- Podjęliśmy decyzję o wszystkich zamknięciu placówek oświatowych oraz uczelni na dwa tygodnie - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 11 marca. Premier dodał, że instytucje te będą otwarte przez następne dni, by w tym czasie rodzice mogli zapewnić opiekę dla swoich dzieci. Rodzice, którzy mają takie warunki, proszeni są o to, by zatrzymać dzieci w domu już wcześniej. To oznacza, że niektórzy spędzą w domu przynajmniej dwa i pół tygodnia.
Oczywiście, w tym czasie dzieci będą chciały coś oglądać. Podpowiadamy, gdzie i co oglądać, kiedy w telewizji nie ma akurat nic interesującego. Polecamy zarówno bezpłatne jak i płatne legalne źródła VOD.
Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły i przedszkola. Co robić z dziećmi? >>
W tym serwisie można oglądać kilkadziesiąt bajek i filmów Disneya, jednak to już wydatek przynajmniej 12,9 zł. Jest też jednak kilka darmowych propozycji. "Bardzo piękna animacja to "Robaczki z zaginionej doliny" - z 2013 roku, nagrodzona Cezarem dla najlepszej francuskiej animacji. Główną bohaterką jest biedronka, która wikła się w konflikt między czarnymi a czerwonymi mrówkami o pudełko z kostkami cukru. "Wyprawa po magiczne serce" to natomiast opowieść o złośliwym trollu i uroczej elfce, którzy razem muszą wyruszyć na pełną przygód wyprawę.
Podobnie jak w innych serwisach streamingowych oferujących treści bezpłatne, tu także tylko (w tym przypadku niewielką) część oferty skierowanej do dzieci można oglądać za darmo. Warto zobaczyć serial "Król Maciuś Pierwszy" zrealizowany na podstawie powieści Janusza Korczaka. Można także po rejestracji korzystać z bezpłatnego 14-dniowego okresu próbnego.
Serwis Telewizji Polskiej ma w ofercie zarówno tytuły dostępne bez opłat, jak i takie, które można oglądać po opłaceniu abonamentu. W specjalnej zakładce dedykowanej dzieciom proponuje m.in. odcinki popularnych produkcji takich jak "Świnka Peppa", "Pszczółka Maja" czy "Inspektor Gadżet", a także programów nagrywanych dla TVP (m.in. "Teleranek", "Studio ABC"). Wiele z nich można oglądać za darmo.
Bez opłat można obejrzeć natomiast dziesięcioodcinkowy polski serial (nagrodzony nagrodą Emmy) "Magiczne drzewo", powiązany z cyklem książek Andrzeja Maleszki. To propozycja raczej dla dzieci 6+. O czym opowiada produkcja? Dawno, dawno temu, w dalekiej górskiej krainie rósł wielki dąb obdarzony magiczną mocą. Ludzie nie wiedzieli nic o jego wyjątkowych właściwościach i ścięli drzewo. Rzemieślnicy wykonali z drewna setki różnych przedmiotów, które mają magiczną moc. Są tu elementy fantasy, trochę strachu, trochę humoru i opowieść o rzeczywistych problemach dzieci i ich rodzin.
Rodzicom przedszkolaków polecę sprawdzenie animacji "Wiking Tappi". 13 odcinków opowiada o przygodach dobrodusznego Wikinga i jego przyjaciela renifera Chichotka, mieszkających w Szepczącym Lesie, których stworzył Marcin Mortka na kartach książek. Za wygląd postaci odpowiada Marta Kurczewska. Niestety, ten tytuł jest dostępny płatnie, ale... vod.tvp.pl oferuje 14-dniowy bezpłatny okres próbny, z którego można skorzystać, gdy dzieci zostaną w domu ze względu na epidemię koronawirusa.
Studio Miniatur Filmowych powstało w 1958 roku w Warszawie. Było jednym z pięciu studiów animacji istniejących w okresie PRL-u, a i dziś zalicza się do najważniejszych wytwórni filmowych w Polsce. Na swoim kanale w serwisie Youtube udostępnia odcinki takich bajek jak klasyczne: "Pomysłowy Dobromir" czy "Dziwne przygody Koziołka Matołka", ale także nowsze produkcje.
Warto zwrócić uwagę choćby na "Mami Fatale". To opowieść o starszej pani, która wyjechała z miasta, żeby prowadzić sielski żywot na wsi razem z dwójką zwierzaków: Psiną i Prosięciem, a także żeby móc oddawać się swojej wielkiej pasji, jaką jest gotowanie. Sielską atmosferę małego domku zwykle burzy nieoczekiwany zbieg okoliczności, który wiedzie bohaterów wprost na spotkanie z przygodą.
Tutaj nie ma już darmowych opcji (poza okazjonalnymi promocjami na konkretny tytuł), ale za to wybór jest naprawdę duży - od lubianych przez dzieci animowanych seriali takich jak "Psi patrol", "Max i Ruby" czy najróżniejsze wersje przygód postaci Lego, przez filmy pełnometrażowe po aktorskie produkcje w odcinkach skierowane głównie raczej do nastolatków.
Bardzo polecam trzy sezony "Mądrobotów" - to fajnie zrealizowany serial, dzięki któremu dzieci mimo zamkniętych szkół czy przedszkoli, oglądając bajki mogą się czegoś nauczyć. Są tu odcinki próbujące wyjaśnić m.in. dlaczego samoloty latają, dlaczego trzeba myć zęby czy jak działają komputery. W drugim sezonie jest także odcinek poświęcony temu, jak ludzie łapią przeziębienie. Zainteresowanym tą tematyką polecam też dostępną na Netfliksie klasykę, czyli francuskie "Było sobie życie".
W płatnym HBO Go (z tygodniowym darmowym okresem próbnym) ostatnio pojawił się choćby "Król Lew" w reżyserii Jona Favreau. Można więc porównać oryginalną animację z nową wersją, bo obie są dostępne w serwisie. Jest tu i klasyka Disneya, i duża oferta filmów i bajek popularnych w ostatnich latach. Od 15 marca będzie można oglądać z dziećmi ostatnią część "Toy Story".
"Spisek przeciwko Ameryce", "Fosse/Verdon" i "Westworld". Serialowe nowości od marca w HBO GO >>
Tu za darmo można posłuchać przebojów malucha. Po wykupieniu pakietów można mieć dostęp do produkcji, które są pokazywane na takich kanałach dla dzieci jak Minimini+, Disney Junior czy Nickleodeon.
Tu też można skorzystać z siedmiodniowego okresu próbnego i w tym czasie obejrzeć takie naprawdę zabawne (nie tylko dla dzieci) filmy jak "Hotel Transylwania" czy "Rango".
Ten płatny serwis ma niewielką ofertę, ale jeśli ktoś lubi np. Snoopy'ego, to może być propozycja dla niego.