POPKultura Extra. Byliśmy na planie "W jak morderstwo". Dorota Segda kusi, że takiej roli jeszcze nie zagrała

Tym razem pojechaliśmy z kamerą na plan filmu "W jak morderstwo" w reżyserii Piotra Mularuka. Ma to być trzymający w napięciu kryminał spod znaku Agaty Christie i komedia obyczajowa w jednym, a w filmie zagrali m.in. Paweł Domagała, Rafał Królikowski, Dorota Segda i Szymon Bobrowski. Wyjawili nam kilka sekretów.

- Dużo ludzi się mnie boi, bo kiedyś zabiłam Czarka Pazurę nożem w filmie "Tato" - powiedziała nam na planie "W jak morderstwo" Dorota Segda i wyjaśniła, dlaczego zdecydowała się zagrać tak nietypową dla siebie rolę. W nowej produkcji wcieli się bowiem w panią Szeligową, żonę pewnego wpływowego biznesmena, który stara się o fotel senatora. A tego zagra nie kto inny jak Rafał Królikowski! On z kolei wyjawił nam, jakie wyzwania łączyły się z udziałem w tym projekcie - i całkiem nas zaskoczył.

Ale chyba nikt lepiej nie wyjaśnił, dlaczego warto będzie obejrzeć "W jak morderstwo", niż grający główną rolę męską Paweł Domagała.

Zobacz wideo

"W jak morderstwo": Paweł Domagała i Ania Smołowik na tropie tajemniczej zbrodni

Główną bohaterką jest Magda (Ania Smołowik), która dawno porzuciła karierę weterynarza na rzecz rodziny. Teraz mieszka w podwarszawskiej Podkowie Leśnej z mężem i psem. W jej związku nie dzieje się zbyt dobrze, a znajomi namawiają ją na rozwód i powrót do pracy.

Pewnego wieczoru dość monotonne życie Magdy zmienia się diametralnie: przypadkowo odkrywa w parku ciało zamordowanej kobiety. Co ważne, denatka ma na szyi wisiorek w kształcie litery "W". Identyczny należał do dawno zaginionej przyjaciółki Magdy - Weroniki. 

Oficjalne śledztwo prowadzi komisarz Jacek Sikora (Paweł Domagała), dawny przyjaciel Magdy, kiedyś w niej zakochany. Ponieważ do tej pory jego największym zawodowym wyzwaniem było złapanie złodzieja rowerów, sprawa zwłok w parku zdecydowanie go przerasta.

Magda, jako nałogowa czytelniczka kryminałów, postanawia rozpocząć własne dochodzenie. Niezbyt wierzy, że ktoś poza nią da radę to wyjaśnić. Na tropie mordercy i rozwikłania zagadki ich ścieżki przetną się wielokrotnie. Na horyzoncie pojawi się również przystojny lekarz weterynarii, z własnymi planami wobec zaniedbywanej przez męża Magdy, a sprawa tajemniczej śmierci wyciągnie na światło dzienne niejeden niewygodny sekret mieszkańców uroczego miasteczka. W tym także lokalnego kandydata na senatora (Rafał Królikowski). 

W rolach głównych występują Ania Smołowik i Paweł Domagała. Partnerują im Przemysław Stippa, Jacek Knap, Olga Sarzyńska, Rafał Królikowski, Dorota Segda, Szymon Bobrowski i Piotr Adamczyk. W pozostałych rolach: Emma Giegżno, Sandra Herbich, Przemysław Bluszcz i Jowita Budnik.

"W jak Morderstwo" to będzie mieszanka gatunkowa, jakiej dawno w Polsce nie było.  Reżyser Piotr Mularuk już w "Yumie" garściami czerpał z popkultury i kanonu filmowego. Nie inaczej będzie i teraz:

 - Wierzę w autorskie kino komercyjne. Jak wiadomo, mistrzem takiego kina był Alfred Hitchcock. Tytuł książki, która była inspiracją do napisania scenariusza, od razu skierował mnie w tę stronę. "W jak morderstwo" to odniesienie do słynnego filmu Hitchcocka "M jak morderstwo" ("Dial M for Murder"). Zatem Hitchcock stał się naszą filmową inspiracją oraz drogowskazem przy opowiadaniu kryminalnej komedii dziejącej się w Podkowie Leśnej. Tygodniami pochłanialiśmy filmy mistrza w celu wyodrębnienia najbardziej charakterystycznych cech jego twórczości, które potem mogłyby się w spójny i atrakcyjny sposób znaleźć w naszym filmie. Inspiracje te dotyczyło zarówno sposobu filmowania, jak i doboru kolorów, kostiumów czy obiektów zdjęciowych. Nie chcieliśmy "odtwarzać" Hitchcocka, ale śladem mistrza, prowadzić inteligentną i fajną zabawę z widzem. Co ciekawe, filmy "Hitcha", to nie tylko groza i napięcie, ale często poczucie humoru i spora dawka romansu. Również u nas, na osi kina kryminalnego, znajdziemy wiele humorystycznych scen przeplatanych wątkami z kina romantycznego - wyjawił filmowiec.

Więcej o: