Setna rocznica śmierci Gustava Klimta. Obrazy i porcelana z dziełami artysty

AT
22.10.2018 13:30
Źródłó: www.livingstyle.pl

Źródłó: www.livingstyle.pl

W tym roku wypada setna rocznica śmierci Gustava Klimta - jednego z najwybitniejszych twórców secesji. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was przegląd obrazów oraz porcelany z najbardziej znanymi dziełami artysty.

Gustav Klimt to austriacki malarz oraz grafik, który jest uznawany za prekursora modernizmu oraz jednego z najwybitniejszych twórców secesji. Urodzony 14 lipca 1862 roku w Wiedniu, był drugim z siedmiorga rodzeństwa. Artystyczne wykształcenie zdobył w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej, po skończeniu której założył wraz z Franzem Matschem oraz swoim bratem Ernstem "Towarzystwo Artystyczne". Przez dziesięć lat uczestniczyli oni w dekorowaniu wnętrz austriackich pałaców, teatrów oraz muzeów, lecz po dekadzie ich wspólnota artystyczna się rozpadła. Gustav Klimt zaczął wtedy poszukiwać własnego języka form, dzięki któremu mógłby w końcu wyrazić siebie.

Gustav Klimt, Węże wodneGustav Klimt, Węże wodne 

Klimt dążył do namalowania obrazu wolnego od jakichkolwiek konwencji, dlatego odrzucał wszelkie panujące ówcześnie reguły, kierując się jedynie swoją inwencją twórczą. W jego dziełach dominuje przede wszystkim złoto oraz obfita ornamentyka, wyrażające bogactwo i złożoność epoki, w której tworzył. Najbardziej znanym obrazem artysty jest Pocałunek, który przedstawia parę objętych kochanków.

Kolaż / Materiały partnerówKolaż / Materiały partnerów 

Gustav Klimt zmarł 6 lutego 1918 roku w Wiedniu mając niespełna 56 lat. Artysta zostawił po sobie wiele wybitnych dzieł, których popularność nie maleje po dziś dzień. Współcześnie jego twórczość możemy podziwiać nie tylko na ścianach galerii, ale także na przedmiotach użytku codziennego, które umożliwiają nam odkrywanie wielkiego talentu mistrza każdego dnia na nowo. 

Więcej o: