3 polskich twórców współczesnych, których książki powinieneś znać!

AT/WD
25.10.2018 13:00
fot. Shutterstock

fot. Shutterstock (fot. Shutterstock)

Są takie książki i tacy pisarze, których po prostu wypada znać. Zdobywcy prestiżowych nagród literackich, cenieni przez polskich i zagranicznych krytyków, których powieści na długo zapadają w pamięć. Dziś prezentujemy wam trzech polskich twórców współczesnych, których powinien znać każdy miłośnik literatury.

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk to pisarka, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich autorek, cenioną zarówno w kraju, jak i zagranicą. Swoją literacką karierę zaczęła w 1993 roku, wydając pierwszą powieść Podróż ludzi Księgi, za którą uzyskała wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Obecnie autorka ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród m.in. dwie Nagrody Literackie "Nike" za powieści Bieguni (2008) oraz Księgi Jakubowe (2015), a także The Man Booker International Prize, którą została uhonorowana w tym roku.

Kolaż / Olga Tokarczuk / Źródło: www.wyborcza.plKolaż / Olga Tokarczuk / Źródło: www.wyborcza.pl autor: Łukasz Giza

Dorota Masłowska

Dorota Masłowska to pisarka, która karierę zaczęła bardzo wcześnie. Swoją pierwszą powieść o tytule Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (2002) ukończyła jeszcze przed maturą, otrzymując za nią Paszport „Polityki” w kategorii literatura za „oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego”. W 2005 roku ukazała się druga powieść Masłowskiej Paw królowej zawierająca krytyczny obraz współczesnej rzeczywistości polskiej, która uhonorowana została Nagrodą Literacką "Nike".  

Kolaż / Dorota Masłowska / Źródło: www.wyborcza.plKolaż / Dorota Masłowska / Źródło: www.wyborcza.pl autor: Kobas Laksa

Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski znany jest przede wszystkim z trylogii kryminalnej o prokuratorze Szackim, lecz poza pisaniem powieści sensacyjnych zajmuje się także publicystyką oraz współtworzeniem scenariuszy filmowych. Wszystkie jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a sam autor został nagrodzony wieloma polskimi i zagranicznymi nagrodami literackimi. Na swoim koncie posiada m.in. Paszport "Polityki" (2014) oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2007 oraz 2011.

Kolaż / Zygmunt Miłoszewski / Źródło: www.wyborcza.plKolaż / Zygmunt Miłoszewski / Źródło: www.wyborcza.pl autor: Albert Zawada

Zobacz także inne dzieła tych pisarzy!

 

Więcej o:
Komentarze (96)
Zaloguj się
 • a.d.b

  Oceniono 40 razy 38

  Bez Myśliwskiego?

 • 3-kuleczka

  Oceniono 35 razy 29

  to JA decyduje co czytam i co ma dla mnie wartość a nie wasze sponsorowane artykuły

 • yulek_cezar

  Oceniono 40 razy 18

  Nie musisz czytać, wystarczy mieć, tak żeby sobie stało w widocznym miejscu. Gdy jacyś znajomi przyjdą, najlepiej nie czytający, to koniecznie trzeba im polecić te książki, niech sobie kupią i też mają, czytać nie trzeba, kto by miał czas na to całe czytanie. Wystarczy streszczenie, kto i dlaczego i kogo i wbić sobie do głowy z jakimi schematami walczy w książce autor i już, witamy wśród intelektualistów.

 • tpdlagier

  Oceniono 16 razy 12

  Ktoś tu ewidentnie popłynął z promocją. Wstyd. Literatura to nie zawody sportowe z trzema miejscami. Cała lista znakomitych piór poszła w odstawkę? Wstyd raz jeszcze

 • mamagda3

  Oceniono 29 razy 11

  Chyba Was podjęło! Miłoszewski? Może i jest niezły, ale bez przesady! Ja zamiast niego proponuję Twardocha. Świetny "Drach", ciekawe "Król" i "Morfina". No i ironista Varga - przeczytalismy w rodzinie wszystko, co napisał i uwielbiamy to!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX