Obrazy najbardziej znanych impresjonistów. Odśwież swoje wnętrze przed latem!

AT
10.05.2018 13:15
Kolaż / Materiały partnerów

Kolaż / Materiały partnerów (Kolaż / Materiały partnerów)

Chcesz za pomocą obrazów nadać swojemu wnętrzu subtelny wydźwięk, tak by wraz ze zbliżającym się latem stało się ono jaśniejsze i bardziej nastrojowe? Jeśli tak, to koniecznie postaw na dzieła znanych impresjonistów. Niedrogie reprodukcje czołowych twórców tej epoki z pewnością sprawią, że twój dom nabierze uroku.

Krótko o impresjonizmie 

Impresjonizm (łac. impressio - „odbicie, wrażenie”) to kierunek w sztuce, który został zapoczątkowany w drugiej połowie XIX wieku przez grupę francuskich artystów. Główną ideą tego nurtu było dążenie do utrwalenia ulotnych momentów czy jak mówiono potocznie "złapania chwili". Malarstwo impresjonistyczne zdecydowanie odcinało się od tematów biblijnych, mitologicznych czy historycznych. Nie starało się sięgnąć do problemów metafizycznych czy ekspresyjnych uczuć - wręcz przeciwnie. Impresjonizm skupiał się przede wszystkim na codziennych, przemijających chwilach, które starano się uchwycić za pomocą światła oraz pastelowych barw. Twórcy tej epoki przedstawiali tyko pozytywne strony życia, stroniąc od tematyki związanej z problemami społecznymi, śmiercią czy głodem.

Claude Monet

Claude Monet (1840-1926) to jeden z najbardziej znanych twórców impresjonizmu. Początkowo zajmował się on jedynie wykonywaniem karykatur, które cieszyły się dużym powodzeniem i przynosiły artyście dość spory dochód. W latach 60. XIX wieku Monet zaczął interesować się także tworzeniem obrazów w plenerze, co było w tamtych czasach dość nowatorską koncepcją. Artysta razem ze swoim przyjacielem Augustem Renoirem stali się w ten sposób prekursorami nowego kierunku w malarstwie - impresjonizmu. Claude Monet z każdym kolejnym obrazem coraz bardziej zbliżał się ku abstrakcji, na którą składały się jasne, barwne plamy. Skupiał się on przede wszystkim na świetle oraz kolorach przez nie wydobywanych.

KolażKolaż Materiały partnerów

Auguste Renoir

Auguste Renoir (1841-1919) to jeden z czołowych twórców epoki impresjonizmu. Był on malarzem bardzo płodnym, który podczas swojej długiej kariery namalował około 6000 obrazów. Artysta w swoich dziełach skupiał się przede wszystkim na jasnych, czystych barwach oraz na harmonijnych formach i kształtach. Najczęściej malował on kwiaty, kobiety oraz dzieci, nie poświęcając tak dużo uwagi malarstwu pejzażowemu. Auguste Renoir starał się tworzyć obrazy przyjemne, wesołe i ładne, ponieważ uważał, że życie dostarcza nam wystarczająco dużo przykrych doświadczeń, wobec czego nie należy malować rzeczy smutnych oraz brzydkich. 

KolażKolaż Materiały partnerów

Edgar Degas

Edgar Degas (1834-1917) jest uznawany za jednego z największych malarzy drugiej połowy XIX wieku. Początkowo tworzył on obrazy historyczne oraz malował sceny sportowe, lecz w późniejszych latach skupiał się głownie na tańczących kobietach, najwięcej uwagi poświęcając baletnicom. Co ciekawe, Edgar Degas miał ponoć inspirować się ich cierpieniem oraz zmęczeniem podczas niezwykle wymagających treningów, nazywając młode tancerki "małymi małpkami". Choć artysta zaliczany był do grona ówczesnych impresjonistów, to jednak sam chciał być postrzegany jako twórca niezależny, niezwiązany z żadnym konkretnym kierunkiem malarskim.

KolażKolaż Materiały partnerów

Zobacz także inne obrazy impresjonistów!

Więcej o: