Gliński: Artyści i twórcy w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc od ministerstwa kultury

Minister kultury Piotr Gliński napisał list do twórców, artystów i ludzi kultury, którzy z powodu koronawirusa stracili środki do życia. "Artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - zapewnia.
Zobacz wideo

Z powodu epidemii koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich placówek kulturalnych w Polsce. Nieczynne są teatry, muzea i kina, a koncerty zostały odwołane. Aktorka Barbara Kurdej-Szatan alarmowała - "Artyści, którzy pracują tylko w teatrze, nie grają spektakli, nie będą mieli za co żyć". Część środowiska zapowiada, że będzie występować o rekompensatę od ministra Glińskiego - o trudnej sytuacji artystów można przeczytać w naszym tekście "Teatry zamknięte z powodu koronawirusa. Aleksandra Popławska: Wielu moich kolegów zostało bez środków do życia". Minister Gliński napisał do artystów list.

Ministerstwo przewiduje pomoc dla twórców w trudnej sytuacji

13 marca na stronie ministerstwa kultury pojawił się list od ministra Piotra Glińskiego. Zaczyna od stwierdzenia "Decyzja o odwołaniu wydarzeń artystycznych w nadchodzących dwóch tygodniach była konieczna - dla dobra jednostek i całego społeczeństwa". Dodaje, że liczy na odpowiedzialne i solidarne zachowanie środowisk artystycznych - "Jestem przekonany, że w zaistniałej sytuacji środowiska twórcze i artystyczne stawią czoła wyzwaniu, demonstrując odpowiedzialną i obywatelską postawę. Liczę na solidarność środowisk twórczych ze społeczeństwem i zaangażowanie Waszego autorytetu oraz popularności w promowanie metod walki z pandemią".

Czytaj też: Związek Zawodowy Aktorów Polskich o sytuacji w teatrach: Pandemia postawiła aktorki i aktorów w arcytrudnym położeniu

Zapewnia, że ci artyści, którzy stracili środki do życia mogą liczyć na pomoc resortu:

Artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/pomoc-socjalna-dla-tworcow-i-artystow). Staramy się o zwiększenie środków budżetowych na ten cel. Niebawem poinformujemy Państwa o możliwej skali i kryteriach dodatkowej pomocy.

Zapewnia -"Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury pociąga za sobą poważne i dotkliwe konsekwencje dla środowisk twórczych i artystycznych. Dlatego analizujemy możliwości pozyskania dodatkowych środków publicznych i wypracowania nowych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniu finansowemu, które już dziś sygnalizują w swych apelach organizacje środowiskowe i indywidualni twórcy".

Przypomina też, że osoby prowadzące przedsiębiorstwa i jenoosobową działąlność gospodarczą "mogą korzystać z przygotowywanych przez rząd narzędzi ochrony i wspierania przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami działalności".

Na koniec minister kultury Gliński apeluje do artystów:

Wierzę, że dacie Państwo przykład, jak w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności za wspólny los sprostać dramatycznemu wyzwaniu, wobec którego wszyscy stoimy. Tak, jak to już nieraz bywało w naszej trudnej historii, gdy Wielcy Artyści pełnili rolę duchowych przewodników w czasach próby.

Więcej o: