"Opowieść podręcznej" - jeden z najlepszych seriali ostatnich lat dostępny na Showmax

AT
12.07.2018 15:00
Opowieść podręcznej / Źródło: www.wyborcza.pl

Opowieść podręcznej / Źródło: www.wyborcza.pl (autor: brak informacji)

Nieprzewidywalny, kontrowersyjny, trzymający w napięciu. Taki jest właśnie jeden z najbardziej popularnych seriali ostatnich lat. "Opowieść podręcznej" to produkcja, która zachwyciła miliony widzów na całym świecie.

Opowieść podręcznej została okrzyknięta jedną z najlepszych produkcji ostatnich lat. Serial stworzony na podstawie powieści Margaret Atwood wydanej w 1985 roku, został nagrodzony dwoma Złotymi Globami oraz ośmioma statuetkami Emmy. W Polsce emitowany jest od 28 kwietnia 2017 roku za pośrednictwem platformy Showmax

Akcja Opowieści podręcznej osadzona została w niedalekiej przyszłości w państwie powstałym na terenie USA, gdzie panowanie przejęła pseudochrześcijańska organizacja. Po upadku legalnego rządu totalitarna władza zaczęła modyfikować społeczeństwo według przyjętych przez siebie norm, opartych przede wszystkim za zasadach Starego Testamentu. W nowo utworzonym państwie uprzywilejowaną grupą stali się wysoko postawieni mężczyźni, natomiast kobiety sprowadzono jedynie do roli rozrodczej.

 

Główną bohaterką serialu, wokół której zbudowana została cała historia, jest Freda - jedna z nielicznych płodnych kobiet w państwie. Nie ma ona żadnych praw, a jej jedynym zadaniem jest urodzenie zdrowego dziecka, które zaraz po przyjściu na świat zostanie przekazane na wychowanie jakiejś wpływowej i ważnej w hierarchii państwa parze. Freda sprowadzona do roli ludzkiego inkubatora i pozbawiona kontroli nad swoim życiem żyje w ciągłym strachu. 

 

   

Opowieść podręcznej to serial, który już od samego początku trzyma w napięciu. Antyutopijna wizja świata opanowanego przez religijnych fanatyków, który z demokratycznej ostoi zmienia się w totalitarny reżim, wzbudza nie tylko silne emocje, ale także zmusza do głębokiej refleksji. Fenomenalna historia nakreślona przez Margaret Atwood, za którą autorka została nagrodzona pierwszą w historii nagrodą im. im. Arthura C. Clarke’a, została w umiejętny sposób przeniesiona na ekran. Dzięki znakomitej realizacji, na którą składają się świetne ujęcia, mroczna, przygaszona kolorystyka oraz świetna gra aktorska (przede wszystkim Elisabeth Moss, która wcieliła się w rolę głównej bohaterki) budują wiarygodny świat - jednocześnie przerażający i taki, od którego nie sposób się oderwać.

W Polsce do niedawna wyłączność na Opowieść podręcznej posiadał jedynie Showmax, gdzie mogliśmy obejrzeć zarówno cały pierwszy, jak i drugi sezon serialu. Teraz całą serię zobaczymy także na HBO GO. 

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (53)

 • gagagibabazyl

  Oceniono 9 razy 5

  3-4 odcinki dziennie sie oglada bez problemu, wciaga jak kibel kupe :) oD czasow Breaking Bad zaden serial tak nie wciagal

 • roman_

  Oceniono 6 razy 4

  Kobiety kobietom zgotowały ten los?
  Fantastyczny.
  Wielowymiarowy, pełen treści do tego stopnia że gra aktorska schodzi na drugi plan.
  Czytelny do tego stopnia że podświadomie co bardziej inteligentni prawacy mają efekty wyparcia.

  Pokaż starsze odpowiedzi (2)

 • Gość: Marko Markus

  Oceniono 3 razy 3

  Wymarzony świat PKK (polskiego kościoła katolickiego, celowo z małej litery)

 • roll

  Oceniono 5 razy 3

  Katotaliban-dziękuję nie.

 • realizmforte2

  Oceniono 6 razy 2

  Nie mogę pojąć, jak człowiek mający się za myślącego, a nawet inteligentnego może negować feminizm ? Feminizm to nic innego jak równe prawa dla ludzi - kobiet ! Tylko małpy człekokształtne mogą być przeciw temu
  i w histerycznej nienawiści zaprzeczać, w imię wszech parytetów tzw. "tradycyjnych "dla samców.
  Zatrzymani w rozwoju, żenujący przedstawiciele gatunku ludzkiego... nie wiem jakim cudem ?
  Toż to powinno nadal po drzewach skakać ! Tam są ich małpie piękne wartości i ideały.
  Nie wstyd wam małpio naturalni ??
  Z drugiej strony...czego wymagać od małp nieowłosionych, tylko dlatego, że
  nieowłosione i w panicznym strachu przed utratą samczych przywilejów i pozycji wyższości nad samicami.
  Myślę że w ramach terapii trzeba by takich wysłać do stad małp bonobo. One nauczyłyby ich rozumu, może nie ludzkiego, ale takiego przynajmniej na ich poziom antyfeminka i antyfeminki.

  Pokaż starsze odpowiedzi (4)

 • aakom

  Oceniono 4 razy 2

  Kiedy trzeci sezon będzie do obejżenia dostępny, ktoś natknął się na jakieś info?

  Pokaż starsze odpowiedzi (4)

 • mirafas

  Oceniono 6 razy 0

  Niestety poziom drugiej serii grubo poniżej możliwości! Szkoda...

 • r1234_76

  Oceniono 5 razy -1

  Ja mam wrażenie, że tę historię gdzieś widziałem, lata temu. Społeczeństwo bezpłodnych, tylko nieliczne kobiety płodne.

  Po pierwsze, ludzie tyle walczyli z płodnością, i w końcu osiągnęli sukces.

  A potem było jak zawsze - wpływowe elity znalazły sposób, by odebrać to, czego potrzebują, od tych, którzy nie są wpływowymi elitami. To, że akurat wyobrali religię, to sprawa wtórna.

  Pokaż starsze odpowiedzi (1)

 • Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX