Proza Jakuba Małeckiego - książki autora, które powinny znaleźć się w twojej biblioteczce

AO
13.09.2018 15:35
książki Jakuba Małeckiego

książki Jakuba Małeckiego (Fot. materiały partnerów)

Jakub Małecki szykuje nową powieść, a jeśli jeszcze nie przeczytałeś jego poprzednich dzieł, pora nadrobić zaległości! Krótkie recenzje trzech książek pisarza, które ubarwią długie, jesienne wieczory.

Twardoch, Miłoszewski, Żulczyk - to tylko kilka nazwisk, które wymieniamy często, myśląc o pisarzach młodego pokolenia. Wielką szkodą byłoby nie wspomnieć o Jakubie Małeckim, pochodzącym z Koła pisarzu potrafiącym świetnie mieszać czasy i zdarzenia, wplatając je w skomplikowaną grę form i treści. Prozę Małeckiego można określić jako emocjonalną, lecz jednocześnie przemyślaną, balansującą na granicy formalnego kunsztu, bez którego historie opowiedziane w jego książkach można byłoby streścić w kilku zdaniach. To właśnie dzięki wyjątkowemu planowaniu przestrzeni literackiej Małecki przenosi czytelnia w czasie oraz miejscu, oferując prozę najwyższej jakości, delikatnie nieuchwytną i do głębi poruszającą.

'Rdza' Jakuba Małeckiego'Rdza' Jakuba Małeckiego Fot. www.instagram.com/jakmalecki

Jakub Małecki ma na swoim koncie dziewięć książek oraz wiele wyróżnień. Pisarz zdobył Złote Wyróżnienie Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nominowany był do nagrody Angelus, nagrody imienia Stanisława Barańczaka oraz nagrody im. Janusza A.Zajdla, a jego "Dygot" miał szansę na nagrodę Nike. Publikował między innymi w "Przekroju", "Angorze" oraz "Tygodniku Powszechnym". W  2017 roku Małecki został również laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polecamy trzy najbardziej znane książki autora. Warto zapoznać się z nimi już teraz, bo w przygotowaniu kolejna powieść "Nikt nie idzie", która pojawi się już niedługo.

Jakub Małecki "Dygot"

Akcja większości książek Małeckiego dzieje się na prowincji. Książka staje się swego rodzaju wizjerem, przez który czytelnik podgląda działania opisywanych postaci. W przypadku "Dygotu" Małecki przenosi nas w wiejską sielankę, która naznaczona jest wojną, przeciwnościami losu i strachem przed nieznanym. Losy bohaterów przeplatają się w niespodziewany sposób, ukazując skomplikowane relacje pomiędzy nimi, jak również ich rozterki wewnętrzne.

Jakub Małecki " Ślady"

"Ślady" to gratka dla miłośników zmienności czasu i miejsca akcji. Podzielona na historie, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego, książka to mozaika radości, tęsknot i lęków osób z różnych kręgów społecznych, żyjących w różnych czasach. Wspomnienia w "Śladach" przeplatają się z teraźniejszością, a osią fabuły jest zawsze nieoczekiwany zwrot akcji.

Jakub Małecki "Rdza"

Losy kilkuletniego chłopca i jego babci zbiegają się w nieoczekiwanym momencie. Ich relacja zmienia się, zmuszeni są żyć razem w obliczu wielkiej straty. Dziejąca się na dwóch płaszczyznach fabuła "Rdzy" opowiada o dojrzewaniu oraz radzeniu sobie z decyzjami i ich konsekwencjami - nie tylko tymi, które musimy podjąć teraz. 

Więcej książek polskich autorów poniżej.