"Contagion - epidemia strachu". Kiedyś "niegłupie kino społeczne", dziś film prawie proroczy

Światowa premiera "Contagion - epidemia strachu" odbyła się podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2011 roku, gdzie film był prezentowany poza Konkursem Głównym. Teraz znowu zrobiło się o nim głośno.
Zobacz wideo Contagnion - epidemia strachu. Zwiastun filmu z 2011 roku

Ten amerykański thriller science-fiction został zrealizowany w koprodukcji z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a w roli głównej teoretycznie wystąpił Matt Damon, ale tak naprawdę głównym bohaterem jest raczej sam wirus lub epidemia strachu, której stał się przyczyną.

Epidemia strachu wywołana przez śmiertelny wirus

W "Contagnion" śmiertelnym zagrożeniem okazuje się wirus przenoszony m.in. przez podanie ręki. Steven Soderbergh, który miał już na koncie Oscara za "Traffic" czy Złotą Palmę festiwalu filmowego w Cannes za "Seks, kłamstwa i kasety wideo" zebrał na planie tej produkcji prawdziwie gwiazdorską obsadę. W filmie wystąpili także m.in. Marion Cotillard, Laurence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Paltrow oraz Kate Winslet. 

Tempo akcji jest tu spore, a rewelacyjna jest muzyka Cliffa Martineza. Gdzie w tym momencie można zobaczyć film "Epidemia strachu"? Jest dostępny w serwisie VOD Chili.pl, znalazłam go także w Rakuten TV. Można także wykupić dostęp do produkcji w iTunes.

"Contagnion - epidemia strachu" - recenzja z "Polityki" na 3 gwiazdki

"Contagnion - epidemia strachu" nie był wyjątkowym osiągnięciem artystycznym reżysera, ale to dość solidne kino. Janusz Wróblewski pisał w 2011 roku o dziele Soderbergha, że film "Epidemia strachu" "z reporterską precyzją opisujący śmiertelne żniwo zbierane przez nieznaną odmianę wirusa w rodzaju A/H1N1, wpisuje się w ten katastroficzny nurt zupełnie przyzwoicie". Krytyk filmowy dał mu trzy na sześć gwiazdek, chwalił "wzorowo dobraną" obsadę. W swojej recenzji zauważył też:

Pretensje mogą mieć jedynie żądni mocnych wrażeń wielbiciele efektów specjalnych, których akurat w filmie Stevena Soderbergha jest jak na lekarstwo. Nie chodzi bowiem o budzenie pospolitych emocji, tylko o chłodną refleksję na temat korporacyjnego ładu, służącego obronie bogatych i wpływowych.

Krzysztof Kwiatkowski w "Newsweeku" zauważał z kolei, że ten "katastroficzny film o wybuchu pandemii to jednocześnie ciekawa diagnoza dzisiejszych czasów". Według niego "Epidemia strachu" to:

.... sprawnie zrobione kino rozrywkowe i zarazem niegłupie kino społeczne.

Jak ocenia film "Epidemia strachu" Filmweb?

A jak ocenia film "Epidemia Strachu" Filmweb? Tu znajdujemy tekst Dawida Muszyńskiego. Jego recenzja też nie jest specjalnie entuzjastyczne (6 na 10), wspomina, że  Soderbergh "zaczyna film z grubej rury, uśmiercając w ciągu pierwszych dziesięciu minut jedną ze swoich gwiazd (dla czystego sumienia nie napiszę, o kogo chodzi, ale i tak wszystko widać na zwiastunie). W ten sposób ostrzega nas, abyśmy za bardzo nie przyzwyczajali się do bohaterów". Muszyński wspomina również:

Z "Contagion - Epidemia strachu" można się między innymi dowiedzieć, że najprostszym sposobem na zarażenie się paskudną chorobą jest... dotykanie dłonią własnej twarzy. Tymczasem, jak wynika ze statystyk, powtarzamy tę czynność co najmniej trzy razy minutę! Należy też uważać, komu podaje się rękę na powitanie, a w restauracji przed spożyciem każdego posiłku najlepiej przeprowadzić test na obecność wirusa w jedzeniu. Strzeżonego pan Bóg strzeże.

Z kolei użytkownicy Filmwebu oceniają produkcję na 6,2 w dziesięciostopniowej skali.

Amerykański pisarz pisał o wirusie "Wuhan 400'' prawie 40 lat temu. O czym opowiada książka "Oczy ciemności"? >>

Soderbergh i jego epidemia strachu - streszczenie

O czym opowiada film "Epidemia strachu"? Mamy tu wielu bohaterów, których losy splatają się ze sobą. Matt Damon gra zdradzonego męża, który walczy o życie córki, Gwyneth Partlow jego żonę, Marion Cotillard przedstawicielkę szwajcarskiej organizacji zdrowotnej, porwaną dla wymuszenia okupu. Laurence Fishburne i Kate Winslet wcielili się w lekarzy, a Jude Law gra blogera. 

Streszczenie fabuły w kilku zdaniach może brzmieć tak: zmutowany śmiertelny wirus, przenoszony drogą powietrzną, zabija w kilka dni, więc ludzie panikują, a naukowcy walczą z czasem i szukają lekarstwa. Pierwszą ofiarą (to nie spoiler, bo twórcy zdradzają ten fakt w zwiastunie), jest żona Thomasa Emhoffa, Beth (Partlow). Naukowcy, m.in. dr Erin Mears (Winslet) i dr Ellis Cheever (Fishburne), szukają szczepionki w Stanach, a dr Leonora Orantes (Cotillard) próbuje walczyć z wirusem w Europie. Tymczasem, w społeczeństwie epidemia strachu narasta...

Filmy o epidemii pozwalają się bać i oswoić ze strachem. Polecamy najciekawsze >>

"Contagnion" zdobył trzy nominacje do różnych nagród: dla najlepszego horroru/thrillera do Saturnów, dla Fishburne'a do Czarnych Szpul i za muzykę od Światowej Akademii Muzyki Filmowej.

Więcej o: