Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019. "Zimna wojna" najlepszym filmem. Produkcja zdobyła 7 statuetek

W Teatrze Polskim w Warszawie wręczono Polskie Nagrody Filmowe "Orły 2019". Wyróżnienia, przyznawane przez Polską Akademię Filmową, były wręczane po raz 21. Podczas wręczania nagród miał miejsce protest artystów przeciwko uwięzieniu w Rosji ukraińskiego reżysera Olega Sencowa.
Zobacz wideo

Orły 2019. Czytaj więcej w naszej relacji na żywo

Polskich Nagrody Filmowe Orły 2019 zostały wręczone po raz 21. Wyróżnienia przyznaje Polska Akademia Filmowa. Za najlepszego reżysera uznano Pawła Pawlikowskiego. Jego "Zimna wojna" otrzymała też nagrodę główną - Orła dla najlepszego filmu. Pawlikowski w ubiegłych latach był nagrodzony Orłem m.in. za "Idę". 

Orła za Najlepszą Rolę Męską otrzymał Jacek Braciak za film "Kler". Nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą odebrała Joanna Kulig za "Zimną wojnę".

Nagrodę publiczności otrzymali twórcy filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Nagrodę odebrał osobiście reżyser. - Chciałem podziękować tym, którzy poszli na ten film po 30 latach niechodzenia do kina i tym, którzy po projekcji w emocjach podeszli do mnie i powiedzieli, że byli molestowani przez księży - powiedział Smarzowski.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019. Wyniki

Nagrodę w kategorii "Odkrycie Roku" otrzymała Gabriela Muskała za scenariusz do filmu "Fuga". Za najlepszą aktorkę drugoplanową uznano Aleksandrę Konieczną za rolę w filmie "Jak pies z kotem", a najlepszego aktora drugoplanowego - Janusza Gajosa za "Kler".

Orła za najlepszą scenografię otrzymali Zbigniew Dalecki i Paweł Jastrzębski za film "Kamerdyner".  Za najlepszy film dokumentalny uznano "Księcia i dybuka" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Orłem za najlepszy dźwięk uhonorowano Macieja Pawłowskiego i Mirosława Makowskiego za film "Zimna wojna". "Klerowi" przypadła nagroda w kategorii muzyka, otrzymał ją Mikołaj Trzaska.  Nagrodę za najlepszy scenariusz przyznano Pawłowi Pawlikowskiemu i Januszowi Głowackiemu - również "Zimna wojna". Film ten, a konkretnie Jarosław Kamiński, otrzymał też nagrodę za najlepszy montaż.  

Kolejny Orzeł dla filmu Pawlikowskiego został przyznany za najlepsze zdjęcia. Otrzymał go Łukasz Żal, który wcześniej był nominowany do tej samej kategorii podczas Oscarów.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019. Najlepszy serial i film europejski

Nagrodę za najlepszy filmowy serial fabularny przyznano "Ślepnąć od świateł" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. W kategorii najlepsze kostiumy zwycięży "Kamerdyner". Za ich przygotowanie odpowiadały Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Małgorzata Gwiazdecka i Izabela Stronias.

Członkowie Polskiej Akademii Filmowej głosowali też na Najlepszy Film Europejski. Polskiego Orła w tej kategorii otrzymały "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reżyserii Martina McDonagha.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019. Piękny gest publiczności 

W trakcie gali miał też miejsce protest Polskiej Akademii Filmowej przeciwko uwięzieniu w Rosji ukraińskiego reżysera filmowego Ołeha Sencowa. Wszyscy zgromadzeni w Teatrze Polskim w geście solidarności z Sencowem podnieśli do góry żółte kartki z napisem #FreeOlegSencow.

- Te kartki pomagają Ołehowi przeżyć! - powiedział reżyser, producent i scenarzysta filmowy Dariusz Jabłoński.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019. Nominacje

Orły są rozdawane w sumie w 17 kategoriach. Szanse na najwięcej statuetek mieli twórcy "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego - 12 nominacji, "Kamerdynera" Filipa Bajona - 8 nominacji i "Kleru" Wojciecha Smarzowskiego - 6 nominacji.

Orła za osiągnięcia życia odebrał reżyser Krzysztof Zanussi, twórca filmów takich filmów jak "Iluminacja", "Imperatyw", "Barwy ochronne", "Constans", "Obce ciało" czy "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową". Towarzyszyła mu aktorka Maja Komorowska.

Do konkursu zakwalifikowało się w tym roku aż 105 tytułów (47 fabuł, 42 dokumenty i 16 seriali fabularnych).

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019. Lista zwycięzców

 • Najlepszy film europejski: "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", reż. Martin McDonagh
 • Najlepszy montaż: Jarosław Kamiński PSM, "Fuga"
 • Najlepsze kostiumy: Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias, "Kamerdyner"
 • Najlepszy dźwięk: Maciej Pawłowski, Mirosław Makowski, "Zimna wojna"
 • Odkrycie roku: Gabriela Muskała, najlepszy scenariusz, "Fuga"
 • Najlepszy filmowy serial fabularny: "Ślepnąc od świateł", reż. Krzysztof Skonieczny
 • Najlepszy film dokumentalny: "Książę i dybuk", reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
 • Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Aleksandra Konieczna, "Jak pies z kotem"
 • Najlepsza drugoplanowa rola męska: Janusz Gajos, "Kler"
 • Najlepsza muzyka: Mikołaj Trzaska, "Kler"
 • Najlepsza scenografia: Zbigniew Dalecki, Paweł Jarzębski , "Kamerdyner"
 • Najlepsza główna rola kobieca: Joanna Kulig, "Zimna wojna"
 • Najlepsza główna rola męska: Jacek Braciak, "Kler"
 • Najlepsze zdjęcia: Łukasz Żal PSC, "Zimna wojna"
 • Najlepszy scenariusz: Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki, "Zimna wojna"
 • Najlepsza reżyseria: Paweł Pawlikowski,  "Zimna wojna"
 • Najlepszy film: "Zimna wojna", reż. Paweł Pawlikowski
Zobacz wideo
Więcej o: