Nie żyje Rosław Szaybo - tworzył okładki dla płyt Elthona Johna, Czesława Niemena czy Judas Priest

Nie żyje Rosław Szaybo - jeden z artystów zaliczanych do prestiżowej Polskiej Szkoły Plakatu. Znany plakacista i fotografik zmarł 21 maja w nocy w swoim domu w Warszawie.
Zobacz wideo

Informację o śmierci artysty podano na stronie Jazz Forum na Facebooku. Były profesor ASP i dyrektor artystyczny CBS w Londynie zmarł w wieku 85 lat.

Nie żyje Rosław Szaybo - tworzył okładki dla płyt Elthona Johna, Czesława Niemena czy Judas Priest

Rosław Szaybo ukończył studia na wydziale malarstwa warszawskiego ASP. Pracował pod okiem m.in. Wojciecha Fangora i Henryka Tomaszewskiego. Zaliczany jest do artystów tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Prace plakacistów tej grupy wyróżniają się oszczędnością formy, wprowadzeniem nowego liternictwa oraz ironii. 

W 1966 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął pracę jako niezależny projektant. Tam pracował jako dyrektor artystyczny agencji reklamowej Young&Rubicam oraz dyrektor artystyczny firmy fonograficznej CBS Records Great Britain. Dla CBS Szaybo zaprojektowało około dwóch tysięcy okładek płyt. Jego projekty wykorzystane były na płytach m.in. Eltona Johna, Santany, Janis Joplin, Roya Orbisona, Milesa Davisa czy Czesława Niemena.

Najbardziej znany jest z okładki płyty "British Steel" zespołu Judas Priest, która stała się jedną z najsłynniejszych okładek płyt z gatunku heavy metal. Wśród jego pracy wyróżnia się także okładkę płyty Komedy "Astigmatic", okładkę debiutanckiego albumu The Clash oraz okładkę płyty Leonarda Cohena "Live Songs".

 

W Londynie tworzył też projekty plakatów dla angielskich teatrów i oper. W latach 1993 - 2014 prowadził na ASP w Warszawie pracownię fotografii. W 1992 roku otrzymał medal Polonia za wkład w prezentację naszego kraju na wystawie EXPO w Sewilli. W 2018 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Więcej o: