Asteriks i Obeliks mają prawie 65 lat. Komiksy, filmy i wielkie gwiazdy. Na czym polega fenomen ich przygód? Zobacz najnowszą z nich w CANAL+ online

Ponad 60 lat na karku to czas na emeryturę? Może dla Rzymian, ale nie dla dwóch dzielnych Galów, czyli Asteriksa i Obeliksa. Są wiecznie młodzi, pełni sił i zapału do walki z Juliuszem Cezarem i jego wojskami. Właśnie ruszyli na pomoc chińskiej cesarzowej w kinowym hicie pt. "Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka". Film w gwiazdorskiej obsadzie jest już do obejrzenia na platformie CANAL+ online. Jak to się stało, że pełni humoru wojownicy z maleńkiej wioski dali radę tym strasznym Rzymianom i podbili cały świat?

Film "Asteriks i Obeliks: Imperium smoka" w reż. Guillaume’a Caneta ("Nie mów nikomu", "Lepsze życie", "Facet do wymiany") już w chwili kinowej premiery stał się wielkim przebojem we Francji. Widzowie tłumnie ruszyli do kin, by zobaczyć nową odsłonę przygód uwielbianych bohaterów. Ta zakrojona na wielką skalę kostiumowa produkcja to doskonała rozrywka  dla dzieci i rodziców. Olśniewają fantastyczna scenografia, wielkie bitwy i efekty specjalne. Filmowi blasku dodały wielkie gwiazdy, które występują tu nawet w epizodach. 

"Jest rok 50 przed narodzeniem Chrystusa. Cała Galia jest podbita przez Rzymian… Cała? Nie! Jedna jedyna osada, zamieszkana przez nieugiętych Galów, wciąż stawia opór najeźdźcom i uprzykrza życie legionom rzymskim stacjonującym w obozach Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium…" – tak zaczyna się każda opowieść o przygodach Asteriksa i Obeliksa. 

materiał promocyjny

I właśnie mamy 50 rok p.n.e. W Chinach dochodzi do przewrotu.  Fu Yi (Julie Chen), córka pozbawionej władzy cesarzowej, jedzie do Galii, by prosić o pomoc. Sława mieszkańców maleńkiej wioski, która stawia opór Cesarstwu Rzymskiemu, dotarła już do Azji. Fu Yi jest przekonana, że tylko dzielni galijscy wojownicy Asteriks (Guillaume Canet) i Obeliks (Gilles Lellouche - "Niewinne kłamstewka", "Wymarzony", "Nasze najlepsze wesele") mogą dokonać cudu i pokonać wrogów cesarzowej. Galowie dają się przekonać. Dziwnym zbiegiem okoliczności na podbój Chin ma ochotę także Juliusz Cezar (Vincent Cassel – "Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan", "Władca Paryża", "Czarny łabędź", "Apartament" ), który chce zostać władcą Państwa Środka i zaimponować w ten sposób ukochanej Kleopatrze, królowej Egiptu (Marion Cotillard – laureatka Oscara za "Niczego nie żałuję – Edith Piaf"). Jego tajną bronią podczas wyprawy jest niepokonany wojownik, centurion Antywirus (Zlatan Ibrahimović). Jak mówi  w wywiadach Canet, wszyscy aktorzy z entuzjazmem przyjmowali role w filmie. Bez problemów udało mu się też namówić do podjęcia aktorskiego wyzwania napastnika Milanu, czyli Ibrahimovicia. W polskiej wersji językowej postaciom głosów użyczyli m.in. Wiktor Zborowski i Waldemar Barwiński, a narratorem jest Robert Makłowicz.  

materiał promocyjny

Jak to się zaczęło?  

Niewielki wzrostem, ale wielki duchem sprytny Asteriks i jego potężny przyjaciel Obeliks po raz pierwszy pojawili się w niewielkim komiksie opublikowanym 29 października 1959 r. na łamach francuskiego magazynu "Pilote". Scenarzyście René Goscinnemu oraz rysownikowi Albertowi Uderzo jeszcze wtedy nie śniło się nawet, jak wielką karierę zrobią ich bohaterowie. A Galowie podbili serca Francuzów. W latach sześćdziesiątych wydawano już książkowe wersje ich przygód, które rozchodziły się w ogromnych nakładach. Ich sława wkrótce przekroczyła granice państwa nad Sekwaną. Do tej pory komiksy o Asteriksie i Obeliksie przetłumaczono na ponad 100 języków, w tym m.in. na łacinę. 

Asterix, Obelix i ich przyjaciele stali się bohaterami masowej wyobraźni i symbolami francuskiej kultury. Pomysł Goscinnego i Uderzo był genialny. Wojowniczy Galowie z maleńkiej wioski dzielnie stawiali czoła agresywnym Rzymianom, którzy za wszelką cenę chcieli ich pokonać. Nie doceniali przy tym przeciwnika, jego sprytu, siły, odwagi i magicznego eliksiru, dzięki któremu udawało im się robić rzeczy nadzwyczajne. Autorzy komiksu pełnymi garściami czerpali z historii, filozofii i różnych mitologii. Nawiązywali przy tym w przewrotny sposób do współczesności, zadziwiali wyobraźnią i poczuciem humoru. Po Uderzo i Goscinnym pałeczkę przejęli inni autorzy, którzy nadal trzymają wysoki poziom.

Poza Asteriksem w skrzydlatym hełmie i ubranym w pasiaste, niebiesko-białe spodnie Obeliksem w komiksach występują m.in.  druid Panoramiks, który przygotowuje dający nadludzką siłę magiczny eliksir,  skory do bijatyk senior wioski  Długowieczniks, Dobromina – żona wodza Asparanoiksa, bard Kakofoniks i wielu innych. Warto zwrócić uwagę na imiona bohaterów, są bardzo znaczące. 

materiał promocyjny

Gwiazdorskie popisy 

O Asteriksa i Obeliksa szybko upomniało się kino. Najpierw wystąpili w filmach animowanych. Powstało ich do tej pory 10. Pierwszy z nich, "Asteriks Gal", powstał w 1967 r.  W 1976 r. nakręcono rysunkowy kultowy film "12 prac Asteriksa", pierwszy, który nie był ekranizacją żadnego z komiksów, ale opowiadał odrębną historię przygód dzielnych Galów. 

1999 r. przyniósł pierwszy obraz aktorski. Świetny francuski reżyser Claude Zidi nakręcił film pt.  "Asterix i Obelix kontra Cezar".  Rolę Asteriksa zagrał Christian Clavier ("Goście, goście", "Za jakie grzechy, dobry Boże?"), a Obeliksa –  Gérard Depardieu ("Danton", "Zielona karta", "Vatel", "Nędznicy"). Depardieu i Clavier grali dzielnych Galów także w kolejnych trzech filmach. "Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka" jest pierwszym, w którym zmieniono odtwórców głównych ról.  

Wielkim hitem okazał się film z 2002 r. pt. "Asteriks i Obeliks: Misja Kleopatra", w reżyserii Alaina Chabata. Obok Depardieu i Claviera wystąpili m.in. Monica Bellucci ("Malena", "Matrix Rewolucje")  jako królowa Kleopatra, mistrz komedii Alain Chabat ("Gusta i guściki", "Mikołaj i spółka" jako Juliusz Cezar oraz  Jamel Debbouze  ("Amelia") jako architekt Numernabis, przyjaciel Panoramiksa, który ma wybudować w ekspresowym tempie pałac dla królowej Egiptu. Do tego filmu powstała genialna wersja polska, którą przygotował Bartosz Wierzbięta ("Shrek", "Madagaskar", "Zwierzogród"). Wiele dialogów z "Asteriksa i Obeliksa: Misja Kleopatra" weszło do potocznego języka, np. "Jak jesteś taki twardy, to powiedz mi to prosto w profil". 

materiał promocyjny

Rok 2008 to "Asteriks na olimpiadzie", opowieść o tym, jak dzielni Galowie szykują się do sportowej rywalizacji na igrzyskach i pomagają przyjacielowi, Romantiksowi, zdobyć serce pięknej Iriny.  Odwiecznego wroga Galów, Juliusza Cezara zagrał tu wielki francuski aktor Alain Delon ("Koty", "Kręgu zła", "Samuraj", "Pan Klein", "Zaćmienie"). W filmie "Asteriks na Olimpiadzie" wystąpili też znakomici sportowcy,  m.in. Michael Schumacher, Zinedine Zidane, Tony Parker i Amelie Mauresmo. 

Cztery lata później powstał kolejny film, "Asteriks i Obeliks: W służbie Jej Królewskiej Mości". Tu królowa brytyjska wysyła swoich ludzi do niepokonanej galijskiej wioski, by sprowadzili pomoc, Juliusz Cezar postanowił bowiem podbić Brytanię. Cordelię, królową Brytów, zagrała Catherine Deneuve, ikona francuskiego kina ("Wstręt", "Piękności dnia", "Indochiny", "8 kobiet"). 

Dzielni Galowie i kino familijne 

Na platformie CANAL+ online można obejrzeć nie tylko najnowszy przebój o przygodach Asteriksa i Obeliksa, czyli "Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka".  Są tu także "Asteriks i Obeliks: W służbie jej Królewskiej Mości" oraz "Asteriks na olimpiadzie".  Maraton z nakręconymi z rozmachem filmami o dzielnych Galach to gratka dla całej rodziny. Dorośli docenią grę gwiazd i będą bawić się doskonałymi dialogami, a dzieci będą chłonąć bajeczne przygody.  

CANAL+ online przygotował niezwykle atrakcyjną ofertę filmowych przebojów dla małych i dużych. To np. olśniewająca animacja pt. "Zadziwiający kot Maurycy", której scenariusz powstał na podstawie książek Terry’ego Pratchetta. Z kolei "Pan Zabawka" jest przebojową francuską produkcją, w której główną rolę zagrał Jamel Debbouze, czyli Numernabis z filmów o Asteriksie i Obeliksie.  Debouze wcielił się w postać nocnego stróża ze sklepu z zabawkami, który ma stać się żywą maskotką synka najbogatszego człowieka we Francji (Daniel Auteuil). 

Wielu emocji dostarczy widzom CANAL+ online przygodowy film pt. "Wielka ucieczka", którego scenariusz powstał na motywach powieści  Edith Nesbit. To emocjonująca opowieść rozgrywająca się w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Trójka rodzeństwa, którą rodzice wysłali z bombardowanego Londynu na bezpieczną wieś, spotyka młodego żołnierza. Chłopak twierdzi, że ma do wykonania tajną misję. Tak zaczyna się wielka przygoda.   

Zapraszamy do oglądania! 

Materiał promocyjny marki CANAL+.