Międzynarodowe kariery Polek i Polaków. Beata Tyszkiewicz prawie została gwiazdą Bollywood

Lubimy śledzić doniesienia o tym, że polscy aktorzy i inni artyści odnoszą międzynarodowe sukcesy. Zazwyczaj jednak skupiamy się na Hollywood, a przecież na tym miejscu świat się nie kończy. Tymczasem nasze rodaczki i rodacy realizują ciekawe projekty na całym świecie.

Doskonale wiemy o tym, jakie sukcesy za granicą odnoszą Anja Rubik czy Kasia Smutniak, która we Włoszech nazywana jest siostrą Moniki Bellucci. Andrzej Seweryn jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego został zaangażowany do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie, Comédie-Française. A czy pamiętacie, że Beata Tyszkiewicz otarła się o trafienie do panteonu gwiazd Bollywood?

Zobacz wideo POPKultura Extra. Międzynarodowe kariery polskich gwiazd

Beata Tyszkiewicz o bollywoodzkim epizodzie: Krępowała mnie powszechna usłużność

O Bollywood zwykło się mawiać, że kręci się tam 365 filmów rocznie. W 1965 roku Tyszkiewicz miała zagrać w filmowej baśni, a jaj pierwotny kontrakt zakładał, że spędzi w New Delhi tylko trzy miesiące. Na miejscu aktorkę traktowano jak gwiazdę światowego formatu: po jej przyjeździe urządzono przyjecie na 600 gości, zakwaterowano ją w luksusowym hotelu. Po trzech miesiącach pobyt zaczął się przedłużać, tak samo zdjęcia do filmu. Aktorka ostatecznie spędziła w Indiach ponad rok, jednak nie czuła się tam dobrze. Jak wspominała Tyszkiewicz:

Krępowała mnie powszechna usłużność, nie mogłam się pohamować przed wyręczaniem służących, karmiłam bezdomne psy. Takie zachowanie nie przystoi gwieździe, szczególnie w Indiach.

W ostatnich latach karierę w Indiach zrobiła za to Natalia Janoszek, która jest pierwszą polską aktorką wyróżnioną indyjską nagrodą filmową - i to dwa razy! Janoszek dostała nagrodę JIFFA dla "najlepszej aktorki międzynarodowej" w 2018 i 2019 roku. Natalia jest absolwentką Lee Strasberg Theatre and Film Institute oraz Magister International Business Program na wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Od trzeciego roku życia związana była z Zespołem Pieśni i Tańca "Beskid", a następnie grupą "Bielsko", z którą przez lata reprezentowała Polskę podczas międzynarodowych festiwali.

Więcej na temat ekranowych osiągnięć Natalii i innych Polaków i Polek robiących karierę za granicą, w tym m.in. o Ludwice Palecie, która jest niezwykle popularna w Meksyku. 

Więcej o: