Oczy ciemności - książka o "wirusie z Wuhan"

"Oczy ciemności" - książka Deana Koontza jest nazywana powieścią o wirusie z Wuhan. Powstała w 1981 roku, ale teraz, w związku z pandemią koronawirusa, jest o niej bardzo głośno.
Zobacz wideo Imprezy masowe odwołane

W Polsce książka "Oczy ciemności" została wydana po raz pierwszy w 2009 roku. Dean R. Koontz napisał ją pod pseudonimem Leigh Nichols.

"Oczy ciemności" - książka, która jest przyczyną teorii spiskowych

W powieści pojawia się wątek wirusa z Wuhan, ten fragment brzmi:

- Żeby to wyjaśnić - powiedział Dombey - musimy cofnąć się o dwadziesia miesięcy. Właśnie wtedy chiński uczony Li Chen uciekł do Stanów, zabierając ze sobą dyskietkę z danymi o najważniejsze broni biologicznej Chińczyków z ostatnich dziesięciu lat. Nazwali ją "Wuhan-400", ponieważ została wynaleziona w laboratorium RDNA mieszczącym się w pobliżu miasta Wuhan i była to czterechsetna odmiana zdolnego życia wirusa stworzona w ich centrum badawczym. Wuhan-400 jest bronią doskonałą.

Książki o epidemiach, pandemiach i zarazie. Camus, King i inni >>

Książkowy wirus "Wuhan 400" atakuje mózg i "rozkłada go'' za pomocą śmiercionośnej toksyny. "Oczy ciemności" - książka, przypomnijmy, wydana prawie 40 lat temu - opisuje praktycznie stuprocentowo zabójczy wirus. Wzmianka na jego temat stała się przyczyną pojawienia się teorii spiskowych po tym, jak kilka tygodni temu chińskie Wuhan stało się miejscem, w którym pojawiły się przypadki zarażenia koronawirusem. W różnych wersjach Chińczycy/Amerykanie stworzyli śmiercionośny wirus, broń biologiczną, która wydostała się z laboratorium i wymknęła spod kontroli.

W rzeczywistości w Wuhan rzeczywiście znajduje się Wuhan Institute of Virology, w którym bada się niebezpieczne patogeny, m.in. wirusa SARS i wirusa Ebola (BSL-4). Dlatego pisarz stwierdził, że to idealne miejsce dla powstania "Wuhan-400", fikcyjnego wirusa, o którym mówi książka "Oczy ciemności" - streszczenie pokazuje jednak, że jest on tylko jednym z wielu wątków dzieła.

Amerykański pisarz pisał o wirusie "Wuhan 400'' prawie 40 lat temu. O czym opowiada książka "Oczy ciemności"? >>

Książka "Oczy ciemności" - streszczenie

Powieść Koontza tak naprawdę nie skupia się na samym wirusie. Autor główną bohaterką uczynił Tinę Evans, kobietę, której syn zginął w wypadku. Po roku od tragicznego zdarzenia bohaterka zaczyna otrzymywać znaki, na podstawie których może przypuszczać, że jej syn być może żyje. Fabuła, której zarzuca się schematyczność, opiera się na bazie zmagań Tiny i jej sojuszników, zmierzających do wyjaśnienia tajemnicy śmierci jej dziecka. Na drodze staje im tajna agencja i tu pojawia się także wątek dotyczący badań nad bronią biologiczną, który po 40 latach sprawił, że książka "Oczy ciemności" stała się popularniejsza niż w dniu premiery.

Pandemia koronawirusa. Światowy licznik przekroczył już 200 tysięcy zakażonych >>

Więcej o: