Nie tylko Anya Taylor-Joy. Karierę tych młodych zdolnych aktorek śledzimy z uwagą [POPkultura]

Anya Taylor-Joy fantastycznie zagrała szachistkę w "Gambicie królowej", a teraz razem z Thomasin McKenzie wystąpiła w horrorze "Ostatniej nocy w Soho". A to tylko jedna z kulturalnych nowości.

"Ostatniej nocy w Soho" w reżyserii Edgara Wrighta to opowieść o młodej Ellie - w tej roli Thomasin McKenzie. Dziewczyna kocha modę, jest aspirującą projektantką i posiada do tego nadzwyczajny szósty zmysł. Pewnego dnia odkrywa, że przeniosła się w czasie do Londynu w roku 1966. A ponieważ to nie jest wystarczająco dziwne, okazuje się, że jednocześnie Ellie w tajemniczy sposób trafiła do ciała popularnej piosenkarki Sandie, którą z kolei gra właśnie Anya Taylor-Joy.

Rola Sandie okazała się też świetną okazją do tego, by Anya Taylor-Joy zaprezentowała swój talent wokalny. Przy okazji tej produkcji w nowym odcinku "POPkultury" porozmawiamy o młodych utalentowanych aktorkach, których kariery - tak jak Taylor-Joy i McKenzie - warto śledzić.

Zobacz wideo "Ostatniej nocy w Soho" - stylowy horror z utalentowanymi aktorkami

A muzycznie polecamy "Ballady i protesty" i nowego Sheerana

Muzyczna premiera, na którą zwracamy uwagę, to najnowszy album Fisz Emade Tworzywo - "Ballady i protesty". Na płycie znajdziemy 18 utworów, w nagraniach których udział wzięli m.in. Mariusz Obijalski (instr. klawiszowe), Michał Sobolewski (gitary), Marcin Pendowski i Staszek Wróbel (bas), oraz wokalistka zespołu Shyness! i Rebeka Iwona Skwarek oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. O najnowszym singlu zatytułowanym "OK Boomer!" tak mówi Bartek "Fisz" Waglewski:

To ironiczne spojrzenie na pewne nieodwracalne zmiany, które zachodzą na terenie starzejących się organizmów i rozumów. To rozgadany utwór pełny czarnego humoru o zmianie pokoleniowej, ale i o protekcjonalnym wtrącaniu się w sprawy młodych. Trochę też o języku, który tak szybko się wulgaryzuje, no ale przede wszystkim to autoironiczna opowieść o kryzysie wieku średniego.

Na pewno wiele osób czeka także na krążek Eda Sheerana "=". W ramach promocji albumu 25 sierpnia 2022 roku wokalista wystąpi na PGE Narodowym. - Zacząłem pisać i nagrywać ten album w czerwcu 2017 roku. To był długi, długi proces. Przeżyłem miłość, stratę, nowe życie, smutek i wszystko inne przez cały okres tworzenia i czuję, że to prawdziwa płyta o dorastaniu" - napisał Ed Sheeran na Facebooku, zapowiadając ten album.

Więcej informacji o muzyce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Do poczytania i oglądania

No i jest też głośna autobiografia jednego z najbardziej charakterystycznych głosów wszech czasów - Sinéad O'Connor. Wokalistka i autorka tekstów napisała "Wspomnienia", by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i sprawić, żeby jej głos był nie tylko usłyszany, ale przede wszystkim zrozumiany. Tutaj możecie przeczytać fragment książki.

Swoją nową powieść wydał także Marc Elsberg - autor takiego hitu jak "Blacout". W "Sprawie prezydenta" były prezydent Stanów Zjednoczonych w czasie wizyty w Atenach zostaje aresztowany przez grecką policję działającą na zlecenie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. To momentalnie wywołuje dyplomatyczne tornado. W USA toczy się kampania wyborcza i aktualnie urzędujący prezydent nie może sobie pozwolić na jakikolwiek skandal. Biały Dom formułuje groźby pod adresem Międzynarodowego Trybunału Karnego i wszystkich państw Unii Europejskiej. A prawniczka Dana Marin rozpoczyna walkę ze znacznie silniejszym przeciwnikiem - podobnie jak jej kluczowy świadek, którego zeznania mogą ostatecznie pogrążyć niegdyś najpotężniejszego człowieka na świecie. Amerykańskie tajne służby depczą już sygnaliście po piętach, a oddział specjalny przygotowuje się do siłowego uwolnienia byłego prezydenta, by za wszelką cenę uniemożliwić przekazanie go do Hagi...

Nową książkę wydała też w tym tygodniu Joanna Opiat-Bojarska. "Kosma nie potrafi żyć bez ustalonego porządku, zwyczajów i rytuałów. Wszystko, co niespodziewane, wpędza go w panikę. Dlatego kiedy pewnego dnia jego ojciec – jedyna bliska mu osoba – zostaje oskarżony o brutalne morderstwo i aresztowany, świat Kosmy wywraca się do góry nogami" - czytamy w opisie książki "Oni".

Co jeszcze nowego w kulturze? Na duży ekran wchodzą m.in. "Wszyscy święci New Jersey", czyli pequel "Rodziny Soprano", "Poroże" z Keri Russell w roli głównej i "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka z Agatą Buzek, Jackiem Braciakiem i Adamem Woronowiczem. A na VOD pojawiły się m.in. "W lesie dziś nie zaśnie nikt 2" (Netflix), "Opowieści mojego ojca" i trzecia seria "Co robimy w ukryciu" (HBO GO).

Więcej o: