POPKultura Extra. Ta profesja zmienia świat filmu - czym zajmują się koordynatorzy intymności?

W ostatnich latach w przemyśle filmowym możemy zaobserwować zmiany w podejściu do erotyki i nie tylko tego, jak ma być prezentowana na ekranie, ale i tego, jak ma wyglądać realizowanie takich scen na planie. Coraz popularniejsze staje się angażowanie w produkcję koordynatorów i koordynatorek intymności. Czym zajmują się tacy fachowcy?

W nowej POPKulturze Extra opowiadamy nieco więcej o tym, kim są koordynatorzy intymności i dlaczego to tak istotny zawód dla świata filmu.

Zobacz wideo Co robi koordynator intymności na planie?

Co robi koordynator intymności?

Konsultanci intymności pracują od kilku lat przy wielu produkcjach, takich jak najnowszy film o Bondzie "No Time to Die", "Bridgertonowie" czy "Wiedźmin". Ich rolę wielu filmowców doceniło bardziej po tym, gdy ujawniono molestowanie, jakiego dopuszczał się wobec kobiet Harvey Weinstein i powstał ruch #metoo. - Reżyserzy i reżyserki odpowiadają za całościową wizję swoich filmów. Dają pozwolenie ("permission"), np. na nakręcenie sceny według określonej choreografii, ale nie mogą wypowiadać się w imieniu aktorów i aktorek. Zgodę ("consent") daje tylko aktor czy aktorka - osoby, które tworzą daną scenę, ponieważ to oni realizują wizję reżyserów/reżyserek za pomocą swoich ciał - tłumaczyła w rozmowie z "Vogue" jedna z bardziej znanych specjalistek tej dziedziny Lizzy Talbot.

Elizabeth Talbot to jedna z najbardziej znanych koordynatorek intymności w Hollywood - i jedna z niewielu profesjonalistek w tym rozwijającym się fachu. Talbot pracowała na planie serialu Netfliksa "Bridgertonowie", słynącego z gorących scen pomiędzy głównymi bohaterami.

W Polsce już też pracują koordynatorzy intymności

Jednym z pierwszych polskich seriali, na których planie pracowali koordynatorzy intymności, był "Sexify". Przy okazji premiery pytaliśmy o to twórców. Tę rozmowę można zobaczyć tutaj.  - To było dla nas ważne, żeby nie nieść kaganka oświaty. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, gdzie żyjemy i ten serial, myślę, tym się różni od innych produkcji, że jest szalenie osadzony w tym kontekście polskim - mówiła wtedy producentka Agata Gerc. - To, na czym nam najbardziej zależało, to była reprezentacja pewnej grupy tematów i pewnej grupy zachowań i treści, które potrzebujemy w Polsce, żeby wybrzmieć, natomiast nie osądzamy. Nie mówimy jak kto ma żyć, jaki ma być, nie definiujemy ludzi poprzez to jakiego rodzaju formę seksualności wybierają i jak z tej seksualności własnej korzystają - dodaje producentka.

Więcej o serialach Netfliksa poczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Koordynatorzy intymności pracowali też m.in. przy scenach w filmie "Hiacynt" Pawła Domalewskiego. To historia Roberta, młodego milicjanta, który pracuje w jednej ze stołecznych komend i na własną rękę drąży sprawę mordercy, wchodząc pod przykrywką w środowisko osób homoseksualnych. W roli głównej wystąpił tu Tomasz Ziętek.

"Hiacynt" został nagrodzony za scenariusz na tegorocznym festiwalu filmowym w Gdyni.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie