Wataha, Pakt, Bez tajemnic - polskie seriale HBO, które warto zobaczyć

AT
28.08.2018 08:15
Kolaż / Materiały partnerów

Kolaż / Materiały partnerów (Kolaż / Materiały partnerów)

HBO słynie z produkcji znakomitych seriali, cenionych zarówno przez widzów, jak i rozmaitych krytyków. Do najbardziej znanych należą zazwyczaj te anglojęzyczne, lecz warto również zwrócić uwagę na te stworzone w Polsce. "Wataha", "Pakt" i "Bez tajemnic" to 3 polskie produkcje HBO, które z pewnością powinno się się zobaczyć.

Bez tajemnic

Pierwszy polski serial produkcji HBO, emitowany od 2011 do 2013 roku. Jego premiera była ważnym elementem obchodów 15-lecia obecności tej stacji telewizyjnej w Polsce.

Bez tajemnic to produkcja oparta na motywach izraelskiego serialu Be-tipul, jednak wiele elementów (takich jak muzyka czy czołówka) jest autorską kreacją krajowego studia Platige Image oraz muzyków Jacka Lachowicza i Mikołaja Stroińskiego.

 

Głównym bohaterem serii jest ceniony psychoterapeuta Andrzej Wolski (Jerzy Radziwiłowicz), który pomaga rozwiązywać problemy swoim pacjentom, jednocześnie starając się uporać z własnym skomplikowanym życiem osobistym. Tym, co wyróżnia serial na tle innych, jest jego specyficzna konstrukcja. Każdy sezon opowiada o terapii czterech pacjentów, którzy odwiedzają psychoterapeutę w konkretne dni tygodnia. Każdemu z nich przypisany jest dzień od poniedziałku do czwartku, będący zarazem dniem emisji odcinka poświęconemu historii danej osoby. 

Ocena na Filmweb: 7,8

Wataha

Miniserial kryminalny wyprodukowany przez HBO Polska. Początkowo miał się składać jedynie z 6 odcinków, które emitowane były w 2014 roku, lecz dwa lata później podjęto decyzję o stworzeniu także drugiego sezonu.

Wataha za pośrednictwem HBO Europe zaprezentowana została na festiwalu Series Mania w Paryżu oraz w 19 innych krajach.

 

Akcja serialu toczy się w Bieszczadach i ukazuje pracę polskich strażników granicznych, którzy pewnej nocy giną w zamachu bombowym. Udaje się przeżyć tylko jednemu z nich - kapitanowi Wiktorowi Rebrowi (w tej roli Leszek Lichota). Kapitan staje się głównym podejrzanym w sprawie, więc by oczyścić się z zarzutów, na własną rękę postanawia odszukać sprawców. Równolegle z Wiktorem Rebrowem śledztwo prowadzi młoda pani prokurator Iga Dobosz (Aleksandra Popławska). 

Ocena na Filmweb: 7,9

Pakt

Serial produkcji HBO, emitowany na przełomie lat 2015 i 2016, przeznaczony dla widzów powyżej 18 roku życia.

Pierwszy sezon Paktu w reżyserii Marka Lechickiego powstał na motywach norweskiej produkcji o tytule Układ, lecz drugi stworzony już został na podstawie wyłącznie polskiego scenariusza. 

 

Serial opowiada historię dziennikarza śledczego Piotra Grodeckiego (Marcin Dorociński), który wpada na trop dużej afery finansowej. Pomimo sprzeciwu redakcji, reporter publikuje stworzony przez siebie materiał, który wzbudza zainteresowanie opinii publicznej. Po jakimś czasie okazuje się, że odkryta przez Piotra afera posiada drugie dno, ściśle związane z politykami i znanymi biznesmenami. Wychodzą na jak początki sprawy, mające miejsce w czasach transformacji ustrojowej Polski. 

Ocena na Filmweb: 7,7

Więcej o: