3 najsłynniejszych detektywów wszech czasów! Bohaterowie kultowych kryminałów

Aleksandra Trąbińska
05.07.2018 14:30
Źródło: www.jazzlives.wordpress.com

Źródło: www.jazzlives.wordpress.com (autor: brak informacji)

Nie ważne czy jesteś miłośnikiem kryminałów, czy raczej wolisz fantasy lub romanse - są takie postacie, które niezależnie od literackiego gustu zna każdy. Należą do nich między innymi słynni fikcyjni detektywi, którzy na stałe weszli do kanonu ikon światowej popkultury.

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes to chyba najbardziej znany detektyw w historii literatury. Stworzony przez Arthura Conana Doyle'a, po raz pierwszy pojawił się w powieści "Studium w szkarłacie" wydanej w 1887 roku. Bohater zdobył serca czytelników przede wszystkim dzięki niesamowitej zdolności dedukcji oraz umiejętności wnikliwej obserwacji, które sprawiały, że był w stanie rozwiązać każdą, nawet najtrudniejszą zagadkę kryminalną. Nieodłącznym atrybutem detektywa, z którym ten nigdy się nie rozstawał, była elegancka fajka.

Powieści oraz opowiadania z Sherlockiem Holmesem i jego wiernym towarzyszem doktorem Watsonem (a powstało ich dokładnie 60) zdobyły ogromną popularność na całym świecie, która pomimo upływu czasu wcale nie maleje. Przygody detektywa stworzonego przez Arthura Conana  Doyle'a były wielokrotnie ekranizowane, a w jego postać wcieliło się ponad 70 aktorów. Poza tym Sherlock jest także bohaterem wielu komiksów, sztuk teatralnych oraz gier komputerowych.

Poniżej trzy najpopularniejsze powieści z Sherlockiem Holmesem: 

Herkules Poirot

Herkules Poirot to kolejny fikcyjny detektyw, który na stałe zapisał się na kartach światowej literatury. Postać wykreowana przez Agathę Christie pojawiła się w ponad 30 powieściach, z których pierwsza powstała w 1920 roku. Herkules Poirot, podobnie jak Sherlock Holmes, podczas rozwiązywania zagadek stawiał przede wszystkim na siłę intelektu. Poza tym dużą wagę przywiązywał także do aspektów psychologicznych, a dzięki swojej przenikliwości i doskonałej znajomości natury ludzkiej, zawsze dochodził do właściwych wniosków, trafnie typując mordercę. 

Herkules Poirot to postać bardzo charakterystyczna, którą dzięki cechom nadanym przez Agathę Christie, ciężko jest pomylić z kimś innym. Niski, pedantyczny Belg z podkręconymi, zadbanymi wąsami, które były jego największym powodem do dumy. Ma obsesję na punkcie porządku, a dzięki swoim rozległym znajomościom (m.in. z rodziną królewską i członkami rządu) jest jedną z najbardziej wpływowych osób w Anglii. 

Zobaczcie trzy najbardziej znane powieści z Herkulesem Poirotem, które zostały przeniesione także na ekran:

Philip Marlowe

Philip Marlowe to kompletne przeciwieństwo Sherlocka Holmesa i Herkulesa Poirota. Stworzony przez Raymonda Chandlera w 1934 roku, w odróżnieniu od angielskich detektywów nie przywiązywał tak dużej wagi do roli dedukcji i zdecydowanie bardziej wolał działać niż myśleć. Cyniczny, o ciętym języku i ponadprzeciętnym poczuciu humoru, działał przede wszystkim w terenie, walcząc z przestępczym światem Los Angeles. 

Philip Marlowe to postać, która miała duży wpływ na kreowanie się współczesnego wizerunku detektywa. Przystojny, ze skłonnością do alkoholu, w charakterystycznym kapeluszu i z nieodłącznym papierosem w ustach. Wciąż pakuje się w kłopoty, jest stale otoczony gronem pięknych i niebezpiecznych kobiet, sam przeciwko mafiosom w zepsutym świecie. Czy nie tak właśnie wyobrażamy sobie typowego detektywa?

Zobaczcie także inne książki o detektywach!

Więcej o: