Książki o epidemiach, pandemiach i zarazie. Camus, King i inni

Książki o epidemiach w obliczy aktualnej sytuacji epidemicznej wracają na pozycje najbardziej poczytnych. Jeśli nie chcecie odrywać się w kierunku "lżejszej" literatury, przypominamy najciekawsze pozycje z tej półki

Książki o epidemiach. Dlaczego po nie sięgamy?

Książki o epidemiach to dzisiaj jedna z propozycji, które mogą uatrakcyjnić nam trudny czas społecznej kwarantanny. Z pewnością w atmosferze ostatnich dni jest coś z klimatu oblężenia i wyobcowania - każdy pozostaje sam w swoim domu, rytm dnia toczy się odmiennie. Książki o epidemiach mogą to uczucie spotęgować. Czy istnieje potrzeba tego, aby bać się jeszcze bardziej? Niektórzy chcą sie bać, inni potrzebują się oderwać. Warto jednak zaznaczyć, że książki o epidemiach niekoniecznie muszą potęgować pesymizm i tworzyć w naszych myślach wyłącznie czarne scenariusze.

Książki o zarazie - najbardziej znane tytuły

Książki o zarazie to kilka rodzajów literatury, która w różnym stopniu dotyka problematyki związanej z epidemią i losami ludzi, którzy podejmują nierówną walkę. Nie dziwi, że w krajach wcześniej dotkniętych koronawirusem (Japonia, Hiszpania, Włochy), bestsellerami stały się wspomniana "Dżuma'', czy też ,"Miasto ślepców'' Jose Saramago. Ostatnia książka, wydana ćwierć wieku temu, powróciła do łask czytelników. Możliwe, że powodem jest przedstawienie w niej świata w trakcie epidemii, wraz ze zmianami, które w życiu społecznym przyniosła. Efekt obawy przed tym, że koronawirus zmieni nasze życie nie do poznania? Być może.

Najbardziej popularne tytuły książek o zarazie to:

 • "Dżuma'' Alberta Camusa
 • "Miasto ślepców'' Jose Saramago
 • "Miłość w czasach zarazy'' Gabriela Garcii Marqueza
 • "Bastion'' Stephena Kinga
 • "Plaga'' Grahama Mastertona

Książki o epidemiach to nie tylko różnego typu powieści, ale też prace historyczne lub popularnonaukowe. Blisko nich znajduje się też beletrystyka opowiadająca o historycznych lub fikcyjnych bohaterach, których losy osadzono w realiach prawdziwej epidemii. Tytuły w rodzaju napisanej przez Jacquesa Ruffie "Historii epidemii'', zaspokajają ciekawość dawnych sytuacji kryzysowych. Nie tylko pokazują nam to, jak rozprzestrzeniały się zarazy, jak na nie reagowano i dlaczego z nimi przegrywano, ale posiadają dodatkowy atut. Przenoszą nasze osobiste, uwarunkowane psychologicznie lęki przed zarazą i - w konsekwencji - przed drugim człowiekiem, na szersze tło. 

Polecić warto książki takie, jak:

 • "Historia epidemii'' Jacquesa Ruffie 
 • "Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości'' Jennifer Wright
 • "Człowiek i mikroby'' Arno Karlena
 • "Czarna śmierć'' Williama Naphy'ego i Andrew Spicera
 • "Wielkie epidemie w dziejach ludzkości'' Kennetha F. Kiple

Trzecią kategorią książek o epidemiach będą dzieła ściśle naukowe, ale też futurologiczne. Pierwsze z nich to najczęściej popularnonaukowe książki o zarazie z dużą dawką wiedzy medycznej lub z zakresu biologii. Kolejne to pozycje futurologiczne oraz literatura faktu:

 • "Zarazki, geny a cywilizacja'' Davida Clarka
 • "Tajemnicze choroby współczesnego świata'' Pete'a Moore'a
 • "Ebola. Tragedia epidemii w dżunglach Zairu opowiedziana przez naocznego świadka'' Williama T. Close
 • "Zaraza'' Jerzego Ambroziewicza
 • "PandW piekle eboli'' Tadeusza Biedzkiego
Zobacz wideo Pandemia była realna, teraz stała się faktem

Pandemia - książka. Pomiędzy fikcją a przepowiednią?

Książki o pandemii to również propozycje, które stały się sławne dość przypadkowo. Przykładem może być powieść Deana Koontza "Oczy ciemności'' z 1981 r. Autor, na jednej ze stron, opisał fikcyjną historię pojawienia się wirusa nazwanego "Wuhan 400'', który miał zostać wynaleziony przez Chiny jako doskonała broń biologiczna. W normalnej sytuacji pewnie nikt nie zwróciłby uwagi na ten fragment książki pisarza, gdyby nie fakt, że prawdziwa pandemia zaczęła się właśnie od chińskiego miasta Wuhan. Pod wpływem tej nazwy i powstałych z jej powodu teorii spiskowych, książka zyskała większą niż kiedykolwiek popularność. 

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: