Od czwartku zamknięte kina, teatry i muzea z powodu koronawirusa

Od czwartku 12 marca decyzją rządu zamknięte zostaną wszystkie placówki kulturalne w Polsce: teatry, muzea i kina. Dodatkowo od poniedziałku przez najbliższe dwa tygodnie nie będą działały przedszkola, szkoły i uczelnie.

- Zdecydowaliśmy się zamknąć wszystkie placówki kultury: teatry, muzea, opery, filharmonie, ale także kina - przekazał premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządowego sztabu zarządzania kryzysowego. Są to kolejne środki ostrożności wprowadzone przez rząd w związku z coraz większą liczbą osób zakażonych koronawirusem w Polsce.

Od czwartku zamknięte instytuty kultury: kina, teatry, muzea i opery

- Zamknięte będą też wszystkie szkoły i uczelnie artystyczne - dodał minister kultury Piotr Gliński. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od poniedziałku 16 marca zamknięte zostają przedszkola, szkoły i uniwersytety. Placówki formalnie będą czynne do piątku tak, by ułatwić rodzicom zapewnienie opieki dla dzieci lub wcześniej, jeśli będzie to możliwe.

Premier podkreślał, że duża liczba zakażeń koronawirusem w Europie może oznaczać to, że już niebawem koronawirus uznany zostanie globalną pandemię. Polityk przypomniał, że liczba zachorowań zwiększa się we wszystkich krajach europejskich, a zwłaszcza we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Francji.

Mateusz Morawiecki dodał, że podczas wczorajszej wideokonferencji unijnych liderów poinformował o środkach zapobiegawczych wdrażanych w Polsce. Jak powiedział decyzje te zostały "podchwycone jako mechanizm do wdrożenia w innych państwach".

Więcej o: