POPkultura odc. 87. "Hiacynt": opowieść o seryjnym mordercy gejów inspirowana prawdziwą akcją SB i MO

Debiutujący na Netfliksie "Hiacynt" w reżyserii Piotra Domalewskiego to film, którego fabuła została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami i wielką akcją Służb Bezpieczeństwa z lat 80., a także produkcja, która doskonale wpisuje się w bardzo wyraźny trend w polskim kinie. W tym sezonie filmowcy garściami czerpią z okresu PRL-u i pokazują historie, o których ich zdaniem nie można było dłużej milczeć.

"Polska lat 80. Oficer milicji, niezadowolony z wyników śledztwa w sprawie morderstwa w warszawskiej społeczności gejów, postanawia odkryć prawdę" - taki krótki opis znajdziemy w serwisie. "Hiacynt" to historia Roberta, młodego milicjanta, który pracuje w jednej ze stołecznych komend i na własną rękę drąży sprawę mordercy, wchodząc pod przykrywką w środowisko osób homoseksualnych. 

Zobacz wideo "Hiacynt": opowieść o seryjnym mordercy gejów inspirowana prawdziwą akcją SB i MO

Jeśli nie "Hiacynt" to co?

Ale jeśli nie macie ochoty, żeby zanurzyć się w polską historię, nie zabraknie też innych atrakcji. Oto powrócił Coldplay z nową płytą najeżoną muzycznymi niespodziankami. Usłyszymy tam sporo utworów, które wracają do samych początków muzycznej kariery zespołu, ale też dostaniemy trochę eksperymentów i nowości: Chris Martin i jego kumple np. nagrali kawałek z turbopopularną k-popową grupą BTS.

Fani "Sukcesji" powinni z kolei szykować kocyki, herbatkę i dużo popcornu, bo oto wystartował trzeci sezon tego wciągającego serialu. 

"Roy Logan - nieprzejednany i wpływowy mężczyzna, z trzecią żoną, Marcią, u boku, twardą ręką zarządza należącą do rodziny, globalną korporacją mediową. Ma czworo dzieci z poprzednich dwóch związków. Kendall Roy (Jeremy Strong), starszy syn Logana z drugiego małżeństwa, jest obecnie prezesem jednego z oddziałów firmy i jego oczywistym następcą. Roman Roy, młodszy brat Kandalla, który nie pracuje już Waystar, jest szczerym i rozrywkowym mężczyzną. Siobhan "Shiv" Roy, jedyna córka Logana i zarazem najmłodsze jego dziecko, rozwija swoją karierę w polityce. Natomiast Connor Roy, najstarszy syn i jedyne dziecko z pierwszego małżeństwa, wiedzie spokojne życie w Nowym Meksyku, z dala od rodziny. Napięcia i tarcia rodzinne wzmagają się, gdy na imprezie urodzinowej Logana dochodzi do kłótni i zaczyna się walka o władzę - między ojcem a synem, a także między samym rodzeństwem" - czytamy w opisie produkcji.

Co jeszcze w kinach?

15 października do kin wchodzi kilka filmów, m.in.:

"Venom 2: Carnage" - Venom jest uznawany za jedną z najbardziej złożonych postaci Marvela. Film opowiada historię dziennikarza Eddiego Brocka, w którego wcieli się aktor Tom Hardy. Ciało Eddiego na skutek pewnego eksperymentu scaliło się w jedno z obcą formą życia, czyli z tytułowym Venomem. Pierwsza część z 2018 roku została okrzyknięta sukcesem. Wiele osób zastanawiało się, czy część druga będzie bardziej brutalna i mroczna od pierwszej, co można było podejrzewać po obejrzeniu pierwszych zwiastunów, które opublikowano. Wiadomo już jednak, że te domysły nie znajdą odzwierciedlenia w "Venomie 2". Sklasyfikowano go jako PG-13 (klasyfikacja służy nadawaniu ograniczeń wiekowych filmom, wchodzącym do amerykańskiej dystrybucji, a PG-13 oznacza, że niektóre materiały mogą być nieodpowiednie dla osób poniżej 13. roku życia). 

"Ostatni pojedynek" - w nowym filmie Ridleya Scotta głównymi bohaterami są normański rycerz Jean de Carrouges i giermek Jacques Le Gris. Carrouges wraca z wojny i oskarża Le Gris'a o zgwałcenie jego żony, Margerite de Carrouges. Nikt nie wierzy kobiecie, a jej mąż apeluje do króla Francji, aby ten cofnął pozytywny dla Le Gris'a wyrok. Staje na tym, że mężczyźni stoczą pojedynek na śmierć i życie. Jeśli Jean de Carrouges przegra, jego żona zostanie spalona na stosie za fałszywe oskarżenie. Przyjaciele stają się największymi wrogami, a każdy fałszywy ruch ma największą cenę. 

"Ainbo - strażniczka Amazonii" - propozycja dla dzieci. Tytułowa dziewczynka dorasta w małej wiosce ukrytej w prastarej części amazońskiej dżungli. Pewnego dnia odkrywa, że raj, w którym żyje, jest zagrożony, a jej plemię nie jest jedynym na świecie. Ainbo będzie musiała bronić swego ludu przed chciwością, zniszczeniem i sługami podstępnego władcy ciemności. Kierowana przez ducha zmarłej mamy, mająca za towarzyszy oswojone zwierzęta – pancernika i tapira-obżartucha – Ainbo zrobi wszystko, żeby uratować swoich ludzi i ocalić dziewiczą przyrodę Amazonii.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie