachwycająca, przerażająca. Poczuj się częścią czegoś większego, dzięki nowej serii i wystawie BBC Earth
Człowiek od zarania dziejów stara się lepiej poznać planetę, na której żyje. Natura ciągle skrywa wiele tajemnic, a niektóre jej sekrety udaje się poznać dzięki badaczom, wykorzystującym najnowsze zdobycze technologii. Mimo tego, że coraz lepiej ją znamy, Ziemia nadal potrafi zaskakiwać i zachwycać nas pięknem zjawisk przyrodniczych, urzekając magią, a czasem dodatkowo przypominając o potężnej i nieokiełznanej sile natury.
Niesamowite zjawiska w serialu BBC Earth. Filmowcy skierowali drony wprost do krateru wulkanu
Niesamowite widowiska przyrodnicze, które będzie można oglądać w nowej produkcji BBC już 7 listopada, występują tylko wtedy, gdy odpowiednim czasie i miejscu nastąpi połączenie ziemskich żywiołów i zjawisk atmosferycznych. - To niebezpieczne, straszne i piękne - mówi jeden z bohaterów produkcji i to samo może powiedzieć niejeden widz przed telewizorem, oglądając "Zjawiskową Ziemię".
Filmowcy połączyli siły z badaczami, żeby, wykorzystując zaawansowane techniki filmowania, umożliwić widzom poznanie mechanizmów rządzących zorzami polarnymi, błyskawicami, wybuchami wulkanów oraz megafalami. W BBC Earth będzie można z bliska przyjrzeć się tym nieokiełznanym zjawiskom. Jak wyjaśniają twórcy serialu, operatorzy musieli w trakcie pracy wykazać się nie lada pomysłowością. Zainstalowanie specjalistycznych kamer na skuterach wodnych pokonujących gigantyczne fale u wybrzeży Portugalii, skierowanie dronów wprost do krateru wulkanu w Gwatemali czy zapewnienie sprzętu zdolnego w zwolnionym tempie nagrać błyskawicę rozciągającą się na tysiące kilometrów nad Arizoną - to zaledwie kilka przykładów.
Premiera w telewizji 7 listopada, wcześniej wystawa w stolicy
Premierze serialu "Zjawiskowa Ziemia", który będzie można oglądać od 7 listopada co poniedziałek o 19:55 w BBC Earth, towarzyszy niezwykła wystawa w warszawskiej Fabryce Norblina. Mulitsensoryczne doświadczenie w Artbox Experience będzie dostępne bezpłatnie w dniach 4-5 listopada. Organizatorzy zapewniają, że odwiedzający będą mieli szansę zaznać wspaniałości i potęgi zjawisk przyrodniczych, dotychczas niedostępnych z tak bliska. Całość będzie bowiem wyświetlana na 800 m2 przestrzeni ArtBox Experience za pomocą najnowocześniejszych projektorów w technologii 360°.
- Postanowiliśmy, za pomocą wielokanałowych projekcji video i ścieżki dźwiękowej, przedstawić tytułowe zjawiska przyrodnicze z całą ich wizualną mocą, tworząc momentami niemal abstrakcyjne obrazy. Niebezpiecznym i niedostępnym żywiołom, ujarzmionym dla widza przez technologię, oddajemy przestrzeń do swobodnej adaptacji, ukazując ich charakter, rytm, czasem ich rozmach i wielkość, innym razem intrygujący szczegół – opowiada kuratorka wystawy Marta Grytczuk. Start 4 listopada o 16:00.