Wakacyjny klimat, czyli 5 najciekawszych filmów, których akcja rozgrywa się latem

AT
28.08.2018 09:30
fot. Shutterstock

fot. Shutterstock (fot. Shutterstock)

Wakacje to okres, kiedy zazwyczaj poświęcamy mniej czasu na oglądaniu filmów. Jeśli jednak decydujemy się na spędzenie wieczoru przed telewizorem, to przeważnie stawiamy na produkcje wpisujące się w nasz nastrój i panujący klimat - czyli takie, których akcja toczy się latem. Specjalnie dla Was wybraliśmy 5 najciekawszych ekranizacji z wakacjami w tle, które obejrzycie na HBO GO. Znajdziecie tu zarówno przezabawne komedie, jak i filmy przygodowe, obyczajowe czy dramaty.

Sześć dni, siedem nocy

Kultowa komedia z 1998 roku, która pomimo upływu lat, wciąż bawi kolejne pokolenia. W rolach głównych wystąpili tu Harrison Ford (znany przede wszystkim z serii filmów przygodowych o Indianie Jonesie) oraz Anne Heche, która zyskała popularność po wcieleniu się w jedną z głównych postaci w filmie Amerykańskie ciacho

Sześć dni, siedem nocy to film przygodowy opowiadający o dziennikarce Robin Monroe (Anne Heche), która razem z narzeczonym spędza wakacje na egzotycznej wyspie na Pacyfiku. Kiedy jednak okazuje się, że reporterka musi przerwać urlop, by pilnie wrócić do firmy, decyduje się na wynajęcie awionetki pilotowanej przez Quinna (Harrison Ford). W trakcie lotu podróżująca para trafia w sam środek burzy, przez którą samolot spada i roztrzaskuje się na bezludnej wyspie. Dwoje rozbitków szuka sposobu, aby wrócić do domu, po drodze doświadczając wielu przygód.  

 

Wszystko za życie

Film w reżyserii Seana Penna, oparty na motywach książki Into the Wild napisanej w 1996 roku przez Jona Krakauera. Ekranizacja stworzona na podstawie prawdziwych wydarzeń opowiada historię Christophera McCandlessa, w którego postać wcielił się Emile Hirsch nominowany za tę rolę przez Amerykańską Gildię Aktorów Filmowych do nagrody dla "najlepszego aktora w roli głównej".

Wszystko za życie to film przedstawiający losy 22-letniego chłopaka pochodzącego z zamożnej rodziny. Christopher, który ukończył studia jako jeden z najlepszych, ma otwartą drogę do kariery, dzięki której szybko może osiągnąć zawodowy sukces. Młody mężczyzna postanawia jednak zrezygnować z luksusowego życia, by móc spełniać swoje marzenia o podróżach i byciu w bliskim kontakcie z naturą. Podczas swojej wyprawy poznaje wielu ludzi, którzy mają istotny wpływ na jego życie i coraz bardziej utwierdzają go w przekonaniu, że już nigdy nie będzie potrafił powrócić do cywilizacji.  

 

Nasz najlepszy rok

Pomimo tego, że akcja filmu toczy się przez cały rok (pomiędzy jednym i drugim zbiorem winogron), a nie tylko w okresie wakacyjnym, to dzięki pięknym zdjęciom ze słonecznej Burgundii bez problemu możemy wczuć się w letni klimat.

Nasz najlepszy rok to produkcja w reżyserii Cedrica Klapischa, która opowiada o skomplikowanych relacjach pewnej francuskiej rodziny. Po śmierci ojca trójka rodzeństwa - Jean (Pio Marmai), Jeremi (François Civil) oraz Juliette (Ana Girardot) - musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, by uratować podupadającą rodzinną winnicę. Narastające przez lata konflikty i wiele nieuporządkowanych spraw kładzie się cieniem na stosunki rodziny, która będzie musiała włożyć dużo pracy w to, by na nowo odbudować swoje relacje.

 

Truskawkowe dni

Film w reżyserii Wiktora Ericssona, opowiadający o dążeniu do szczęścia oraz o uprzedzeniach i nierównościach społecznych. W główne role wcielili się tu Nelly Axelsson oraz Staszek Cywka (znany z takich produkcji jak: Bez tajemnic czy Królewicz Olch). Film ten spotkał się z pozytywnym przyjęciem krytyków, zdobywając nagrodę ADL Stand Up na MFF w Santa Barbara.

Akcja Truskawkowych dni toczy się wokół piętnastoletniego Wojtka (Staszek Cywka), który jedzie do Szwecji ze swoimi rodzicami, by zarobić tam pieniądze zbierając truskawki. Podczas swojego pobytu zagranicą poznaje Anneli - córkę właściciela gospodarstwa, w którym pracuje. Między dwojgiem nastolatków rodzi się uczucie, nieakceptowane jednak przez ich rodziców. Truskawkowe dni to film, który opowiada nie tylko o zakazanej miłości polskiego emigranta i córki szwedzkiego farmera - porusza on także ważny temat ksenofobii oraz kondycji europejskiego społeczeństwa. 

 

Baywatch. Słoneczny patrol

Komedia w reżyserii Setha Gordona, idealnie nadająca się na wakacje. W rolach głównych wystąpili tu Dwayne Johnson, wyróżniony dwoma statuetkami People's Choice, oraz Zac Efron - laureat ośmiu nagród Teen Choice. Obok nich możemy zobaczyć także Priyankę Chopra, Alexandrę Daddario oraz Kelly Rohrbach.

Baywatch. Słoneczny patrol to komedia przeznaczona dla widzów powyżej 18 roku życia. Opowiada ona o ekipie ratowników z Kalifornii prowadzonej przez Mitcha Buchannona (Dwayne Johnson), do której pewnego dnia dołącza Matt Brody (Zac Efron) - znakomity pływak olimpijski. Na początku obaj mężczyźni nie potrafią się dogadać, co znaczącą wpływa na ich współpracę. Ratownicy muszą jednak szybko znaleźć wspólny język, by przeciwstawić się bezwzględnej bizneswomen, od której planów zależą losy zatoki. 

 
Więcej o: