"Twój Vincent" nominowany do Oscara. Na czym polega fenomen filmu o van Goghu?

Aleksandra Trąbińska
05.02.2018 15:00
Materiały prasowe

Materiały prasowe (Materiały prasowe)

"Twój Vincent" to jeden z pięciu filmów nominowanych do tegorocznego Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film animowany". Polsko-brytyjska produkcja w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana powalczy o statuetkę z filmami: "Dzieciak rządzi", "Fernando", "Coco" oraz "The Breadwinner". Czym wyróżnia się "Twój Vincent" na tle innych produkcji i na czym polega jego fenomen? Zobaczcie sami!

Film jedyny w swoim rodzaju

"Twój Vincent" to pierwszy na świecie pełnometrażowy film w całości złożony z obrazów olejnych. Animacja malarska w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana stworzona została z 65 000 obrazów namalowanych przez 125 profesjonalnych malarzy, którzy odwzorowywali styl Vincenta van Gogha. Ponadto do filmu wkomponowano także ponad 90 dzieł samego mistrza, które stały się dopełnieniem całej produkcji, trafnie wpisującym się w biograficzną wymowę ekranizacji. "Twój Vincent" to jedyny na świecie film, który w tak twórczy sposób przybliża postać oraz dorobek artystyczny jednego z najbardziej znanych i intrygujących malarzy w historii sztuki.

Zarys fabuły

Fabuła filmu w oryginalny sposób przedstawia życie i tragiczną śmierć artysty, odbiegając swoją formą od klasycznej biografii (bardziej przypominając pełen napięcia kryminał). "Twój Vincent" skupia się przede wszystkim na ostatnim dniu życia van Gogha, o którym w formie wywiadów opowiadają znajomi malarza, czyli postaci uwiecznione na tworzonych przez niego portretach. Taka forma jest z pewnością dużo ciekawsza i o wiele łatwiejsza w odbiorze, dzięki czemu może zainteresować nawet osoby, które na co dzień nie pasjonują się sztuką. "Twój Vincent" to film, który przybliża widzom twórczość van Gogha i sprawia, że staje się ona elementem popkultury. Rozbudza on zainteresowanie życiem i dziełami artysty, zachęca do zaznajamiania się ze sztuką i wplatania jej do naszej codzienności.

Wyjątkowa technika malarska

Do stworzenia filmu "Twój Vincent" została wykorzystana wyjątkowa technika malarska PAWS (ang. Painting Animation Work Stations). Stacje PAWS, które stworzono specjalnie na potrzeby filmu, łączyły w sobie aparat i rzutnik z komputerem oraz monitorem. Dzięki takiej technice możliwe było ujednolicenie animacji oraz usystematyzowanie pracy malarzy. Zaskakujące jest to, że początkowo "Twój Vincent" został nakręcony jako klasyczny film z prawdziwymi aktorami, a dopiero później każda klatka była przemalowywana jako oddzielny obraz olejny. Profesjonalni malarze, którzy zostali zatrudnieni przy produkcji, wybierani byli na podstawie castingu, w którym oceniane były ich umiejętności warsztatowe i zdolność do kopiowania unikalnego stylu Vincenta van Gogha.

Więcej o: