POPKultura Extra. Anna Krztoń, autorka komiksu "Weź się w garść": Nie umiałam sobie poradzić z tą historią

Anna Krztoń to jedna z najważniejszych postaci na polskiej scenie komiksowej. Jej album "Weź się w garść" opowiada o dojrzewaniu i przyjaźni z depresją w tle - to niezwykłe ujęcie, którego jeszcze u nas nie było. Artystka porozmawiała z Gazeta.pl o komiksie, w którego scenariuszu sięgnęła po historię własnego życia.

Iga, Asia i Ania. Połączyły je pasje i wspólnie przeżywane problemy. "Weź się w garść" to niezwykły portret dziewczyn i kobiet, w którym niejedna czytelniczka i czytelnik odnajdą swoją opowieść. Historia smutna i przejmująca, prawdziwa i osobista, dokument o mijającej epoce napisany z kobiecej perspektywy. Oprócz przyjaciółek główną bohaterką "Weź się w garść" jest depresja, o której Krztoń opowiada jako osoba trzecia.

Zobacz wideo POPKultura Extra. Rozmowa z Anną Krztoń, twórczynią komiksu "Weź się w garść"

"Weź się w garść". Poruszający komiks, który dotarł poza granice Polski

Chociaż "Weź się w garść" to debiutancki album Anny Krztoń, fanki i fani polskiego komiksu dobrze ją już znają. Teraz o jej twórczości dowiadują się także czytelnicy zagraniczni. - Ostatnio komiks został wydany na Węgrzech. Napisał do mnie chłopak stamtąd - powiedział, że on też się wyłączył z życia na ileś lat i po tym, jak przeczytał komiks, napisał do swoich starych znajomych, teraz znowu się spotykają - wspomina Krztoń. 

W rozmowie z Gazeta.pl rysowniczka opowiedziała m.in. o tym, jaki wpływ na prace nad "Weź się w garść" miały jego główne bohaterki, o tym, z czym się je ziny oraz o swojej najnowszej produkcji pod tytułem "Karolina i Klara. Medalion czasu". Pozycja ta jest opisywana jako "pierwszy polski herstoryczny komiks dla dzieci". Krztoń wraz ze scenarzystą Sebastianem Frąckiewiczem zabierają czytelników w podróż przez epoki i pozwalają się spotkać ze słynnymi kobietami. Są wśród nich m.in. Wisława Szymborska, Maria Kunic, Zofia Stryjeńska, Pola Negri, Wanda Rutkiewicz czy Jadwiga Andegaweńska. Do tej pory komiksy z Karoliną i Klarą ukazywały się na łamach "Kosmosu dla dziewczynek" - teraz twórcy mają nadzieję, że usłyszy o nich jak najwięcej najmłodszych.

Więcej o: