Barbarę Brylską asystent reżysera wypatrzył w klubie. Rola w "Faraonie" kosztowała ją studia w Warszawie

W tym tygodniu do kin wchodzi m.in. jeden z bardziej docenionych filmów ostatnich miesięcy - "Drive my car". Oczywiście, wspominamy w "POPkulturze" o nim i innych nowościach, a potem cofamy się do czasów "Faranona".

"Faraon" Jerzego Kawalerowicza, który miał premierę 11 marca 1966 roku, to jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Postanowiłyśmy więc trochę porozmawiać o jego realizacji.

Nowy odcinek "POPkultury" - oglądaj tutaj:

Zobacz wideo Filmowcy "Faraona" zbudowali nawet specjalnie sztuczną wyspę. Opłaciło się

Mówiono o niej "polska Brigitte Bardot" i komentowano, że jest nie tylko równie piękna, ale też równie kochliwa, co jej francuska odpowiedniczka - przeczytaj więcej o Barbarze Brylskiej.

Co w kinach?

Jeśli kochacie japońskie kino i twórczość Harukiego Murakamiego, koniecznie musicie zobaczyć "Drive my car". Scenariusz filmu opiera się przede wszystkim na opowiadaniu Murakamiego o tym samym tytule z jego zbioru "Men Without Women" z 2014 roku, czerpiąc inspirację także z innych zawartych w nim opowiadań. Reżyseruje Ryûsuke Hamaguchi, a w filmie występują m.in. Hidetoshi Nishijima, Tôko Miura i Reika Kirishima.

Do kin wchodzą też m.in. "Red Rocket" Seana Bakera, o którym wspominamy w odcinku, czy "Najgorszy człowiek na świecie". Norweska komedia romantyczna Joachima Triera opowiada o pełnej życiowej energii Julie (Renate Reinsve), która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe. Ta produkcja powalczy o Oscary w dwóch kategoriach - najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Reinsve w Cannes dostała nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu.

Aktualne informacje znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: