Filmy o epidemii pozwalają się bać i oswoić ze strachem. Polecamy najciekawsze

Filmy o epidemii to zarówno science-fiction jak i próbujące zbliżyć się do rzeczywistości dramaty. To może być film o wirusie, popularne są filmy o apokalipsie związanej z pandemią lub filmy o zombie. Wybraliśmy kilka, naszym zdaniem, najciekawszych.
Zobacz wideo

Filmy o epidemii mogą być po prostu rozrywką, ale mogą też pomóc w oswojeniu lęków. To zestawienie, w którym znajdziecie filmy o epidemii, to lista interesujących produkcji na ten temat - kolejność jest przypadkowa.

Filmy o epidemii - winna jest małpa?

Filmy o epidemii często opowiadają o efektach rozprzestrzeniania się śmiercionośnego wirusa. "28 dni później" Danny'ego Boyle'a z 2002 roku to jeden z najbardziej znanych tytułów o tej tematyce. Akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii po załamaniu się społeczeństwa po tym, jak przypadkowo doszło do wypuszczenia wysoce zaraźliwego wirusa. Widzowie śledzą losy czwórki ocalałych ludzi, próbujących przeżyć, broniąc się przed atakami zakażonych osób.

Jak doszło do zakażenia tysięcy ludzi? Grupa bojowników o prawa zwierząt włamuje się do laboratorium, w którym naukowcy wykorzystują do eksperymentów zwierzęta. Zostają przyłapani przez pracującego tam naukowca, który ostrzega ich, że zwierzęta są zakażone czymś, co nazywa po prostu "szałem". Włamywacze nie słuchają go jednak i wypuszczają na wolność jedną z małp. W ten sposób pierwszymi ofiarami wirusa stają się sami aktywiści i przebywający w laboratorium naukowiec.

Także w innej produkcji winna jest małpa (choć tak naprawdę, w obu przypadkach ssaki przenoszą wirusa na ludzi, a winni są oni sami sobie). W "Epidemii" Wolfganga Petersena z Dustinem Hoffmanem choroba z Zairu (dziś Demokratycznej Republiki Konga) przenosi się do Stanów Zjednoczonych, a potem dociera do innych państw.

Film o epidemii w świecie małp i... "12 małp"

Trochę inaczej wygląda sytuacja w "Ewolucji planety małp" Matta Reevesa. To druga część trylogii (po "Genezie planety małp"). Uwolniony w 2016 roku wirus doprowadza do upadku ludzkiej cywilizacji, a 10 lat później gatunkiem dominującym stają się inteligentne małpy, na czele których stoi Cezar. Ci ludzie, którzy przetrwali, zawierają z naczelnymi sojusz, ale wydaje się, że pokój długo nie potrwa.

Małpy pojawiają się jeszcze w tytule produkcji wyreżyserowanej przez Terry'ego Gilliama z 1995 roku. W filmie o epidemii "12 małp" grają m.in. Brad Pitt i Bruce Willis. O czym opowiada? Główny bohater (który jest więźniem) zostaje wysłany w przeszłość, aby zapobiec wybuchowi epidemii, która prawie zniszczyła ludzkość.

Interesujące spojrzenie na filmy o epidemiach

Ciekawe podejście do tematu: filmy o epidemii zaprezentował Fernando Meirelles w swoim "Mieście ślepców". Dramat, który był w konkursie głównym w Cannes, opowiada o mieście, w którym wybucha epidemia ślepoty. Chorzy są zamykani w szpitalu, gdzie panują nieludzkie warunki. Za zdjęcia do "Miasta ślepców" César Charlone dostał Srebrną Żabę podczas Camerimage. To ekranizacja powieści José Saramago z 1995 roku.

"Miasto ślepców" mat. pras.

Z kolei dość wiekowa "Tajemnica andromedy" z 1971 roku, nakręcona na podstawie książki Michaela Crichtona (tego od wcześniej wspomnianej "Epidemii") opowiada o meteorycie, który powoduje to, że na pustynię w Arizonie spada satelita. Wszystkie istoty żywe znajdujące się w jego pobliżu natychmiast giną. Przeżyć udaje się tylko pewnemu staremu alkoholikowi i noworodkowi. Zostaje powołany zespół specjalistów, który w podziemnym, odciętym od świata laboratorium biologicznym, ma zbadać meteor i ustalić przyczynę zagrożenia. 

Książki o epidemiach, pandemiach i zarazie. Camus, King i inni >>

Film o wirusie od reżysera "Magic Mike" i filmy o apokalipsie

W 2011 roku miał premierę film "Contagion - Epidemia strachu" Stevena Soderbergha z prawdziwie gwiazdorską obsadą. W produkcji wystąpili m.in. Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Paltrow oraz Kate Winslet. W tym dramacie science-fiction nowy wirus roznosi się drogą powietrzną i zabija ludzi w kilka dni od zarażenia. To film o wirusie, w którym obserwujemy, jak grupa naukowców walczy z czasem, próbując znaleźć antidotum.

Z kolei Alfonso Cuaron ("Roma", "Grawitacja") w 2006 roku zaprezentował światu "Ludzkie dzieci". To ponura wizja przyszłości, w której ludzie utracili zdolność reprodukcji. Światu grozi więc apokalipsa. Tu w głównej roli występuje Cliwe Owen, a akcja nie rozgrywa się w specjalnie dalekiej przyszłości jak często filmy o apokalipsie - tu twórcy prezentują swoją wizję tego, jak będzie wyglądał 2027 rok.

Tajemniczy wirus wymordował lub zamienił w krwiożercze bestie prawie całą ludzkość. Samotny naukowiec Robert Neville (Will Smith) poszukuje szczepionki, by odwrócić mutację. To krótkie wprowadzenie w akcję "Jestem legendą". Ten horror sci-fi z 2007 roku nadal potrafi przerazić. 

Bono napisał piosenkę dla Włochów walczących z pandemią koronawirusa. "Lekarze, pielęgniarki - śpiewamy dla was" >>

Filmy o zombie

Osobną kategorią są z pewnością filmy o zombie. Jednym z popularniejszych jest "World War Z" z Bradem Pittem. Były pracownik ONZ stara się powstrzymać pandemię zombie, która zagraża istnieniu ludzkiej rasy. Tu zabójczy wirus rozprzestrzenia się oczywiście przez ugryzienie.

Inna produkcja z żywymi trupami to "[REC]" z 2007 roku. Horror opowiada o reporterce telewizyjnej, która razem z kamerzystą śledzi akcję strażaków wezwanych do nagłego wypadku. Nagle dzieje się coś przerażającego i wszyscy zostają zamknięci w środku. Może nie jest to typowy film z tej kategorii, bo jak na filmy o zombie to tych jest tu stosunkowo mało, ale to całkiem niezły tytuł.

Więcej o:
Komentarze (62)
Filmy o epidemii pozwalają się bać i oswoić ze strachem. Polecamy najciekawsze filmy o epidemiach
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 47 razy 47

  A w samolocie najlepiej się ogląda filmy o katastrofach lotniczych :)

 • spiwor

  Oceniono 22 razy 22

  Najlepsza na czasie jest "Contagion -Epidemia strachu".
  Najbardziej realna.
  Nawet pan Zięba jest doskonale zagrany przez Judge Law'a.

 • saves

  Oceniono 14 razy 10

  Z Kadru z "Epidemii", ktoś zrobił mema.

  "Wszyscy nie żyją"
  "Ale widziałeś jakie mieli czyste doopy?"

 • sieradz2

  Oceniono 10 razy 8

  A teraz oglądamy projekcję COVID - 19.

 • el.pistolero

  Oceniono 11 razy 7

  Rozumiem, że codzienne sianie paniki na gazeta.pl, to też w ramach terapeutycznego oswojenia się ze strachem, a co za tym idzie przestania się bać?

 • bmartin_eye

  Oceniono 8 razy 6

  Szanowna Redakcjo, w "Epidemii" z Dustinem Hoffmanem epidemia nie wychodzi poza USA. Przestańcie pisać byle co.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 12 razy 6

  Pierdoły, najlepszy serial o wirusach to jest ten, gdzie idzie gościu na lotnisku, spada mu kropla krwi z nosa i pada, a później pada całe miasto, a później miasta-jedno po drugim. Jest dosyć stary, w PL zupełnie niepopularny, oglądałem w oryginale.

  Ale na teraz to lepiej oglądać wesołe i wspaniałe filmy z Doris Day, wzruszające, miłe i poprawiające humor. Filmy bez strzelania, bez wścieku. Fajne.

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 9 razy 5

  na strachu to rządzący budują swoją władzę,

  A na końcu z samej recesji i braku pracy z wzrostu przestępczości, biedy, samobójstw, uzależnienia od alkoholu, przemocy domowej wśród bezrobotnych z raka przy zamkniętych oddziałach i szpitalach w kwarantannie, z otyłości od braku ruchu na świezym powietrzu ...

  umrze 10x więcej ludzi niż od wirusa, którego i tak złapie połowa do 3/4 ogółu, jak pokazują prognozy.

  Ale ze strachu lepiej zabić gospodarkę, bo ludzie sie tak boją i tak bardzo bardzo się boją....

 • hanoli776

  Oceniono 7 razy 5

  BZDURY-Co to znaczy oswoić strach ? Przecież to nie jest tak, że jak poboisz się na filmie o epiedmii to poznasz co to epidemia ;)
  Takie bzdury piszą psycholodzy których fascynuje strach i przemoc w filmach, a że są inteligentni to musza przed samym sobą się usprawiedliwić se swoich fascynacji ;)
  Tak to prosta prawda...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX