Lipowo, czy to najmroczniejsze miasteczko w Polsce? Serial inspirowany bestsellerem Katarzyny Puzyńskiej

Tajemnice sprzed lat, zaskakujące morderstwo i strach, który zamyka usta. Z tym wszystkim mierzy się bohaterka serialu "Lipowo. Zmowa milczenia" produkcji Player Original. Weronika Nowakowska w małym miasteczku szuka spokoju, ale nie ma szansy na relaks, bo wpada w sam środek kryminalnych zdarzeń. Produkcję, inspirowaną bestsellerową powieścią Katarzyny Puzyńskiej pt. "Motylek", można od 18 sierpnia oglądać w Playerze. W obsadzie gwiazdy - m.in. Julia Kijowska, Piotr Pacek, Mariusz Bonaszewski, Olaf Lubaszenko oraz Eryk Kulm Jr. - i elektryzująca obsada drugoplanowa.

"Na glebie mowy ziarna kłamstwa kiełkują, więc ten tylko prawdę znajdzie, kto w milczeniu pozostanie" – to motto oddaje znakomicie mentalność wielu mieszkańców Lipowa na malowniczych Kujawach. Senne miasteczko, zatopione w zieleni, sprawia sielskie wrażenie. Idealne miejsce, by się zresetować i nabrać ochoty do życia. Tak myśli pisarka Weronika Nowakowska, która przyjeżdża tu, by napisać książkę i przemyśleć wiele spraw. Nie przeczuwa, że w Lipowie nie znajdzie jednego, czyli tzw. świętego spokoju. Na pewno nie będzie się jednak nudzić, ponieważ czekają na nią chwile pełne napięcia i grozy. Takie, o których wielu autorom kryminałów nawet się nie śniło. Bo w Lipowie sezon na elektryzujące wydarzenia, podszyte miejscowymi mitami i pogańskimi wierzeniami, trwa cały czas. Polskie Twin Peaks zaprasza fanów opowieści z dreszczykiem i nieprzewidzianych zwrotów akcji.

Śluby milczenia i morderstwo

Niedługo po przyjeździe Weroniki spokojne do tej pory Lipowo ogarnia chaos. Ginie zakonnica z miejscowego klasztoru. Komu mogło zależeć na śmierci mniszki z zakonu objętego klauzulą milczenia? Dlaczego musiała zginąć? Kto z mieszkańców Lipowa jest tak zdesperowany, by posunąć się do morderstwa? Mnożą się pytania, atmosfera gęstnieje, a lęk o życie staje się udziałem mieszkańców Lipowa. Weronika postanawia rozwiązać kryminalną zagadkę. Nie wie jednak, w jak niebezpiecznej grze bierze udział.

Materiał promocyjny

Lipowska idylla jest złudą, bo szczerość nie jest najmocniejszą stroną tamtejszej społeczności. Ludzie do perfekcji opanowali tu grę pozorów. Za dnia w miejscowym kościele rozbrzmiewają modlitwy, a nocą na Polanie Czarownic ktoś odprawia pogańskie rytuały. Weronika, jako osoba z zewnątrz, widzi i czuje więcej. Jest tak skuteczna i zaangażowana, że szef lokalnej policji Daniel Podgórski nieoficjalnie wciąga ją do śledztwa. Pisarka stara się złamać zmowę milczenia, która panuje w Lipowie, przez co wystawia się na niebezpieczeństwo. Przy okazji poznaje miejscowe podania i legendy, które nieustannie krążą gdzieś w tle. Czy rzeczywiście dawne opowieści można "między bajki włożyć"? Pogańskie rytuały i opowieści, podawane sobie szeptem z ust do ust, wyraźnie konkurują ze współczesnym życiem miasteczka. Kto na kogo ma haka i dlaczego wszyscy, nie tylko związane ślubem milczenia zakonnice, nabrali wody w usta?

Kto jest kim w lipowskim uniwersum?

Pisarkę Weronikę Nowakowską, która przyjeżdża na Kujawy ze stolicy, w serialu "Lipowo. Zmowa milczenia" produkcji Player Original, zagrała Julia Kijowska ("Kod genetyczny", "Układ", "Sługi boże", "Żelazny most", "Rysa"). Weronika nie potrafi być obojętną obserwatorką. Jest odważna, spostrzegawcza i bezkompromisowa. Niepomna na ostrzeżenia, brnie w śledztwo.

Materiał promocyjny

Daniel Podgórski (Piotr Pacek – "Sexify", "Gry rodzinne", "Pod powierzchnią") to szef lipowskiego komisariatu. Jest otwarty i bystry, nie zamyka się, tak jak wielu mieszkańców Lipowa, na to, co nowe i niepokojące. Gdy ginie siostra zakonna, zachęcony przez Weronikę, stara się wyjaśnić zagadkę, choćby prawda okazała się dla wielu niewygodna. Nie waha się też, by skorzystać z pomocy cywila, czyli Weroniki Nowakowskiej. Daniel poza tym lubi skandynawskie kryminały i mamine wypieki. Jego mamę, Marię Podgórską, która jest recepcjonistką w lipowskim komisariacie, zagrała Beata Kawka ("Belfer", "Pitbull. Nowe porządki").

Sklepikarka Wiera nie jest taką sobie zwykłą kobietą. Mieszkańcy Lipowa uważają ją za wiedźmę. Ona wie i widzi znacznie więcej. W serialu produkcji Player Original "Lipowo. Zmowa milczenia" Wierę zagrała Agnieszka Suchora ("Emigracja XD", "Teściowie"). To Wiera wprowadza Weronikę w świat magii i opowiada jej m.in. o Polanie Czarownic.

Miejscowego proboszcza, sympatycznego i jowialnego, zagrał Olaf Lubaszenko ("Belle Epoque", "Miłość jest wszystkim", "Sztos", "E=mc2", "Blondynka", "Futro z misia"). Dobrotliwy starszy pan gra ważną rolę w lipowskiej społeczności. Czy on też milczy w imię tzw. wyższego dobra? Wraz z rozwojem akcji okazuje się, że ksiądz również ma swoje tajemnice.

Materiał promocyjny

Ciekawą i bardzo barwną postacią, która pojawia się w nowej produkcji Player Original "Lipowo. Zmowa milczenia", jest komisarz Klementyna Kopp (Dorota Kolak – "Pod powierzchnią, "Przepis na życie", "Zabawa, zabawa", "Za duży na bajki", "Chce się żyć"). To buntowniczka, która żyje i wygląda po swojemu. Ma przy tym siódmy zmysł pozwalający jej na rozwiązywanie kryminalno-psychologicznych łamigłówek.

W nowym serialu Player Original "Lipowo. Zmowa milczenia" liczących się członków miejscowej społeczności zagrali też m.in. Mariusz Bonaszewski ("Sortownia", "W rytmie serca", "Chyłka. Rewizja") oraz Eryk Kulm Jr. ("Filip", "Teściowie 2", "Belle epoque"). W postać żony miejscowego bogacza, Blanki wcieliła się Julia Konarska ("Miasto 44", "Bodo").

Aktorzy, którzy wzięli udział w produkcji serialu Playera "Lipowo. Zmowa milczenia" zgodnie podkreślają, że zafascynował ich świat tego z pozoru zwykłego miasteczka. Z jednej strony każdy widz może tak jak w lustrze przejrzeć się w lipowskiej codzienności, a z drugiej serial jest pełen zaskakujących zwrotów akcji i bezpardonowo wciąga do swojego mrocznego, elektryzującego świata.

Kryminał Katarzyny Puzyńskiej dołącza do świata seriali

Nowy serial Player Original "Lipowo. Zmowa milczenia" powstał na motywach powieści pt. "Motylek". To pierwszy tom bestsellerowej sagi, którą napisała Katarzyna Puzyńska. Do tej pory powstało już 15 tomów elektryzujących kryminałów, których bohaterami są mieszkańcy tej kujawskiej miejscowości; w maju 2023 r. wyszła powieść "Zgłoba". Serial, który od 18 sierpnia można oglądać w Playerze, daje nowe życie powieściowym bohaterom i dołącza do bogatej biblioteki seriali Player Original. Są wśród nich takie przeboje jak "Skazana", "Szadź", "Pati", "Behawiorysta", "Chyłka", "Chyłka. Rewizja" i czy "Nieobecni".

Materiał promocyjny marki Player.