"Dżuma" Alberta Camus to paraboliczna powieść, która znajduje się w kanonie światowej literatury. Książka została wydana po raz pierwszy w 1947 roku i opowiada o mieście odciętym od świata w związku z nagłym wybuchem dżumy. Autor stworzył opowieść na bazie swoich wojennych doświadczeń i na jej kartach skonstruował uniwersalną analizę zjawisk takich jak ogólnie pojęte zło, masowa zagłada, stałe poczucie zagrożenia, wojna i ich wpływ na pojedynczych ludzi. To lektura szkolna w większości krajów na świecie, a od kiedy na świecie rozprzestrzenia się koronawirus, coraz więcej czytelników w Europie wraca do tej pozycji z własnej woli.
Włoski dziennik "La Repubblica" donosił 27 lutego, że "Dżuma" jest trzecią najczęściej zamawianą książką na portalu Ibs.it - wskoczyła na to miejsce z 71. pozycji. Podobnie dzieje się z "Miastem ślepców" José Saramago z 1995 roku - powieść osadzona została w mieście, które niespodziewanie ogarnia epidemia ślepoty. Zainteresowanie tą pozycją wzrosło o 180 proc., co spowodowało, że jest to piąta najczęściej kupowana książka na włoskim Amazonie.
Jak donosi francuska telewizja BFM TV, sprzedaż "Dżumy" wzrosła znacząco w porównaniu z 2019 rokiem. Pod koniec stycznia tylko jedno wydawnictwo Gallimard odnotowało, że w ciągu ostatnich 30 dni sprzedano 1,7 tysiąca egzemplarzy kieszonkowych.
To nie jest nowe zjawisko - w 2015 roku po atakach terrorystycznych w Paryżu, m.in. na klub Bataclan, wzrosła sprzedaż "Ruchomego święta" Ernesta Hemingway'a, który na kartach powieści opisał swoje wspomnienia z okresu, gdy mieszkał w stolicy Francji za młodu. Uważa się, że to list miłosny do miasta i stylu życia jego mieszkańców. Po zamachach trzeba było robić dodruki - tak ludzie byli spragnieni tej lektury, donosiło BBC. Z kolei po pożarze Notre Dame w 2019 roku czytelnicy rzucili się na "Dzwonnika z Notre Dame" Vicotra Hugo.
Jak donosi serwis archyde.com, coraz większym zainteresowaniem cieszą się też ostatnio filmy poświęcone tematyce epidemii - wyreżyserowana przez Stevena Soderbergha "Epidemia strachu" znalazła się na dziewiątym miejscu w rankingu iTunes.
W środę 4 marca liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie wyniosła ponad 94 tys. Mówi się o 3,2 tys. ofiar śmiertelnych na całym świecie, w samych tylko Włoszech z powodu zarażenia zmarło 79 osób.
W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Osobą zakażoną jest mężczyzna, który kilka dni temu wrócił do kraju z Niemiec. Mężczyzna jest w dobrym stanie. Jest poddawany hospitalizacji w szpitalu w Zielonej Górze.
Dotychczasowe badania wykazują, ze koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Człowiek może zakazić się od zakażonego człowieka, np. przebywając w jego pobliżu, kiedy ten kaszle lub kicha. Możliwe jest także zakażenie poprzez przedmioty, na których powierzchni znajdują się kropelki przeniesione wraz z kaszlem lub wydechem zakażonej osoby. Z tego powodu Główny Inspektorat Sanitarny oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalecają częste mycie rąk oraz unikanie dotykania ust, nosa oraz oczu.