Producentka i współautorka scenariusza, Maria Bello, na pomysł stworzenia filmu wpadła podczas swojej wycieczki do Beninu. To właśnie na terenie tego państwa w XIX wieku znajdowało się bowiem królewsko Dahomej, będące inspiracją dla produkcji. Zafascynowana Bello postanowiła zaczerpnąć z dziejów afrykańskiego królestwa i stworzyć osnutą na nich historię walecznych wojowników Agojie.
Film kręcony był głównie w RPA, gdzie w listopadzie 2021 roku ekipa produkcji wraz z obsadą spędziła ponad pięć miesięcy. Przez pierwsze dwa tygodnie zdjęcia do filmu były kręcone w nadmorskiej prowincji KwaZulu-Natal. To właśnie tam powstały wyjątkowe ujęcia scen w dżungli, pełne tajemniczości i pierwotnego piękna. Następnie ekipa filmu przeniosła się do Kapsztadu, gdzie nakręcono większość pozostałych zdjęć.
Na uwagę zasługują także starannie dopracowane, doskonale komponujące się z całością produkcji kostiumy. Szczególnie zachwycają stroje wojowników z Agojie, stworzone wiarygodnie i estetycznie, a także funkcjonalnie. Ogromną pomocą i wsparciem merytorycznym była dla ekipy pochodząca z Ghany projektantka Nana Afriyah, pracująca jako koordynator ds. kostiumów na planie "Królowej wojownik". Nana Afriyah nie tylko nadzorowała tworzenie kostiumów do filmu, ale także zaangażowała i poprowadziła zespół lokalnych krawców i projektantów, którzy doskonale oddali w każdym ze strojów charakter afrykańskich wojowników.
Starannie dopracowane w filmie są nie tylko zdjęcia czy kostiumy, lecz także wszystkie sceny walki. Tu swoją pomocą zaszczyciła ekipę filmową doświadczona kaskaderka Jénel Stevens, która pomogła zaprojektować i dopracować całą choreografię walk, a także zastąpiła Violę Davis w niektórych scenach.
Materiał promocyjny
Fabuła filmu "Królowa wojownik" opowiada o państwie Dahomej, ale przede wszystkim o oddziale jego wojowników Agojie, żyjącym na terenie królewskiego pałacu, jednak w swojej własnej enklawie, z dala od innych. Grupa ta ma za zadanie chronić swój kraj, między innymi przed sąsiadującym z nim Imperium Oyo. Główną bohaterką filmu jest generał oddziału, Nanisca (Viola Davis), która nie tylko dzielnie broni swoich ziem i ludu, ale także stara się przekonać swojego króla Ghezo, aby zrezygnował z udziału kraju w handlu niewolnikami.
Film w ciekawy, dynamiczny i pełen emocji sposób ukazuje historię całego królestwa oraz oddział, a także poszczególnych bohaterów; pokazuje ich zmagania, relacje oraz próby podejmowania niełatwych decyzji, mających niebagatelny wpływ na setki innych osób. "Królowa wojownik" jest opowieścią o waleczności, strachu i jego pokonywaniu oraz dążeniu do dokonywania zmian na lepsze. Produkcja utrzymana jest w stonowanej, ciemnej kolorystyce, a trzymająca w napięciu muzyka stanowi doskonałe zwieńczenie całej historii.
Mówiąc o obsadzie filmu, nie sposób nie rozpocząć od odtwórczyni głównej roli, tytułowej królowej - wcielająca się w nią Viola Davis to laureatka Oscara oraz nagrody Złotych Globów, wielokrotnie nominowana i nagradzana. Obecnie najbardziej znana jest ze swoich ról w filmach "Płoty" i "Służące" oraz serialu "Sposób na morderstwo". Obok Violi Davis w filmie możemy zobaczyć również Johna Boyegę.
Na uwagę zasługują także twórcy filmu, wśród których znajduje się reżyserka Gina Prince- Bythewood oraz odpowiedzialne za scenariusz Maria Bello i Dana Stevens. Za produkcję filmu odpowiada między innymi wspomniana już Viola Davis, a także Julius Tennon oraz Cathy Schulman, laureatka Oscara®, którego otrzymała za film "Miasto gniewu".
Premierowy pokaz filmu "Królowa Wojownik" można będzie zobaczyć w polskich kinach już 17 lutego 2023 roku.
Materiał promocyjny